72 Ay Vadeli Traktör Kredisi Veren Bankalar

   72 Ay Vadeli Traktör Kredisi Veren Bankalar

   Traktör alacak olan çiftçilerin yüzü 2020 yılında traktör kredisi veren bankalar ile gülmeye başladı. Başta TEB olmak üzere pek çok banka traktör kredilerini 72 ay vadeli vermeye başladı.

   Özellikle tarım kredileri ile ön plana çıkan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve özel sermaye kuruluşu olan Denizbank traktör alacak olan çiftçilere kefilsiz kredi olanakları ile düşük faizli kredi olanakları sunmaya devam ediyor.
   Bununla birlikte KOÇ Finans, CASE IH ve New Holland modellerinde alınacak traktörler için 16 ay geri ödemesiz şekilde ödeme planları hazırlayarak çiftçinin yüzünü güldürüyor.
   Şimdi Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçilerden istenen belgeler ve kredi için aranan şartları yazımızın içeriğinde sizlerle paylaşacağız.

   BANKALARDAN TRAKTÖR KREDİSİ ALMAYA ACABA UYGUN MUSUNUZ?

   Ziraat Bankası, Vakıfbank ve TEB de dahil olmak üzere herhangi bir bankadan ya da KOÇ Finans gibi özel finans gruplarından kredi ile traktör olacakların belli başlı bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir.
   – İster erkek olsun ister bayan krediye başvuracak olan kişinin mutlaka Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) olması gerekmektedir.

   – Başvuruda bulunacak çiftçilerin kredi notuna bakılacak. Bu kapsamda kredi notu risk merkezi Findeks gibi kurumlardan kredi notuna bakılır. Geçmiş dönemlere ait tarım kredisi kullanıp kullanmadığı, kullandıysa ödemede problem yaşayıp yaşamadığı, kamu ve özel bankalarda ticari sorunlar yaşayıp yaşamadığı ve geçmiş kredi kartı ödemelerinin düzenli olup olmadığı gibi pek çok kriteri değerlendiriyorlar. Bu sorgulardan olumlu cevap alınırsa kredi kullanmanızda problem olmayacaktır. Bununla birlikte daha önde herhangi bir bankadan tarım ya da başka bir kredi kullanmadıysanız kredi kullanma şansınız bir tık daha yukarıda görünüyor.

   – Başvuru sırasında kimlik kartı veya nüfus cüzdanı fotokopisi.

   – Alınacak olan traktöre kredi karşılığında ipotek koyacağı için bankalar kefil istemeyebilir. Ancak kredi notunun kötü olması durumunda ipotekle birlikte kefil de talep edebilirler.
   Bu şartları taşıyan çiftçiler traktör kredisi için başvuruda bulunabilir ve kredi almada sorun yaşamaz.

   TÜRKİYE EKONOMİ BANKASI (TEB) 72 AY VADELİ TRAKTÖR KREDİSİ VERİYOR

   Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) çiftçilerin her daim yanında olduğu gibi traktör alma konusunda da onları yalnız bırakmadı. Çiftçi Kayıt Belgesi olan çiftçilere tam 72 ay vade ile kredi imkanı sağlayarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Üreticiye vermiş olduğu desteklerden dolayı da geçtiğimiz yıllarda “Tarımsal Finansman Başarı” ödülüne layık görülmüştü.
   Daha önce normal şartlarda 60 ay vadeli olarak verilen traktör destek kredileri TEB öncülüğünde 72 aya kadar çıkartılmıştır. Faiz oranlarını da sıfırın altına düşüren banka yüzde 0,99 faiz oranlarıyla kredi vermektedir. Ödeme seçeneklerini de çiftçiye uygun olarak, ister eşit taksitlerle ister 1 aylık periyotlarla isterse de 3 aylık periyotlarla ödeme imkanı sunmaktadır.
   Ayrıca, TEB aracılığıyla Massey Ferguson marka traktör alacaklar için ekstra yüzde 5 indirim uygulanacak. Yani bu marka da yüzde 0,94 civarında bir faiz oranıyla alınabilecek.

