Nakit avansların geri ödemesi nasıl yapılıyor?

   29.04.2020
   Nakit avansların geri ödemesi nasıl yapılıyor?

   Her banka kredi kartı kullanıcılarına ek olarak nakit avans hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti müşteri istediği zaman kullanmaya başlayabilir. Nakit paraya ihtiyaç durumunda nakit avansa müşteriler başvurmaktadır.

   Acil nakit ihtiyacı olduğu durumunda ne zaman olursa olsun kişiler paralarını çekebilmektedirler. Her bankanın işleyişi farklıdır ve düzgün kredi kartı ödemelerinin yapılması gerekmektedir.

   NAKİT AVANS NASIL ÇEKİLİYOR?

   Kullanılan kredi kartının bağlı olduğu banka ile iletişime geçerek veya cep şube üzerinden yapılabileceği gibi bizzat şubeye başvurarak da nakit avans talebi gerçekleştirilebilir. Bankalar tarafından yapılan araştırma sonucunda ne kadar nakit avans verileceğine kadar verilir. İncelemeler sırasında daha önce ödenmemiş borcunuz olmasına, gecikme durumu varsa ona ve banka için olumsuz görülecek her şeye bakılır.

   İhtiyaç olması durumunda müşteri eğer avans hesabından para çekmek isterse çekilen tutar kredi kartı limitine yansıtılır. Bu parayı kişi nakit çekebileceği gibi isterse kart limitine bağlayıp kredi kartı ile alışverişte yapabilmektedir. Nakit avans çekerken banka tarafından nakit avans masrafı da yansıtılmaktadır. Bu miktar ise bankaya göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda geri ödeme ile uygulanacak faizlerde de değişiklik gösterilmektedir. Vadeli olarak ödeme tercih edilecekse geri ödenecek ana para miktarında da artış olacaktır. Taksit sayısının durumuna göre de faiz oranında artışlar görülebilmektedir.

   NAKİT AVANS ÖDEMESİ

   Hiçbir para karşılıksız olmadığı gibi bankalardan verilen nakit avans miktarlarının da bir geri dönüş ödemesi mutlaka olacaktır. Ödemelerini düzenli olarak yapan müşterilerini bankalar üzmezler ve bankalar bu müşterilerini sevmektedirler. Ancak herhangi bir gecikme olduğu durumda ise tüm gerekli işlemleri yapmaktadırlar. Ödemelerin gününde yapılması şartı ile çekilen nakit avansın vadeleri yapılır ve her ay ödenmesi gereken zamanda ödenmiş olması gerekir. Ödemelerin gecikmesi veya yapılmaması durumunda ise günlük faiz uygulaması yaparlar. Ödeme yapılmadıkça faiz günlük olarak işlemeye devam eder. Nakit avansın içerisinde tüm vergiler dahildir ve herhangi bir kesilme bulunmaz. Yani müşteriye ekstradan bir masraf yansıtılmaz.

   Nakit avansları bir bakıma banka kredisi gibi görmek doğru olabilir. Ödemelerin gecikmesi ya da yapılmaması durumunda ise kredi notunda düşme meydana gelecektir. Çekilen kredi kartı nakit avansının yanı yıl içerisinde 3 defa tam limitinin yarısı miktarsında bir ödeme yapıldığında bir daha nakit avans çekme fırsatı verilmez. Kart borcunun tamamı ödenene kadar da nakit avans limiti bir daha açılmaz. Yüksek miktarda ve uzun vadeli paraya ihtiyaç olması durumunda kişilerin bireysel ihtiyaç kredisi çekmesi daha az maliyetli olacaktır. Bireysel ihtiyaç kredilerinin geri ödeme planları ile birlikte faiz oranları tüketiciler için her zaman daha uygundur.

   Mutlaka nakit avans kullanamadan önce bankalara uygun prosedürlerle birlikte masraflar ve faizleri iyice incelenmesi gerekir. Karar verme durumunda ise kişilerin örnek tablonun hesabı yapılmalı ve ödenecek para belirlenmelidir. Yapılan plana göre ödeme durumuna uygun olarak çekim yapılmaldır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.