Ataks Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Bilgiler

   28.04.2020
   Ataks Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Bilgiler

   Türk bilim insanları tarafından yerli ve milli olarak üretilen Ataks tavuk ırkı eşsiz bir hibrit tavuk cinsidir. Her tür iklim koşullarına ayak uydurması, zor kümes koşullarına karşı dirençli olması ve yüksek oranda yumurta verimliliği ile tavuk çiftliği kuracak girişimcilerin vazgeçilmez tercihidir.

   Pek çok firma, tavuk çiftliği kuracak girişimciler için yerli ırk Ataks tavuk cinsini önermektedir. Kurulum hizmetlerini de buna göre yapmaktadırlar. Ataks ırkı tavuk cinsi ile uzun süreli yumurta üretimi yapılabilir ve çok iyi oranda gelir elde edilebilir.

   Ancak her sektörde olduğu gibi tavukçuluk sektörüne girecek olan girişimciler de bu alanda araştırma yapmaları onlar için faydalı olacaktır. Şimdi Ataks tavuk ırkı ile ilgili bilinmesi gerekenlerin detaylarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

   ATAKS TAVUK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

   Ataks tavuk ırkı, Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk tavuk ırkı olarak kayıtlara geçmiştir. Ortalama olarak 2,5 ile 3 yıl arasında yumurta vermektedir. Diğer tavuk ırklarına göre iklim ve zor kümes şartlarına daha fazla uyum sağlaması ve aynı zamanda yüksek yumurta verimliliği oldukça yüksek olduğu için tercih edilen bir cins olmuştur.
   Şimdi, Ataks tavuk ırkının özelliklerine bakalım.
   İsmi: ATAK-S
   Türü: Gallus domesticus
   Yetiştirilme amacı: yumurta tavukçuluğu
   Cinsiyet ayrımı: Tüy rengine göre yapılmaktadır.
   Canlı ağırlığı: 2.200-2400 gram.
   Yem tüketimi: günlük 120-130 gram.
   Yumurta pik yaşı: 40. Ve 42. Hafta.
   Genel tanımı: Farklı ve zor iklim şartlarına uyumlu, siyah tüylü, kahverengi yumurta veren bir tavuk cinsidir.
   Fiziki olarak da bak kısmı diğer tavuklara göre küçük, balta ibikli ve küt bir gaga yapısı vardır. Küçük burun delikli olup, burun delikleri gagasının üzerinde yer almaktadır. Yuvarlak gözlere sahip olan tavuk kahverengi gözlüdür. Kulakları ve sakalları küçük kırmızı, boyun yapısı kısa ve kuyrukları kalın, siyah ve teleklidir. Dolgun göğüslü, vücuda yapışık kanatlı ve siyah renklidir. Hızlı şekilde tüylenen tavuk, siyah ve kür tırnak yapısına sahiptir. Boyun kısmı bakırımsı gri, telek ve kalan kısmı siyah renklidir.

   ATAKS YUMURTA VERİM ÖZELLİKLERİ NEDİR?

   Yerli ve milli olan tavuk ırkı Ataks’ın fiziki özelliklerinden sonra şimdi de tavuğun yumurta özelliklerine bakalım. Kahverengi yumurta veren tavuk yıllık ortalama 300 civarında yumurta vermektedir. En yüksek verimliliği döneminde yüzde 97’lik bir verimlilik oranına sahiptir. Yumurtaların ağırlığı ortalama 64 gramdır. Yıllık verdiği yumurtaların ağırlığı ise 19,5 kilogramdır. Zor kümes ve iklim şartlarına dayanıklı olan Ataks, yem harcama özelliği diğer ırklara göre bir tık daha yüksek olmasına rağmen yüksek yumurta verimliliği ile bu açığı kapatmaktadır. Türkiye şartları için en uygun kanatlı tavuk cinsidir. Ayrıca bu tavuk cinci için Ziraat bankası kredi desteği de vermektedir.

   ATAKS CİNS TAVUKLARI NEREDEN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?

   Tavukçuluk yapmak isteyen ya da yüksek sayıda Ataks cinsi tavuk almayı düşünenlerin başvurabileceği en doğru adres, Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü müdürlüğü olmalıdır.
   Müdürlüğün iletişim ve adres bilgileri:
   Adres: Şehit Cem Ersever Caddesi, 11/1 Gayret Mahallesi. Yenimahalle/ANKARA
   Telefon: 0312-344-59-90
   Resmi kurumun dışında pek çok tavuk yetiştiriciliği firmaları da tavuk satışı gerçekleştirmektedir. Buralardan da temin edilebilir.

   ATAKS TAVUK FİYATLARI

   Gerek Ataks tavuk cinsi gerekse de süs tavuk cinsi fiyatları için piyasada farlı fiyat aralıkları bulunmaktadır. Ataks tavuk alıcılarının dikkat alım yaparken dikkat etmeleri gereken birkaç belirleyici nokta olmalıdır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
   – Tavuğun yetiştirildiği ortamın kesinlikle hijyen kurallarına uygun olması gerekmektedir.
   – Tavuk yetiştiriciliğinde hangi tür yemin kullanıldığının bilinmesi gerekmektedir.
   – Tavuğun hangi ortamda yetiştirildiğinin bilinmesi gerekmektedir. Yani salma ya da suni olup olmadığı bilinmelidir.
   Tavuk fiyatlarında belirleyici olan şey tavuğun kilosu ve yaşıdır. Buna göre piyasada, 14 ile 15 haftalık Ataks tavuk fiyatı 18 ile 22 lira arasında değişirken, 16 ile 18 haftalık bir Ataks tavuğun fiyatı 20 ile 25 lira arasında değişmektedir.
   Tavuk alıcılarının dikkat etmesi gereken, öncelikle Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’ne başvurması fiyat araştırması yapması ve tüm araştırmalardan sonra kararını vermesi gerekir.

   ATAKS TAVUK IRKININ ARTI YÖNLERİ

   – Zor kümes şartlarına karşı dayanıklıdır.
   – Farklı iklim şartlarına uyum sağlaması kolaydır.
   – Kolay hastalanmazlar ve hastalıklara karşı dayanıklıdır.
   – Salma tavukçuluk için çok uygundur.
   – Organik yumurta üretimi için uygun bir ırktır.
   – Yerli ve milli bir ırktır.
   – Diğer tavuk ırklarına göre daha fazla verim sağlar.

   ATAKS TAVUK IRKININ EKSİ YÖNLERİ

   – Diğer tavuk cinslerine göre geç yumurtlamaya başlar.
   – En yüksek verimliliğe geç giriş yapar.
   – 2 yaşından sonra yumurta verimi düşmeye başlar.
   – Yem tüketimi diğer cinslere göre fazladır.
   – Sert ve hırçın bir mizaca sahiptir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.