Halkbank’tan İhracatçıya KOBİ Destek Paketi

   04.05.2020
   Halkbank’tan İhracatçıya KOBİ Destek Paketi

   Halkbank, açıkladığı ekonomik destek paketleriyle KOBİ’lerin can suyu olmaya devam ediyor. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı ticaretinde işletmelere pek çok alanda kredi desteği sunmaktadır. Bu destek paketlerinden biri de ihracatçı KOBİ’lere özel sunduğu destek paketidir.

   İmalattan başlayıp pazarlamaya kadar ihracat faaliyetlerinin her aşamasında “İhracatçı KOBİ Destek Paketi” ismi ile KOBİ’lerin destekçisi olduğunu açıkladı. İhracat yapan ve finansal sorunlar yaşayan her işletmenin yanında olduğunu ve her problemlerine bir çözüm sunacağını belirtiyor. Şimdi dilerseniz Halkbank’ın ihracatçı KOBİ’lere sağladığı imkanlara bakalım.

   İHRACAT YAPACAK AMA PARASI OLMAYANLARA SAĞLANAN İMKANLAR

   Halkbank’ın ihracat yapacak olan ancak yeteri kadar finansmanı olmayan ihracatçı KOBİ’ler için sağladığı imkanları birkaç başlık altında toplamak mümkündür. Bu başlıklara sırasıyla göz atacak olursak;

   1- Döviz Kredisi:
   Banka ilk olarak döviz kredi imkanı sağlamaktadır. Döviz kredisi, ihracat öncesinde ürünlerin hazırlanması için gerekli olan parasal kredidir. Bu krediler değişken faizli rölatif ödemeli ya da sabit faizli spot döviz kredisi olarak verilmektedir.

   2- TL İhracat Kredisi:
   Bu kredi ihracat hazırlık kredisi olarak da bilinir. Hazırlanan ihracat mallarının yükleme öncesinde veya sonrasında kullanılabilecek ihtiyaçlar için verilecek kredinin faizi TL olarak tahakkuk edilen kredidir.

   3- Teminat Mektupları:
   İhracatçı KOBİ’ler, TL veya Döviz teminat mektuplarla ihtiyaç duyular kredi desteklerini işletmeye özel koşullarla ve indirimli komisyon oranlarıyla karşılayabilecekler.

   4- Kalite Belgesi Kredisi:
   İhracatçı işletmelerin İSO Kalite Standartları Belgesi (BRC, IFS, EUROGAP, ISO 9000, 14000, 18.000, ISO 22000 kalite standartları) ve CE (Conformite Europeene) işaretini alma sırasında oluşacak harcamalarını karşılamada kullanılacak kredi olarak karşımıza çıkar. İşletmeler bu ihtiyaçları için de kredi kullanabilecek.
   Yukarıda bahsedilen kredilerin cinsi, ödeme şekli ve vadesi de şu şekilde olacaktır. Verilecek olan kredi Avro ya da Dolar cinsinden verilmektedir. Geri ödemesi ise aylık eşit taksitli ya da dönemsel taksitli yani 3 ay ya da 6 ayda bir ödeme şeklinde gerçekleştirilebilecek.

   UCUZ KREDİYLE İHRACAT YAPACAK OLANLARA VERİLECEK KREDİLER

   Halkbank, ucuz kredi ile ihracat yapmak isteyen KOBİ’lere de finansman desteği sağlamaktadır. Bu destek kredilerini de yine birkaç başlık altında sunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

   1- Eximbank Kaynaklı Krediler:
   İşletmeler, haha uygun ve daha ucuz finansman desteği için Halkbank aracılığı ile vergi, resim, harç ve fondan muaf olan Türkiye İhracat Bankası A.Ş. (Eximbank) kredilerinden faydalanabilirler.

   2- İhracat Akreditifi ve İhracat Akreditif İskontosu:
   Halkbank’ın geniş muhabir ağı ile uygun koşullarda akreditif açılışları ve diğer dış ticaret işletmelerin açılışları gerçekleştirilebilir. İhracat poliçeleri de eğer vadeli ödeme ise iskonto ederek kredi kullanabilecekler.

   3- TCMB İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi:
   Banka, sevk öncesi ve sevk sonrası ihracat ile döviz kazandırıcı hizmetlerin finansmanı amacıyla işletmelere bu krediyi kullanma imkanı sunmuştur. Eğer firmalar; ihracatçı, imalatçı ihracatçı, ihracata yönelik mal üreten imalatçı firma veya döviz kazandırıcı hizmeti olan firmalardansa sevk öncesi ve sevk sonrası oluşacak finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla “TCMB İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi” kullanabilecekler.

   YENİ PAZAR İMKANI ARAYANLAR İÇİN VERİLECEK KREDİLER

   Mevcut pazarlar dışında yeni pazarlar üzerinden ürününü satmak isteyen ihracatçılar için de kredi kullanma imkanı sunulmaktadır. Bu şekilde olan işletmelere de;

   1- Yurt İçi ve Yurt Dışı Fuar Katılım Kredisi:
   Halkbank tarafından sağlanan bu kredi sayesinde şirketler ürün ve hizmetlerini yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen fuarlara katılarak tanıtma imkanına sahip olacaklar.

   DÖVİZ RİSKİNİ GÖZE ALAMAYAN İHRACATÇIYA VERİLEN KREDİLER

   Eğer ihracatçı firmalar dövizdeki dalgalanmaları göze alamıyorsa onlar için de kredi imkanı bulunmaktadır. Bu şekilde olan ihracatçı firmaya da Alım Opsiyonlu Döviz Kredisi verilmektedir. Nedir bu alım opsiyonlu döviz kredisi ona bakalım.

   1- Alım Opsiyonlu Döviz Kredisi:
   Alım Opsiyonlu Döviz Kredisi, işletmeleri döviz kurlarındaki artış karşısında koruma imkanı sağlamak amacıyla kullandırılmaktadır. Halkbank’tan döviz Kredisi kullanan işletmeler, “Alım Opsiyonlu Döviz Kredisi” sayesinde kullandıkları krediye kur bandı oluşturarak koruma sağlayabilecekler.
   Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Halkbank müşteri temsilciliği ile irtibata geçilebilir ya da Halkbank şubelerine gidilerek bilgi alınabilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.