Engelli vatandaşlar ev kredisi çekebiliyor mu?

   01.05.2020
   Engelli vatandaşlar ev kredisi çekebiliyor mu?

   Engelli vatandaşlar bulundukları durumdan dolayı çalışmayacak olsalar bile devlet tarafından bu kişilere sahip çıkılır ve bir takım ayrıcalıkları bulunur. Bankacılık tamamı ile ticari amaçlı bir sektör olsa bile büyük bir çoğunluğu özel şirketlerin yönetimi altında bulunur. Bu bakımdan engellilere özel tanınan sosyal ayrıcalıklar ne yazık ki bankacılık sektöründe pek fazla etkili olmuyor.

   Bankalar para satarak para kazandıklarından dolayı kredi başvuran vatandaşların başvuru sırasında bir engeli olup olmadıklarıyla ilgilenmezler. Başvuruları finansal veriler üzerinden değerlendirdiklerinden dolayı, aylık belli bir geliri olan engelli kişilere de kredi verilebilmektedir. Engelli vatandaşlara da kredi verilme imkanı bulunmaktadır. Bankaların bu konu da sağladıkları kolaylıklara haberimizde yer verdik.

   KONUT KREDİSİ ÇEKEBİLİYORLAR MI?
   Engelli kişiler içinde bulundukları durumdan dolayı her ay devletten tarafından belli oranda yardım desteği almaktadırlar. Düzenli olarak bu yardımı alan kişiler bankalara kredi için başvurduklarında ne yazık ki genellikle üzülerek ayrılmaktadırlar. Son zamanlarda özellikle engelli bireylerin ev kredisi çekip çekemedikleri bir hayli araştırılan konular arasında yer alıyor. Engelli bireylerin sahip oldukları maddi gelirin yüzde 50’si oranında kredi taksiti ödeyebilmektedirler. Bu durumda en fazla çekebilecekleri konut kredisi tutarı da 70 bin TL’ye denk gelmektedirler.

   Ülkemiz şartlarında ne yazık ki 70 bin TL ile ev almak pek mümkün değil. Bu rakamla Anadolu da bir şehirde 1+0 stüdyo daire ancak alınabilir. Yaşadıkları şehirde ev almak isteyenler için oldukça güzel alternatiflerde bulunmaktadır. TOKİ ekonomik anlamda zorluk yaşayan dar gelirli ailelerin ev sahibi olmaları için toplu konut yapan kurumdur. TOKİ devlete de bağlı olması nedeni ile engelliler için oldukça önemli bir seçenektir.

   TOKİ yaptığı şehirdeki konutların yüzde 5’lik oranını engelli vatandaşlar için ayırmaktadır. TOKİ’de sistem, alınan başvurular sonucunda yapılan kura ile vatandaşlar ev sahibi olmaktadır. Yüzde 5’lik dilim engelli vatandaşlar için oldukça önemli bir orandır ve büyük avantaj sağlamaktadır. Buna bakarak engelli vatandaşlarında ev sahibi olabileceğini görebiliyoruz.
   TOKİ’nin kura sistemi ile ev sahibi olacak engelli bireylerde bir takım şartlar aranmaktadır. Kuranın olumlu sonuçlanması durumunda satın alacak engelli kişinin o evde en az 3 yıl oturmayı taahhüt etmesi gerekir. Tüm bununla birlikte bu kişilerin en az 25 yaşında olması ve heyet tarafından verilen engel raporu oranının yüzde 50 engel raporu olması gerekmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.