Ev hanımları emekli olabiliyor mu?

   Ev hanımları emekli olabiliyor mu?

   Artık çalışmayan ev hanımı olan bayanlara da emekli olma şansı doğmuştur. Yıllardır Avrupa ülkelerinde uygulanan bu sisteme artık ülkemizde de uygulanmak üzere gündeme gelmiştir. Peki çalışmayan ev hanımları nasıl emekli oluyor? 2017 yılından beri gündemde olan çalışmayan ev hanımlarının emekli olma durumu artık ev hanımlara da emekli olabilmeleri için fırsatlar sunuluyor.

   Ülkemizde çalışan her bireyin hayat planları arasında bulunan ve ileriye yönelik en nihai amaçları arasında bulunan emeklilik, çalışmayan ev hanımlarının da gündeminde ve herkes bu konuda ev hanımlarının da emekli olmasını savunuyor. Geçen yıllarda Meclis’ten geçen ev kadınlarına yönelik emeklilik konusu ev hanımları için bir umut olmuş ve yaşlandıklarını hayatlarını daha kolay idame ettirebilmeleri adına emeklilik hakkı verilmiştir. Ancak ev hanımı kadınların emekli olabilmeleri için en önemli nokta şudur ki primlerini ödemeye gücü olmayan ve sigorta girişi olmayan kişiler hayatları boyunca hiç sigorta girişi olmayan ev kadınları bu tasarıdan ne yazık ki faydalanamayacak. Meclis gündeminde günlerce tartışılan çalışmayan ev hanımlarına yönelik emeklilik tasarısı ile ilgili gelen açıklama şu şekilde oldu çalışmayan ev hanımlarına ve sigorta girişi olmayan ev hanımlarına yaşlılık maaşı bağlandığı için sigorta primi yatırarak bile olsa emekli olamayacakları yönünde oldu. Yani hayatının herhangi bir döneminde sigorta girişi olmuş ve belli bir süre çalışmış olan kişiler primlerini ödeme koşulu ile emekli olabiliyorlar.  Peki emekli olmak isteyen ev hanımları emekli olmak için hangi başvuruları yapmaları gerekir?

   BAŞVURU ŞARTLARI VE GEREKLİ BELGELER

   • Türkiye Cumhuriyetinden yaşıyor olmak
   • Yaş sınırı 18 yaş olarak belirlenmiş yani ( Sigorta giriş yaşı en az 18 olmak zorundadır )
   • Gelir vergisinden muaf olmak ve bunu belgelemek
   • Her hangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmamak veya sigorta primi yatırılan yerden maaş almamak

   Ev hanımlarına yönelik emeklilik yasası ile birlikte ev hanımları için büyük avantajlar sağlanıyor. Ancak emekli olmak isteyen ev hanımları için bir takım yerine getirilmesi gereken kuralları bulunuyor. Bunlarda şu şekildedir kişi evde örgü örerek veya herhangi bir el işi ile evini katkı sağlıyorsa devlet bunun için vergi almayarak vergi levhası da istenmemektedir.

   Ev hanımları emeklilikleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip başvuru yaparak sigorta primleri için aylık olarak 455 TL ödeme yaparlar ve emeklilik hakkına sahip olurlar ve burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise sigortalar 30 gün üzerinden değil 24 gün üzerinden yatırılması gerekir ki 58 yaşında emekli olunabilsin. Aynı zamanda çalışmayan ev hanımları için devlet tarafından destekle iş yeri açabilme imkanları da bulunmaktadır.

   EMEKLİLİK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

   Ev hanımları eğer evlerinde örgü, dantel, süs, giyecek ve yiyecek gibi şeyleri satıyorlarsa bu şekilde vergi muaflığından da yararlanabilirler. Ancak bu kapsamda iki kural bulunur bunlardan biri yanından bir çalışan olmayacak bir diğeri de motorlu taşıt kullanmayacak. Böylece vergi muaf belgesi alabilir ve emeklilik için gerekli olan prim gününü doldurduktan sonra emekli olabilir. Emekli olmak isteyen ev hanımları SGK’ya müracaat ederek detaylı bilgi alabilirler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.