   ZİRAAT BANKASI TRAKTÖR ALACAKLARA KREDİ DESTEĞİ

   Her dönem çiftçinin yanında olan Ziraat Bankası, 2020 yılında da ister sıfır olsun isterse 5 yaşına kadar olsun istediğiniz modelde alacağınız traktör için çiftçiler için kredi imkanı sunmaktadır.
   En çok 60 ay vade yani 5 yıl vade imkanı sunan Ziraat Bankası, geri ödeme konusunda oldukça esnek davranmaktadır. Çiftçiler isterse yılda bir defa, isterse yılda iki defa olacak şekilde ödemelerini gerçekleştirebilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Banka traktör için kredinin tamamını vermemektedir. Sıfır traktörler için fatura bedelinin, ikinci el traktörler için kasko bedelinin yüzde 75’i kadar kredi vermektedir.
   Örnekle açıklayacak olursak; alacağınız traktör ister sıfır olsun ister ikinci el olsun 10 bin lira ise bunun 75 bin lirasını vermektedir.

   KOÇ FİNANS 16 AY SONRA ÖDEMELİ TRAKTÖR DESTEĞİ VERİYOR

   Traktör için KOÇ Finans da kredi veren kuruluşlar arasında yer alıyor. KOÇ Finans bünyesinden alınacak traktörler için bankalardan daha cazip kredi imkanları sunuluyor. Daha önce beyaz eşma markası Arçelik için uygulanan bu yöntem şimdi CASE IH ve New Holland model traktörler için uygulanıyor.
   KOÇ Finans, yukarıda bahsettiğimiz modellerden almak isteyen çiftçiler için, Kredi Kayıt Bürosu sorgulamasında sorun çıkmaması durumunda kredi ödemelerini tam 16 ay sonra başlatmaktadır. 12+4 olarak ertelemeli sunulan kredi imkanı CASE IH ve Holland modelleri için 60 ay da vade imkanı sunulmaktadır.
   Ödeme koşullarının da çiftçinin işine nasıl gelirse öyle olacak şekilde ister hasat zamanı yılda bir defa isterse farklı ödeme seçenekleri sunulmaktadır. Ayrıca kredi için kefil de istenmemektedir. Sadece aracın kredisi bitene kadar kaskolu olma ve şahsınıza ait hayat sigortası olunması şartı vardır.


   DENİZBANK 72 AY VADELİ TRAKTÖR KREDİ DESTEĞİ SAĞLAMAKTADIR

   TEB gibi her dönem çiftçinin yanında olan bir başka özel sektör bankası da Denizbank’tır. Hem rekabetten düşmemek hem de çiftçinin yanında olmak adına 2020 yılında yüzde 0,99 ile yüzde 1,09 arasında değişen faiz oranları ile traktör kredisi vermektedir. Vade oranları da yine TEB gibi 72 aya kadar uzamaktadır. 7 yıl vadeli olarak sunulacak olan bu kredi imkanı için başvuru sahibi çiftçiye ortalama 450 lira civarında bir dosya ücreti kesilmektedir.
   Banka Türk Traktör ve Case model için için yüzde 0,99 faiz oranı uygularken, diğer tüm modeller için bu faiz oranını yüzde 1,09 olarak belirlemiştir. Buna göre ödeme örnek ödeme planları ise aşağıdaki gibidir.

   • 10 bin liralık kredi, 0,99 faiz oranı ve 7 yıl vede ile yıllık 2,224 liralık taksitler halinde toplamda 15,568 lira olarak geri ödenecektir.
   • 10 bin liralık kredi, 1,05 faiz oranı ve 7 yıl vade ile yıllık 2,277 liralık taksitler halinde toplam 15,993 lira olarak geri ödenecektir.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.