Orman Ürünlerini Toplamaya Belge Şartı Geldi

   29.04.2020
   Orman Ürünlerini Toplamaya Belge Şartı Geldi

   Orman köylerinde yaşayıp geçimini orman ürünlerinden sağlayan çiftçi ve köylülere kötü haber Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan geldi.

   13 Şubat 2019 tarihli genelge ile ormanlık alanlarda mantar, çam fıstığı, kekik, ada çayı, defne, reçine ve çıra gibi orman ürünlerini toplamak için Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu belgeye sahip olmadan bahsi geçen orman ürünlerini toplayana cezai yaptırımlar uygulanacaktır.

   GENELGEYE SİYASİ PARTİLERDEN SERT TEPKİ GELDİ

   Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Şubat 2019 tarihli genelgesi ile yapılan düzenlemeye göre, orman ürünlerinden geçimini sağlayan orman köylüleri için Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması zorunluluğu getirildi.
   Yapılan bu düzenlemeye siyasi partilerden sert tepki gecikmedi. Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, “Aylık geçimleri 1000 lirayı dahi bulmayan orman köylülerimizi yaşam kaynakları bu genelgeyle ellerinden alınmaktadır. Yapılan bu işlem vicdansızlıktır. 60, 70 yaşlarındaki köylülerimiz bu genelgeyi nasıl alsınlar. Bu düzenleme bir an önce iptal edilmelidir.” diyerek tepkisini ortaya koymuştur. Aygün ayrıca, genelge ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bir de soru önergesi verdi.

   Aygün yaptığı açıklamada, 20 binden fazla orman köylüsünün geçimini bu şekilde orman ürünleri ile sağladığını belirterek, “Yapılan bu düzenleme ile eski köye yeni adet getiriliyor. Türkiye’de 20721 orman köyünde geçimini orman ürünleri ile sağlayan vatandaşlarımıza belge alınması zorunluğu getiriliyor. Buradaki köylülerimin çoğu okuma ve yazma dahi bilmemektedirler. Türkiye’nin en fakir bölgelerinde olan bu köylülerimiz bu belgeleri nasıl alsınlar? Buradaki vatandaşlarımızın çoğu 65 yaş ve üstü ihtiyarlardan oluşmaktadır. Bu insanların bu belgeyi alabilmeleri için sınava sokulmaları nasıl bir mantık? Yapılan bu uygulama ile bu insanlarımızın adeta geçim kaynakları ellerinden alınmaktadır. Şayet bu belgeyi almazlarsa mantar ya da ada çayı toplamaları halinde 500 lira idari para cezası ödeyecekler. Bu genelgenin derhal iptal edilmesi gerekir.” diye tepki gösterdi.

   BELGESİZ ORMAN ÜRÜNÜ TOPLAMANIN CEZASI 500 LİRA

   Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Şubat 2019 tarihli genelgesi ile orman ürünlerinin toplanmasına belge alma şartı getirilmişti. Şayet 10 Kasım 2019 tarihine kadar Tarım İl Müdürlükleri’nden “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alınmaması durumunda orman ürünleri toplanamayacak. Bakanlığın bu genelgesi ile sadece orman köylüleri değil, onlarla birlikte kırsal alanda ikamet eden milyonlarca vatandaş da etkilenecek. Milyonlarca vatandaş boş zamanlarında veya hafta sonlarında hem ormanlık alanlarda gezi yapıyor hem de orman ürünleri toplayarak zaman geçiriyor. Artık bu aktivite de hayal olacak. Çünkü Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan orman ürünlerini toplayanlara 500 lira para cezası kesilecek.

   ORMAN ÜRÜNLERİ TOPLAMA BELGESİ BEDELİ NE KADAR?

   Orman ürünlerinin toplanabilmesi için Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması zorunluğu getirilmişti. Bu belgeyi alabilmek için de belli miktarda harç parası yatırılması gerekmektedir. Harç paraları da toplanacak orman ürünleri için farklılık göstermektedir. Buna göre harç parası dağılımı aşağıdaki gibidir:
   – Orman üretim işçiliği belgesi için yatırılacak harç ücreti 1.120 TL,
   – Odun dışı ürünlerin yerden toplanması ( Mantar gibi) 670 TL,
   – Odun dışı ürünlerin ( Ada çayı, çam fıstığı gibi ) yüksekten toplanması 885 TL.

   Yukarıda belirtilen harç paraları yatırıldıktan sonra hemen belge verilmemektedir. Para yatırma işlemi tamamlandıktan sonra belirli eğitim tarihlerinde eğitimlerin alınıp başarı sağlanması gerekir. Başarılı sayılabilmek için 100 üzerinden 60 alınması gerekmektedir.
   Alınan belgelerin denetimi de jandarma tarafından sağlanacak olup, cezai işlemler de yine jandarma tarafından uygulanacaktır. Bu genelgeden haberi olanlar dikkat etmeli, haberi olmadığını düşündükleri tanıdıklarını da haberdar etmeleri faydalı olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.