Yurtdışına nasıl para gönderilir?

   Yurtdışına nasıl para gönderilir?

   Gerek yurtdışında bulunan bir yakını için gerekse de ticari amaçla olmak üzere pek çok kişi yurtdışına para göndermenin yöntemlerini araştırırlar. Uluslararası para göndermek için pek çok yöntem olsa bile birçoğu için yüksek maliyetler gerekebiliyor bu da kişileri oldukça zor sokuyor. Sizler için yurtdışına para göndermenin yöntemlerini araştırdık. Ülkemiz içerisinde faaliyet gösteren her banka üzerinden SWIFT ile para göndermek mümkün ancak bankaların aldıkları komisyon miktarları yüksek olması nedeni ile kişiler farklı seçeneklere başvurmaktadırlar. İşte uluslararası para gönderme yöntemleri;

   SWIFT İLE PARA GÖNDERME

   Bu uygulama ile birlikte bankaların vadesiz hesapları üzerinden para göndermek mümkün oluyor. Ülkemizde IBAN sistemine geçilmesi ile birlikte hem yurtiçine hem de yurtdışına para göndermek daha kolay bir hal aldı. Her bankanın kendine ait bir SWIFT kodu bulunmaktadır. Bu kodlar üzerinden kişiler rahatlıkla uluslararası para gönderimi yapmaktadırlar. Hangi ülkenin SWIFT sistemine para gönderilecekse o banka ile doğru iletişim kurulmazsa birden fazla aracı banka ile iletişime geçilebilmektedir. Bu sebepledir ki kişiler eğer bu yöntem üzerinden para göndermeyi tercih ederseler 100 doları bulabilecek bir komisyon bedeli ödeyebilmektedirler.

   WESTERN UNION İLE PARA GÖNDERME

   Ülkemizde yurtdışına para gönderme yöntemleri arasında en fazla tercih edilenin Western Union olduğu göze çarpıyor. Tüm dünya tarafında global bir olan WU, ülkemizde de PTT’nin para transferi aynı mantıkla çalışmaktadır. Dünya üzerinde tüm ülkelerde faaliyet gösteren WU, gönderilen para üzerinden çok az bir tutar komisyon almaktadır. Western Union, ortalama olarak gönderilen tutar üzerinden yüzde 15 gibi bir oranda komisyon uygular ancak paranın ne zaman transfer olacağı ve komisyon bedeli transfer olacak ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

   MONEYGRAM İLE PARA GÖNDERME

   Western Union her ne kadar dünya üzerinden en çok seçeneğe sahip olan bir uygulama gibi görünse de bazen para gönderecek merkez bulmak oldukça güçleşebiliyor. MoneyGram bir merkez üzerinden veya banka üzerinden para göndermek gibi değil de dijital ortamlar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu nedenle herhangi bir şube bulma zorunluluğu bulunmadan internet üzerinden ihtiyaç duyulan her zaman yurtdışına para göndermek mümkün oluyor. Gönderilecek 100 dolar üzerinden alınacak komisyon miktarı ise 12 Dolar gibi olduğu belirtiliyor. Tüm bu özelliklerle birlikte MoneyGram’ın bu sektördeki en iyi alternatifler arasında olduğu görülüyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.