Devlet Ahır Hibe Destekleri 2020

   28.04.2020
   Devlet Ahır Hibe Destekleri 2020

   Devlet, DAP, GAP, KOP, DOKAP kapsamında olan illerde yer alan çiftçiler için, 2019’da başlayıp 2023 yılına kadar ahır projeleri desteği vermeye devam etmektedir. Ayrıca çiftçiler ister yukarıdaki belirtilen bölge illerinde yer alsın isterse almasın Ziraat Bankası’ndan yıllık yüzde 4 gibi çok düşük faiz oranları ile destek verilmektedir.

   Şimdi yeni ahır yapacak, var olan ahırını büyütmek veya modernize etmek isteyen çiftçiler için, modern ahır projelerinin nasıl olduğu, verilecek ahır kredi şartları ve bu kredilerin nasıl alınacağı ile ilgili detayları yazımızın içeriğinde bulabileceksiniz.

   DEVLET HİBE AHIR DESTEKLEMELERİ NEDİR?

   Yatırım yapacak olan girişimcilerin açık veya kapalı olsun en büyük problemlerinden biri barınak sorunudur. Hayvanların ihtiyaçlarına göre projelendirilen barınaklar, daha çok soğuk kış aylarında rahat bir yaşam alanı sunmaktadır. Yemliklerden sulama alanlarına, havalandırmadan ışıklandırmaya kadar oldukça maliyet gerektiren bir iştir barınak ayarlama işi.
   Kış aylarının soğuk hava koşullarına ve yaz aylarının da sıcaklığına uygun şekilde projelendirilmiş ahır veya barınaklar, pek çok hayvan hastalığının önüne geçmekte ve çiftçinin kayıplarını minimize etmektedir.
   Oldukça maliyetli olan bu yatırım alanları için çiftçiler nakit ihtiyacına gerek duymaktadır. Bu durumda çiftçi dostu ve destekçisi olan Ziraat Bankası, Türkiye’nin her neresinde olursa olsun bütün çiftçilere düşük faizli veya faizsiz kredi destekleri vermektedir.
   Bununla birlikte devlet, 2020 yılında da devam eden DAP, GAP, KOP ve DOKAP bölgesindeki çiftçilerin ahır yapım maliyetlerini yarı yarıya hibe destekleriyle desteklemektedir. Yani ahır maliyetinin yarı fiyatını verdiği hibe ile karşılamaktadır. Peki, bu teşviklerden nasıl yararlanılır, yararlanma şartları nelerdir ve tüm ahır destekleri ile ilgili detaylara bakalım.

   DAP, GAP, KOP VE DOKAP AHIR DESTEKLERİ 2020 YILINDA DA DEVAM ETMEKTEDİR

   Yukarıda ismi geçen bölge kapsamında kalan çiftçilere devlet tarafından sunulan yüzde 50 hibe destekleri 2020 yılında da devam etmektedir. 2020 yılına kadar yüzlerce çiftçi, devletin verdiği bu teşviklerden yararlanmış ve oldukça güzel projelere imza atmıştır.
   2020 yılında da devem eden bu ahır destek kredilerine başvurular 1 Ocak itibarıyla başlamış ve devam etmektedir. Proje kapsamında yatırım yapacak çiftçilerin yukarıda ismi gecen bölge kapsamında kalan illerde yapmaları gerekmektedir.
   Peki, bu iller hangileri şimdi onlara bakalım.

   AHIR HİBE PROJESİNDEKİ İLLERİMİZ HANGİLERİDİR?

   Geçtik yıllarda ahır yapımı projesinden 35 il yararlanırken güncel listeye göre bu illerin sayısı 41’e ulaşmıştır. Özellikle Konya Ovası Projesi kapsamında pek çok il bu desteğe dahil edilmiştir. Güncel listeye göre destek verilen iller aşağıdaki gibidir:

   1- Doğu Anadolu Projesi (DAP) illeri: Tunceli, Van, Sivas, Bingöl, Bitlis, Ardahan, Malatya, Muş, Kars, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Hakkari ve Kars illeri ve bu illerin tüm ilçelerini kapsamaktadır.

   2- Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) illeri: Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Batman, Adıyaman, Diyarbakır, Kilis, Gaziantep, Mardin illeri ve bu illerin tüm ilçelerini kapsamaktadır.

   3- Konya Ovası Projesi (KOP) illeri: Niğde, Yozgat, Nevşehir, Karaman, Aksaray, Kırıkkale, Konya ve Kırşehir illeri ve bu illerin tüm ilçelerini kapsamaktadır.

   4- Doğru Karedeniz Projesi (DOKAP) illeri: Bayburt, Samsun, Artvin, Tokat, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Ordu ve Giresun illeri ile bu illere bağlı tüm ilçeleri kapsamaktadır.

   AHIR HİBE BAŞVURULARI NASIL YAPILMALIDIR?

