Kredi çekmeden ev nasıl alınır?

   28.04.2020
   Kredi çekmeden ev nasıl alınır?

   Ev sahibi olmak isteyen birçok kişi birikimlerini banka kredisi ile tamamlayarak ev sahibi olabiliyorlar. Ancak pek çok kimse banka kredilerinin faizi nedeni ile tercih etmek istemiyor. Peki kredi çekmeden ev sahibi olunabilir mi?

   İNŞAAT ŞİRKETLERİ

   Devlet ve özel bankalar kredi çekme talebi sırasında çok fazla faiz ve kar payı talep etmektedirler. Bundan rahatsız olan kişiler farklı yöntemlerle ev almayı tercih ediyorlar. İnşaat şirketleri müşterilerine kredi çekmeden ev sahibi olmaları için imkanlar sağlıyor.

   İnşaat şirketleri müşterilerine kredi vermek gibi bir durumları olmadığından ev sahibi olmak isteyenlere sözleşme veya senet üzerinden ev verebiliyorlar. Tüm işlemleri yasal ve prosedüre uygun olarak yapmaktadırlar. Bu yöntemler ev almak isteyenler için ne yazık ki şuan için büyük şehirlerdeki birkaç inşaat firması tarafından böyle hizmet verilmektedir.

   TOKİ

   TOKİ, başta dar gelirli aileler olmak üzere ev sahibi olmak isteyen pek çok kimseye ev alma imkanı tanıyor. Ev sahibi olmak isteyen ancak gerekli sermayeyi yapamamış kişilere aylık belli oradan taksitler sunarak ev sahibi olmalarına imkan tanıyor. TOKİ evlerinden almak isteyen kişilerin öncesinde ön başvuru yapmaları gerekiyor. Başvurular sonucunda kişiler kura ile belirleniyor ve yapılan kuralar herkese açık olarak gerçekleşiyor.

   Kredi çekmeden ev sahibi olmak isteyenler için TOKİ çok iyi bir seçenektir. Kura sonucunda ev sahibi olmak isteyen kişilerle belli limitlerde taksitler belirlenir ve ödeme imkanı sunulur.

   ORGANİZASYON ŞİRKETLERİ

   Son yıllarda popülerliği bir hayli artan bu şirketler uzun yıllarda sektörde varlıklarını sürdürmüşlerdir. Binlerce kişiyi ev sahibi yapan bu şirketler, yüksek faiz oranları olmadığı için uygun ödeme şartları ile kişileri ev sahibi yapmaktadırlar.

   BELEDİYE PROJELERİ

   Bazı belediyeler son yıllarda emlak projelerinin inşaat sektöründe yeterli olmamasından dolayı projeler üretecek ev sahibi olmak isteyenlere umut kapısı olmuşlardı. Bu noktada belediyeler ve inşaat firmaları birlikte çalışmaktadırlar. Öncülüğünü belediyenin yaptığı bu projeler ev sahibi olmak isteyenlere 0 faizle krediler sunup vade farkı olmadan ödeme imkanı sunmaktadır. Bulunduğunu bölgenin belediyesine ait internet sitesine ara ara girerek bir gelişme olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

   SENETLE EV ALMAK

   Bankaların uyguladığı yüksek faiz oranları nedeni ile birçok kişi banka kredilerini kullanmayı tercih etmemektedirler. Faiz oranları düşük gibi görünüyor olsa da aylık taksit tutarları pek çok kişiyi sarsmaktadır. Başta inşaat firmaları olmak üzere bir çok aracı şirket ev satışlarını artırmak amacı ile senetle konur satma işi yapmaktadır. Durum riskli gibi görünüyor olsa bile doğru şirketler aracılığı ile herhangi bir sorun yaşamadan ev sahibi olabilirsiniz.

   KATILIM BANKALARI

   Katılım bankası ve normal banka arasındaki fark her zaman bir tartışma konusudur. Bankalar kredi başlığı altından verilen tüm hizmetlere karşılık belli oranda faiz uygulamaktadır. Katılım bankaları ise müşterilerine faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Böylece kişiler ihtiyaçlarını faiz ödemeden görebilmektedirler. Katılım bankaları bu hizmetle birlikte sadece ufak bir kar payı talep etmektedirler. Eğer müşteriler katılım bankalarını tercih ederek verilen para ile inşaat sektörüne giriş yaparsalar kar payı ödemesi yapmadan kredi çekmiş olurlar.

   Ev sahibi olmak isteyen bireylerin faizsiz banka yoluna gitmeden ev sahibi olmak istiyorlarsa bu alternatifleri değerlendirebilirler ve böylece faizsiz ev sahibi olurlar. Her bir alternatif için o detayları incelemek en karlı sonuca ulaşmak için iyi bir yöntemdir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.