Kredi Hesaplama

   02.05.2020
   Kredi Hesaplama

   Bankalar belirledikleri faiz oranlarına göre kişilere belli miktarlarda finansman desteği sağlamaktadırlar. Her çalışan bireyin gelir miktarlarında farklılık olması nedeni ile herkese verilen kredi miktarı da eşit değildir. Nakit paraya ihtiyacı olan kişiler kredi çekmek istediklerinde maaşlarının kaç katı kadar kredi çekebildiklerini merak ederler. Ancak şöyle de bir gerçek var kredi oranı tamamen bankanın inisiyatifine kalmış bir durumdur. Bankalar tarafından belirlenen kriterleri sağlayan kişiler kredi çekebilirler.

   Bankaya kredi çekmek için gidenler genellikle araç, konut gibi gayrimenkul alabilmek için giderler. Bu durumda akıllarında direk maaşlarının kaç katı kadar kredi çekebilecekleri sorusu bulunur. Bankalar müşterilerine kredi verirken şu kriterlere özellikle dikkat ederler.

   ÖDEME ALIŞKANLIKLARI

   Müşteri kredi çekmek için ilk müracaat ettiğinde banka tarafından ilk bakılacak nokta kişilerin sicilleridir. Müşterilerin daha önceden yaptıkları ödemeler kontrol edilir. Borçların zamanında ödenip ödenmediği yani son ödeme tarihlerine dikkat edilip edilmediğine bakılır. Borçlarını zamanında ödeyen herhangi bir haciz sürecine girmemiş kişiler her zaman avantajlı konumdadır. Kredi başvurusu sırasında en önemli kural bankaya olan borcunuzu zamanında ödeyebileceğinizi ispat etmeniz. Bunun içinde ödeme alışkanlıklarında olumsuz bir durum olmaması gerekir. Gelir beyanı yüksek olsa bile banka kredi vermekte sorun yaşar.

   KREDİ NOTU

   Kişilerin tüm finansman verilerinin belli bir nota göre değer verildiği bir veridir. Kurumlar veya bireysel müşteriler için bulunur. Bankalar kredi çekmek için gelen müşterilerinin kredi notlarına bakarak kredi verip vermemeye karar verirler. Yüksek kredi notuna sahip olmak kredi alma şansını artıracaktır.

   GELİR DURUMU

   Bazı bankalar için kredi vermekte en belirleyici koşul gelir durumudur. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun eğer talep ettiğiniz kredi miktarı gelirinizin yüzde 70’inin üzerinde ise kredi talebiniz reddedilecektir. Eğer maaş bordronuz dışında bir gelire sahipse müşteri bunu belgeleyerek bankaya bildirmesi gerekir. Böyle bir durumda kredi çekme ihtimaliniz daha da artacaktır.

   KREDİ HESAPLAMA

   Bankaların kişilerin maaşlarının kaç katı kadar kredi verebileceklerine ilişkin net bir rakam vermek mümkün değil. Çünkü kredi verme süreci her banka için farklılık göstermektedir. Düzenli ödeme yapıyor olmanız ve kredi notunuzun yüksek olması banka kredisi almak için uygunsa bir sonraki aşama gelir durumunuzdur. Aylık taksitleri ödeyebilmek için elinize yeteri miktarda para geçip geçmediğine bakılır. Kesin bir rakam olmamakla birlikte bu rakam genel olarak yüzde 40 ile yüzde 70 arası değişmektedir.

   Eğer aylık geliriniz 3 bin TL ise bu rakamın yüzde 70’i kadar en fazla kredi çekebilirsiniz. Bu da 3000*70/100=2100 TL’ye denk gelmektedir. Buna bakılarak aylık ödeme taksitiniz en fazla 2100 TL olacak şekilde bir rakam verilir. Eğer bu seçenek sizin işinize yaramıyorsa kredi başvurunuz iptal edilir. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için kredi çekmek istediğiniz bankanın web sitesi üzerinden bilgi alabileceğiniz gibi müşteri hizmetleri üzerinden de bilgi alabilirsiniz. Kredi notunun yüksek olması müşteri için her zaman avantajlı bir durumdur. Mutlaka son kararı bankalar verecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.