Bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır?

   30.04.2020
   Bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır?

   Otomatik olarak yapılan Bireysel Emeklilik Sözleşmesinden ayrılmak istiyorsanız BES yapılmış olan banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Emeklilik dönemi için mükemmel bir yatırım olan BES, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yatırılan miktarlarda kişinin emeklilik yaşı gelene kadar düzenli olarak birikir. Birikimin yapıldığı dönemde maddi bir sıkıntıya girerseniz ödemelerinize ara verme imkanı da tanınmaktadır. BES’e 18 yaşını doldurmuş olan herkes başvuru yapabilmektedir.

   BES (BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ) NEDİR?

   BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi uzun yıllar boyunca yapılan birikimlerin emeklilik döneminde kişiye ek gelir imkanı tanıyan bir emeklilik sistemidir. Bu sistem ile birlikte kişilerin yatırdıkları katkı payları belirlenen fon oranlarına göre değerlenmektedir. BES’te 10 yıl bulunmak ve 56 yaşını doldurmak koşulu ile emekliliğe hak kazanmış olursunuz. 10 yılı doldurmuş olan kişiler birikimlerini aylık veya toplu olarak alabilmektedir. Aylık olarak alanlar ister ömür boyu isterseler de belli bir süre içerisinde almaktadırlar. Para biriktirmekte zorlanan kişiler için BES yüzde 25 ek devlet katkısı ile birlikte paranız değerlenmiş oluyor. Küçük birikimler yıllar sonra yüklü miktarda toplu para veya emeklilik döneminde ek kazanç sağlıyor.

   BES’İN AVANTAJLARI

   – BES kişilerin birikim yapmalarını kolaylaştırıyor.

   – Yapılan birikimler yüzde 25 oranında devlet desteği ile değerleniyor. Yani ödemiş olduğunuz ana para yüzde 25 devlet katkısı ile birlikte değeri artıyor.

   – Bireysel emeklilik sisteminde fonunuzu ve isterseniz şirketinizi de değiştirme hakkına sahipsiniz. Aynı zamanda istediğiniz zaman fonların kontrolünü yapabilir ve denetleyebilirsiniz.

   – BES ödemelerinizi bütçelerinize göre ayarlama hakkına sahipsiniz. Eğer maddi zorluk yaşıyorsanız durdurabilme hakkınızda bulunuyor.

   BES (Bireysel Emeklilik sistemi) fonları vergiden muaftırlar. Herhangi bir vergi ödemek zorunda değilsiniz.

   BES’İN DEZAVANTAJLARI

   – Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıldan daha az kalmamız durumunda devlet tarafından biriken paranızda ciddi kesintiler meydana gelecektir. Zor durumda kalmadığınız süre içerisinde çıkmamak daha mantıklıdır.

   – Fonların iyi yönetilmemesi durumunda kişiler iyi gelir elde edemeyebilirler.

   – Bireysel Emeklilik şirketleri tarafından yönetim kesintileri yapılır. Bu kesintilerdeki oranlarda yüzde 8 ile yüzde 10 aralığında yer alır.

   BES İPTALLERİNDE KESİNTİ NASIL OLUR?

   Bireysel Emeklilik sözleşmesi için teklifin imzalanması ile birlikte 60 gün içerisinde yürürlüğe girer. Sözleşme yürürlüğe girmeden bu 60 gün içerisinde kişinin cayma hakkı bulunmaktadır. Sözleşme yürürlüğe girmeden kişi cayma hakkını yerine getirmişse giriş aidatı ile ilgili tutarın tamamını ya da bir kısmı ödenir kişiye hiç bir kesinti uygulanmaz. Aidatlar 10 gün içerisinde kişiye iade edilmektedir. Ama bireysel emeklilik şirketi cayma durumunda sözleşmede de yer aldığı gibi kesinti yapma hakkına sahiptir. Kesilecek tutar ise sisteme girerken tutan masraftan fazlası olmaz. BES uzun vadeli bir yatırım sistemi olduğundan belli bir süre sonra sistemden çıkmak istemeniz durumunda bir takım kesintiler meydana gelecektir. yapılacak kesintilerin oranı BES’te geçirilen süreye göre değişkenlik göstermektedir. 10 yılın altında BES iptali olması durumunda kesinti oranları da o denli yüksek olacaktır.

   – Sistemde 10 yıldan az süre kalıp iptal gerçekleştirmek istiyorsanız birikimlerin tamamı üzerinden vergi kanununda yer alan orana göre yüzde 15 kesinti uygulanır.

   – Sistemde 10 yıl kalmış ancak emekliliğe hak kazanmamışken ayrılmak isterse kişinin tüm birikimleri üzerinden yüzde 10 oranında bir kesinti uygulanır.

   – Sisteme kayıt yaptırmış olan kişi eğer vefat etmiş veya malul olması durumunda ise birikimlerinin yüzde 25’i dışında kalan tutardan yüzde 5’lik bir kesinti uygulanır. Maddi imkanlar nedeni ile ödemede güçlük yaşıyorsanız iptal ettirmek yerine dondurmak daha mantıklı olacaktır.

   Kişi eğer Bireysel Emeklilik Sistemini iptal ettirmek istiyorsa, işlem yapılan şirketle iletişime geçerek iptalini gerçekleştirebilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.