Banka blokeleri nasıl kaldırılır?

   28.04.2020
   Banka blokeleri nasıl kaldırılır?

   Banka hesabınıza eğer bloke konduysa nasıl kaldırılacağına dair tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. Bankalara borcunuz var ve bir yaptırım yapılamacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Başta bankalar olmaz üzere devlete vergi borcunuz var ve ödememişseniz banka vadesiz hesaplarına bloke konulması an meselesidir. Vadesiz hesaba konulan bloke ile birlikte hesapla olan erişim engellenir ve para çekim işlemi olmak üzere tüm işlemlerin önüne geçilir. Bloke durumu bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalar bloke ile tüm hesabı dondurabiliyor bazıları ile hesaptaki paranın bir kısmına bloke koyuyor.

   Banka hesabına bloke konulması ile birlikte Havale ve EFT gibi para transferi işlemi yapılamaz ve para çekme işlemi gerçeklemez. Hesaba bloke konularak paranın kontrolü kişiden çıkar ve denetin tamamen bankaya geçer. Bankalar, kişilerin ilgili kurum ve bankaya olan borç miktarına göre bloke koymaktadır. Kişilerin borçları eğer çok yüksekse hesabın tamamına ama kredi kartı gibi az miktarda bir borç varsa hesabın yarısına bloke konulmaktadır.

   BLOKE NASIL KALKAR?

   Banka vadesiz hesabına konuşan bloke işlemi genellikle borcun ödenmemesi durumunda gerçekleşmektedir. Ancak son yıllarda pek çok kişinin banka hesabına yasadışı işlemler yüzünden de bloke konulmaktadır. Eğer mevcut bir borcun ödenmemesi nedeni ile hesaba bloke konulduysa bu borç ödenene kadar bloke işlemi hesapta durmaya devam eder. Eğer hesapta borcu ödeyebilecek bir bakiye mevcutsa bankalar bu borcu ödeme yetkisine sahiptirler. Bloke işlemini kaldırmak için ya müşteri hizmetlerini aramak ya da bankanın şubesine gitmek olumlu bir sonuç doğurmayacaktır.

   Banka hesaplarına konulmuş blokenin kaldırılması için devlet dairesi tarafından bir talimat verilmesi gerekir. Eğer vergi borcunuz varsa, ödenememiş bir kredi kartı borcu mevcutsa ve yasadışı işlem dahil olmak üzere kaçak bahis oynanmışsa borç ve cezalar ödenmediği takdirde bloke işlemi asla kalkmayacaktır. Borçların ödenmesi durumunda ise borcun yapıldığı devlet kurumu tarafından ‘Borcu Yoktur’ ibaresi olan imzalı mühürlü resmi bir belge ile birlikte çalışılan bankaya götürülmesi gerekecektir.

   Borcun ödendiğine dair bir belge banka çalışanına verilir ve verilen dilekçe neticesinde bir ön inceleme yapılır.  Devlet kurumu ve ilgili banka arasında yapılan görüşmeler sonucunda hesapta olan bloke işlemi en kısa sürede kaldırılacaktır. Ceza ve borçların ödenmemesi durumunda ise kesin olarak bloke işlemi kaldırılmaz. Banka hesabınızda bloke işlemi olmaya devam edecektir.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.