Adıyaman Çiğ Köfte Bayilik Alma Şartları

   29.04.2020
   Adıyaman Çiğ Köfte Bayilik Alma Şartları

   Çiğ köfte denince akla ilk gelen Adıyamanlı çiğ köfte gelmektedir. Adıyamanlı çiğ köfte denince de Türkiye’de iki firma öne çıkıyor. İkisi de meşhur olan bu çiğ köfteci firmaları birbirleriyle de kıyasıya yarışıyorlar.

   Adıyamanlı çiğ köftecilerden biri ve bir tık daha meşhur olan Ömer AYBAK ve diğeri de Erkan USTA’dır. Her ikisinin bayilik başvuru şartları ve maliyetleri farklıdır. Şimdi her iki firmanın da iletişim bilgileri ile başvuru şartlarını ve maliyetlerini sizlerle paylaşacağız.

   ADIYAMAN ÇİĞ KÖFTE BAYİLİK ŞARTLARI NEDİR?

   Türkiye’de onlarca çiğ köfte markası halka hizmet sunmaktadır. Ülke olarak çiğ köfteyi sevmemiz ve bu pazarın oldukça karlı olması dolayısıyla birçok çiğ köfte firması da bu pastadan payını almak istiyor.
   Pastadan pay almanın en önemli yolu da firmaların Franchising veya bayilik verme yoluyla ağlarını genişletmesidir. Tam da burada konumuza gelecek olursak, çiğ köfte markaları bayilik verirken ne kadar ücret aldıkları veya alıp almadıklarıdır. Güncel olarak baktığımızda firmaların bayilik bedeli yani marka bedeli almadığı görülüyor. Sektörün en önemli markalarından olan Adıyaman çiğ köfte ve Tatlıses çiğ köfte gibi firmaların da dahil olduğu pek çok marka hiçbir bayilik bedeli talep etmemektedir. Ancak firmaların açılacak bayiler için bazı talepleri bulunmaktadır.
   Bunların başında aynı il ya da ilçe içinde ikinci ya da daha fazla şubenin açılması durumunda diğer şubeler ile belli uzaklıkta olması şarttır. Buna ilave olarak açılacak dükkanın su, ısıtma ve diğer tesisatlarının tam olması gerekmektedir.
   Diğer yandan dükkanın konumunun halkın işlek olduğu ve hijyenin sağlandığı bölgelerde olması da ikinci bir değerlendirme olarak karşımıza çıkmaktadır. Firmalar bayilik verirken bu ayrıntılara dikkat etmektedir. Ayrıca dükkanların firmanın kurumsal kimliğine uygun bir dekorasyona sahip olması da gerekmektedir.
   Bu şartlara uygun bir iş yerinin olması durumunda bayilik işlemlerine geçilebilecektir. Peki çiğ köfte dükkanı açmak için ne gibi harcamalar gerekmektedir ona bakalım.

   ÇİĞ KÖFTE MALİYET ORANLARI

   Çiğ köfte firmaları bayilik ve Franchising olanağı sunarken, marka bedeli veya bayilik bedeli talep etmezler. En azından şimdilik böyle bir uygulama görünmüyor. Ancak bunun dışında başka şartların yerine getirilmesini istemektedirler. Örneğin, açılacak dükkanın iç ve dış dekorasyonu için alınacak demirbaş ve diğer malzemelerin anlaşmalı oldukları firmalardan alınmasını talep edeceklerdir.
   Bu uygulama tuhaf dursa da aslında bir mantığı vardır. Çünkü tüm çiğ köfte firmalarının dekor konsepti farklı farklıdır. Dolayısıyla bulunduğunuz yerdeki mobilya firmaları ile işletmenizi istenilen şekilde bir görünüme büründürmeniz zor olacaktır. Yapmayı denemiş olsanız dahi sizin için özel indirimler uygulayan bedava imkanlar sunan tanıdıklarınız yoksa çiğ köfte bayiliği veren firmalardan çok daha fazla bir bedele mal olacaktır. Peki, hangi kalemler için ne kadar ücret ödenecek ve bir dükkan için ortalama ne kadarlık demirbaş alınması gerekir.


   Örnek ödeme miktarı:
   – Bir çiğ köfte dükkanı için, ortalama olarak 10 adet masa ve buna bağlı 40 adet sandalye almanız gerekecektir. Bu ürünler için de verilecek ücret ortalama 4.900 TL + KDV’dir.
   – Dükkanın 10-12 metre karelik dış tabelası için 3000 lira,
   – Ürünlerin muhafaza edilecek olan dolap için 2500 lira,
   – Ürünlerin tartımı için hassas terazi yine ortalama olarak 160 lira,
   – Difriz dediğimiz ürünlerin uzun süre saklayacağımız derin dondurucu için 1.099 lira,
   – Yazar kasa için ise ortalama 1.234 lira gibi bir rakam ödenmesi gerekmektedir.

   Yukarıda belirttiğimiz rakamlar bir dükkan için ödenmesi gereken ortalama rakamlardır. Bunlar üç aşağı beş yukarı değişebilmektedir.
   Yani toplamda yine ortalama olarak bir dükkan için 20 bin lira civarında bir maliyet ortaya çıkacaktır.

   BAYİLİK İÇİN BAŞVURU KANALLARI

   Firmalar bayilik alacak girişimciler için kolay iletişim hatlarını kendileri sağlamaktadır. Her firmanın mutlaka bir bölge sorumlusu bulunmakta ve başvurular bunlar üzerinden yapılmaktadır.
   Aşağıda paylaşacağımız başvuru kanalları ve iletişim bilgileri ile başvurular direkt merkeze iletilmekte ve girişimcinin bıraktığı il veya ilçe bilgilerine göre ilgili bölge sorumlusunun mailine düşmektedir.
   Başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonra bahsettiğimiz firmanın bölge sorumlusu en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir.
   Bu sebeple başvuru yaparken formda yer alan bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
   – Adıyamanlı Erkan usta başvuruları için, internet üzerindeki resmi sitesinde ilgili başvuru formu doldurulmalıdır. Ayrıca, başvurular 0 532 410 29 02 telefon numaralarından da kabul etmektedir.
   – Adıyamanlı Ömer AYBAK bayilik başvurusu için internet sitesi üzerinde yer alan başvuru formu doldurulmalıdır. Ayrıca, 444 92 02 iletişim numarasından detaylı bilgi de alınabilir.
   Son olarak dikkat edilmesi gereken husus, firma yetkilileri girişimcinin sektöre olan ilgi ve bilgisine de dikkat etmektedir. Görselliğin yanında iş yapma arzusu ve isteği yetkililer için önemlidir. Bu özellikler başvuru sırasında dikkate alınacaktır.
   Bayilik görüşmelerine gidilirken takım elbise, saç ve sakal kesimine dikkat edilmesi de artı bir durum oluşturacaktır. Kısaca bakımlı olmak ve karşısındakine değer vermek değerli hissettirir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.