AGİ Nasıl hesaplanır? 2020 AGİ

   04.05.2020
   AGİ Nasıl hesaplanır? 2020 AGİ

   AGİ yani asgari geçim indirimi kişilerin kendileri ile birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen gelir vergisi indirimidir. Buna göre 2008 yılın da ilk olarak başlatılan ve 16 yaşından büyük olup sigortası ödenen kişilerin aylık olarak kazandığı ücretlerde belli bir oranda gelir vergisi indirimi yapılır. Asgari geçim indiriminde oran kişinin medeni durumu olmak üzere evli olması durumunda eşinin çalışıyor olup olması ve çocuk sayısına göre de değişiklik olmaktadır. Gelir vergisi indirim oranları her yıl yapılan yeni hesaplamalara göre yeniden belirlenir ve ona göre kişilerin maaşlarına yansıtılır.

   Kişinin en temel hakları arasında yer alan asgari geçim indirimi, devlet kurumunda veya özel sektörde çalışan kişiye asgari geçim indirimi AGİ verilmemesi gibi bir durum söz konuşuyor. Geçim indiriminin doğru olarak hesaplanabilmesi için çalışan kişilerin özlük dosyalarını yaparken “Aile Durum Bildirim Formunun” doğru ve eksiksiz olarak doldurması gerekir. Form doldururken veri ve bilgilerinin doğruluğundan çalışan kişi sorumludur. Bilgilerin yanlış olması durumunda yapılacak yaptırımlardan iş verenlere değil çalışanlara uygulanmaktadır.

   AGİ NASIL HESAPLANIR?

   AGİ (Asgari geçim indirimi) alacak kişiler yaşamlarında meydana gelecek değişiklikleri işyerlerine bildirmekle mükelleftir. Çocuk olması, boşanma ve evlilik ile ilgili durumlarda geçim indirimi ile ilgili daha fazla yararlanabilmek adına bu bilgilerin gerekli yerlere bildirilmesi gerekir. AGİ hesaplamasının nasıl yapıldığına geçmeden önce kimlerin Asgari geçim indirimi verilir sorusuna bakmak gerekir.

   • Çalışanın kendisi için verilen oran %50
   • Çalışan kişinin eşinin eğer herhangi bir geliri yoksa eş için %10
   • 2 çocuğa sahip bir çalışan her bir çocuk için %7,5
   • 2 çocuktan sonra her çocuk için çalışan kişilere %5

   AGİ alacak kişiler çocuklar üzerinden alacaksa bazı kuralları buluyor. Çocuklar üzerinden AGİ almak için çocukların 18 yaşını doldurmamış olmaları gerekiyor. Okul hayatına devam eden çocuklar için de 25 yaşına kadar AGİ desteği verilir.

   AGİ HESAPLAMA TABLOSU

   AİLE DURUMU                                                  TUTAR

   Bekar Çalışan                                                       152,18 TL

   Evli ve Eşi Çalışmayan                                       182,51 TL

   Evli, Eşi Çalışmayan ve 1 Çocuk Sahibi          205,44 TL

   Evli, Eşi Çalışmayan ve 2 Çocuk Sahibi          228,16 TL

   Evli, Eşi Çalışmayan ve 3 Çocuk Sahibi          258,70 TL

   Evli, Eşi Çalışmayan ve 4 Çocuk Sahibi          258,70 TL

   Evli ve Eşi Çalışan                                               152,18 TL

   Evli, Eşi Çalışan ve 1 Çocuk Sahibi                 197,83 TL

   Evli, Eşi Çalışan ve 2 Çocuk Sahibi                 228,56 TL

   Evli, Eşi Çalışan ve 3 Çocuk Sahibi             243,48 TL

   Evli, Eşi Çalışan ve 4 Çocuk Sahibi                 258,70 TL

   Tabloda çalışan kişilerin ne kadar Asgari geçim indirimi aldıklarına yönelik ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Bu konu ile ilgili AGİ miktarı yıllık olarak belli oranda değişiklikler meydana gelmektedir. Kişilerin hayatlarında belli değişiklik olduklarında mutlaka gerekli yerlere bildirmeleri gerekir. Ona göre AGİ tutarlarında da değişiklik oluşur.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.