Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Desteği 2020

   05.05.2020
   Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Desteği 2020

   Yeni iş kurmak ve geçimini sağlamak isteyen pek çok girişimci hangi iş kolunda karlı olacağını ve iş yeri açmanın maliyetlerini araştırıyor. Girişimciler özellikle devletin hibe ve kredi desteği verdiği alanlarda yoğunlaşıyor. Bu kapsamda en çok araştırılan iş kollarından biri de İstiridye ve Kültür mantarı yetiştiriciliğidir.

   TKDK ve KOSGEB destekleri içerisinde de yer alan İstiridye mantar yetiştiriciliği için kolları sıvamak mantıklı bir iş girişimi olacaktır.
   Mantar yetiştiriciliği konusunda daha önce herhangi bir tecrübe sahibi olmayanlar bu kapsamda verilen kurslara gidebilirler. Özellikle KOSGEB hibe ve kredilerinden yararlanmak isteyenler için bu eğitimler zorunlu olarak karşımıza çıkmaktadır. İstiridye mantarı getirisi çok olan, yüksek fiyatlara satılan ve yatırımcısına kazandıracak bir iş koludur. Şimdi istiridye mantar yetiştiriciliği için verilen devlet desteklerine ve bu desteklerden yararlanma şartlarına detaylıca bakabiliriz.

   MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN DEVLET TEŞVİKLERİ

   Özellikle düşük sermaye ile kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimciler tarafından oldukça tercih edilen mantar yetiştiriciliği, Devlet teşvikleri ile kısa sürede ürün alınması ve paraya dönüşmesi dolayısıyla gözde bir iş kolu olmayı başarmıştır. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin, önceden bir tecrübesi yoksa işe başlamadan önce ciddi bir araştırma yapması, bu işi yapan birileri varsa onlarla irtibata geçip tecrübelerinden istifade etmesi ve bu işin artıları ile eksileri hakkında bilgi alması oldukça faydalı olacaktır.
   Mantar yetiştiriciliği basit gibi görünse de aslında çok da basit bir iş kolu değildir. Ürünün ekiminden yetişmesine, toplanmasından paketlenmesine, uygun koşullarda saklanmasından pazarlanmasına kadar pek çok aşama bulunmaktadır. Tüm bu aşamaların detaylıca projelendirilmesi ve planlanmasının yapılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki bir ürünü yetiştirmek kadar pazarlamak da çok önemlidir. Mantar yetiştirme konusunda kararlı olduğunuzu ve gerekli planlamayı yaptığınızı düşünüyorsanız işin detaylarına geçebiliriz. Mantar yetiştiriciliğinin öncelikle nerede ve hangi büyüklükte bir alanda yapılacağına karar verilmelidir. Bunun için de gerekli eğitimleri alarak tecrübe sahibi olduktan sonra ne kadar büyüklükte bir alan gerekir rahatlıkla karar verilebilir. Bahsettiğimiz İstiridye ve Kültür mantarları öyle her ortamda yetişmemektedir. Detaylı araştırmalar yapıldıktan sonra mantarın yetişmesi için uygun nem, uygun ışık ve uygun ısı alanlarının hazırlanması gerektiği görülecektir. Bu bilgilere eğitim veren kurumlardan da ulaşılabilir, mantar yetiştiriciliğine yönelik ürün satan esnaflardan da ulaşılabilir.
   Bir başka önemli konu ise yaşadığınız yerde hangi mantarı yetiştireceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Yetiştiriciliği yapılacak mantarın hangi iklimi sevdiğini ve hangi bölgelerde daha iyi yetiştiğini de bilmek gerekiyor. Bununla birlikte satışının yapılması da oldukça önemlidir. Çünkü yetiştirdiğiniz mantarın ticaretini yapabilmek için tüketilmesi ve tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun için de bir saha araştırması yapmak doğru bir adım olacaktır.

   HANGİ TÜR MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPILMALI?

   Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimciler, hangi tür mantar yetiştiriciliği yapacağına dikkatlice karar vermelidir. Bilindiği gibi ülkemizde en çok İstiridye mantarı, Kültür mantarı ve Trüf mantarı yetiştirilmektedir. Eğer bunlardan biri seçilecekse bulunduğunuz bölge şartlarına hangisinin yetiştirilmesi daha uygunsa o tercih edilmelidir. Hem yetiştirme olanaklarının hem de satışının yapılıp yapılamayacağı iyice araştırılmalı ve ona göre tercih edilmelidir.
   Pazar olarak baktığımızda ülkemizin her bölgesinde Kültür mantarı rahatlıkla satılabilmektedir. Pazarlardan marketlere kadar her alanda satışı gerçekleşmektedir. Diğer yandan İstiridye mantarı da oldukça rağbet görmeye başlamış ve getirisi de yüksek olduğu için girişimcilerin daha fazla tercih ettiği mantar türü olarak ön plana çıkmaktadır.
   Mantar türleri arasında en az tercih edileni ise Trüf mantarıdır. Yüksek fiyatlı olması dolayısıyla ticaretinin de sınırlı olması bu mantar türüne olan ilgiyi azaltmaktadır. Halk olarak ekonomik yönden iyi bir seviyede olmadığımız gerçeğinden yola çıkarak bu mantar türünün tercih edilmesi zorunlu olarak düşük seviyelerde kalmaktadır. Dediğimiz gibi hangi mantar yetiştiriciliğinin tercih edileceğine öncelikle yetiştirilme şartlarının ve satışının iyi yapılabileceği bir mantar türünün tercih edilmesi gerekmektedir.

   MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ TEŞVİKLERİ NASIL ALINIR?

   Mantar yetiştiriciliği için ortalama olarak 100 metre karelik bir alan yeterli gelmektedir. Kokusu yoğun olduğundan dolayı yerleşim yeri dışında bir yerde yapılması tavsiye edilmektedir. Devlet teşvikleriyle iş yerini kurup bu işe başlamak isteyen girişimciler, üretim alanındaki gerekli nemi sağlamak için gerekli olan ekipman, mantar yetiştirme rafları, kompostlar ve diğer malzemeler için gerekli finansmanı teşviklerden alabiliyorlar. Daha önceki tecrübelerden yola çıkarak tüm bu malzemelerin ortalama fiyatı ise yaklaşık 50 bin lira civarındadır. Tarım ve Orman Bakanlığı, mantar yetiştiriciliğini tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme programı kapsamına almış ve hibe desteği vermeye başlamıştır.
   Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcinin bu hibeden yararlanması için bulundukları bölgedeki İl Tarım Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

   MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN KREDİ ŞARTLARI

   – Ortalama 100 metre kare bir alan olmalı,
   – Yıllık 15-20 ton kompost ile üç katlı ranza sitemi olmalı,
   – Mantar yetiştiriciliği yapılacak alanın içerisinde Vantilatör, Aspiratör, Higrometre ve Termometre olmalı,
   – Bunlarla birlikte gerekli diğer ekipmanların alımı ve temini konusunda devlet teşviki verilmiştir.
   – Ayrıca bu teşvikten faydalananlar için Ziraat Bankası da hibe miktarının üç katına kadar tarımsal kredi vermektedir.
   – Bu kredi ile ister alet, makine ve ekipman alabilirken isteyen de işçi giderleri için kullanabilmektedir. Banka bu krediyi düşük faiz oranları 4 yıla kadar vade seçenekleri ile vermektedir.

   MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ SERTİFİKASI ALMAK ZORUNLU

   Devlet teşviklerinden yararlanmak için girişimcilik sertifikası alınması zorunluluğu vardır. Konu ile ilgili İŞKUR ve Ticaret odalarından detaylı bilgi alınabilir. Girişimcilik eğitimleri Halk Eğitim Merkezlerinde 12 kişilik sınıflarda verilmektedir. Toplamda 90 ile 120 saat arasında değişen bir eğitim süreci ön görülmüş ve yapılacak iş kolu ile ilgili detaylı bilgi girişimcilere aktarılmış oluyor. Sertifika alındıktan sonra Devlet teşviklerine başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir.

   MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİNE TKDK DESTEĞİ

   ’nun (TKDK) desteklediği iş kollarından biri de mantar yetiştiriciliğidir. IPARD-2 programı kapsamında verilen teşvikler İstiridye ve Kültür mantarlarını kapsamaktadır. Ancak bunun için de gerekli olan ön koşul ise mantar yetiştiriciliği TKDK’nın teşvik verdiği bölgelerden birinde yapılmasıdır. TKDK’nın teşvik verdiği illeri ve bilgeleri https://www.ekogundem.com.tr/tkdk-desteklenen-sektorler-ve-iller/ isimli makalemizde detaylı olarak anlatmıştık. Dilerseniz bu makalemizden bu bölgelerin detaylarına ulaşabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.