   Yukarıda isimlerini verdiğimiz proje illerden birinde olup başvuru yapmak isteyen çiftçiler, başvuru zamanı geldiğinde öncelikle yapmaları gereken besicilik için istenilen özelliklere sahip bir proje hazırlamaları veya hazırlatmaları gerekmektedir.
   Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre, ahır için istenilen kapasite büyük baş hayvanlar için en az 10 en fazla 50 hayvan kapasiteli olmalıdır. Bunlara küçükbaş hayvanlar da dahil ise en az 100 en fazla 200 hayvan kapasiteli olmalıdır.
   Hibe alınacak ahır projeleri, küçükbaş hayvancılık ve büyükbaş hayvancılık için iki ayrı şekilde de hazırlanabilir. Resmi Gazete’de yayınlanan bilgilere göre, hazırlanan projede destek verilecek konular küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için 4’er alternatiften oluşmaktadır. Bunlarda ikisi barınakları aktif olanlar için ikisi de ahır yapımını kapsamaktadır. Toplamda 8 alternatiften oluşan proje konularını aşağıda paylaşacağım.

   Aşağıda listesini vereceğim konulardaki yatırım alanları için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan çiftçiler, Tarım İl Müdürlükleri’ne belirlenen form ile başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvuru formunu da aşağıda paylaşacağım.
   Daha önce aynı desteklerden yaralananlar ve yüz kızartıcı suç işleyenler bu imkandan yararlanamayacak.

   BAŞVURUDA ARANACAK BELGE VE BİLGİLER

   – Hibe Başvuru Formu
   – Ön Proje Formu,
   – Yatırım ile İlgili Bilgiler Formu,
   – Tahmini Sabit Yatırım ve Termin Plan Tabloları,
   – Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı anaç sığır veya anaç koyun-keçi işletmesinin başvuru tarihinden en az bir yıl önce kayıtlı olduğuna dair belge,
   – İnşaat Yatırımın yapılacağı arazi/arazilere ait aidiyet belgesi,
   – Yeni inşaat ve tadilat inşaatı yaptıracak işletmelerde inşaatın yapılacağı alan yatırımcıya ait olması,
   – Nüfus cüzdanı fotokopisi,
   – Şirketi temsil ve imza yetkili kişilere ait noter tasdikli imza sirküleri (tüzel kişiler için), ile tüzel kişilerin yetkili kurullarından alınmış yetkilendirme kararı,
   – Firmanın sermaye yapısı, miktarı ve faaliyetleri açısından nihai durumunu gösterir Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi tasdikli örneği (tüzel kişiler için),
   – Tüzel kişilerin yetkili kurul ve/veya organlarından aldıkları yetki kararı, yatırım yapma ile ilgili almış oldukları yönetim kurulu kararı.

   BÜYÜKBAŞ İŞLETMELERİNDE YATIRIM ALTERNATİFLERİ
   ALTERNATİFLER VE YATIRIM KONULARI

   ALTERNATİF 1
   Yeni inşaat: Ahır yapımı, gübre sıyırıcı, gübre çukuru, yem deposu, silaj çukuru, süt sağım odası ve soğutma sistem odası inşaatları veya ahır ve gübre çukuru ile birlikte bunlardan herhangi biri.

   ALTERNATİF 2
   Yeni inşaat: Ahır yapımı, gübre sıyırıcı, gübre çukuru, yem deposu, silaj çukuru, süt sağım odası ve soğutma sistem odası inşaatları veya ahır ve gübre çukuru ile birlikte bunlardan herhangi biri.

   ALTERNATİF 3
   Faal Ahır Var, İnşaat Yapımı ve Esaslı Onarım: Ahır esaslı onarımı, gübre sıyırıcı, gübre çukuru, yem deposu, silaj çukuru, süt sağım odası ve soğutma sistem odası inşaatları veya ahır esaslı onarımı ve gübre çukuru ile birlikte bunlardan herhangi biri.

   ALTERNATİF 4
   Faal Ahır var İnşaat yapımı ve Esaslı Onarım: Ahır esaslı onarımı, gübre sıyırıcı, gübre çukuru, yem deposu, silaj çukuru, süt sağım odası ve soğutma sistem inşaatları veya ahır esaslı onarımı ve gübre çukuru ile birlikte bunlardan herhangi biri
   Not: Biyogüvenlik tedbirleri uyarınca kapı önlerinde dezenfeksiyon alanı ve gübre çukuru zorunludur.

   KÜÇÜKBAŞ İŞLETMELERİNDE YATIRIM ALTERNATİFLERİ
   ALTERNATİFLER VE YATIRIM KONULARI

   ALTERNATİF 1
   Yeni inşaat: Ağıl yapımı, yem deposu ve yıkama ünitesi (Koyun-keçi Banyoluğu) inşaatları veya ahır ve gübre çukuru ile birlikte bunlardan herhangi biri.

   ALTERNATİF 2
   Yeni inşaat: Ağıl yapımı, yem deposu ve yıkama ünitesi (Koyun-keçi Banyoluğu) inşaatları veya ağıl ve gübre çukuru ile birlikte bunlardan herhangi biri.

   ALTERNATİF 3
   Faal Ağıl var İnşaat yapımı ve Esaslı Onarım: Ağıl esaslı onarımı, yem deposu ve yıkama ünitesi (Koyun-keçi Banyoluğu) inşaatları veya ağıl esaslı onarımı ve gübre çukuru ile birlikte bunlardan herhangi biri.

   ALTERNATİF 4
   Faal Ağıl var İnşaat yapımı ve Esaslı Onarım: Ağıl esaslı onarımı, yem deposu ve yıkama ünitesi (Koyun-keçi Banyoluğu) inşaatları veya ağıl esaslı onarımı ve gübre çukuru ile birlikte bunlardan herhangi biri.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.