Banka müdürü nasıl olunur?

   28.04.2020
   Banka müdürü nasıl olunur?

   Bankada işe başlayan her memurun hayali çalıştığı bankada yavaş yavaş yükselerek banka müdürü olmaktır. Peki bu süreçte neler yapmak gerekir? Banka müdürü olmak için hangi şartları sağlıyor olmak gerekir?

   Birçok işte olduğu gibi banka müdürü olmak içinde girişkenlik, performans, deneyim ve işe hakim olma önemli etkenler arasındadır. Bankacılık sektörü için ilk olarak gişede başlanır daha sonra deneyime göre bireysel bankacılık hizmetinde görev alınır ve en sonunda daha üst pozisyon olan müdürlüğe yükselirler. Çalışanların yetenekleri doğrultusunda müdür olma ihtimali bulunmaktadır. Bunun için 5 ile 10 yıllık bir süre gerekebilir. Mutlaka her kurum içerisinde bir işleyiş ve genel şartlar bulunmaktadır.

   KİMLER BANKA MÜDÜRÜ OLABİLİR?

   Kimler banka müdürü olabilir? diye bakacak olursak öncelikler Sigortacılık, bankacılık gibi ön lisans mezunları veya iktisadi idari bilimler fakültelerinin herhangi bir lisans bölümlerinden mezun olmak en birinci kuraldır. Bu bölümler ekonomi, işletme veya iktisat gibi bölümlerdir. Lisans mezunu olmak banka müdür olmak için her zaman avantajlıdır. Bazı bankalar gişe memuru içinde lisans memuru koşulu arayabilmektedirler. İyi bir lisans eğitiminin yanında kişilerin yüksek lisans eğitimi almak, en az bir yabancı dil bilmek ve insani ilişkilerinin çok kuvvetli olması her zaman öne çıkaracaktır.

   Gişe bölümünde işe başlamış ve belli bir tecrübe edinmiş memurların satış bölümünde de kendini gösterirse müdür olma yolunda ilerleyebilir. Bazı pozisyonlarda olmak müdür olmak için önemli şansa sahiptir. Müfettiş ve müfettiş yardımcıları bu pozisyonlardır.

   MÜFETTİŞ VE MÜFETTİŞ YARDIMCISI NASIL OLUNUR?

   Müfettiş ve müfettiş yardımcılarının görevi gün sonunda riskleri ortadan kaldırmak, bankayı olası risklerden korumak için çözüme dayalı öneriler getiren kişidir. Şubelerde denetimleri gerçekleştirir. Kendi içlerinde gruplara ayrılır ve gerekli incelemeleri buna bağlı olarak yaparlar. Bu gruplar şube inceleme grubu, inceleme soruşturma grubu ve bilgi sistemleri grubu olarak adlandırılmaktadırlar.

   Müfettiş olmak için kişilerin lisans eğitimlerinden işletme, bankacılık, maliye, ekonomi, matematik gibi finans bölümlerinden birinden mezun olması gerekir. Bankalar kamu ve kredi bankaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Kamu bankaları eleman alımı noktasında belli başlı kriterleri bulunur ve bunlar yazılı ve sözlü olmak üzere iki sınav türüdür. Özel bankalar ise kendi içlerinde yapılacak sınav ve mülakata göre alım yapmaktadırlar.

   Müfettiş olmak için şunları sağlıyor olmak gerekir;

   • Raporlama becerisine sahip olma
   • Finansal verileri tahlil edip doğru yorumlama
   • İnsan ilişkilerinin kuvvetli olması
   • Ekip çalışmasına uyum sağlayabilme edebilmesi
   • Yasal prosedürler hakkında bilgi sahibi olması
   • Yurt içi ve yurt dışına seyahat
   • Alanındaki gelişmeleri takip edebilmek

   Bankalar kendi çalışanlarını müdür yapabildikleri gibi başka bankalardan da müdür kendilerine transfer edebilmektedirler. Elbette transfer edilecek kişinin mesleki deneyimi ve başarısının olması çok önemlidir. Başka bankadan gişe memuru olarak gelmiş ve kendi bankasında daha üst pozisyonda olan kişinin karşısında durumu tabi ki daha zayıftır. Gişe memurları da müdür olabilirler ve olmaları için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu imkansız bir durum değildir sadece istikrarlı çalışması ve başarılı bir çalışan olması gerekir. Fırsatları değerlendirip kendine şans yaratması gerekir.

   Banka müdürlerinin maaşları noktasında net bir bilgi yoktur çünkü bankaya göre maaşlar değişebileceği gibi şubeye göre de değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak aldıkları maaşın 10 bin TL ile 15 bin TL arasında olduğu bilinmektedir. Müfettiş yardımcıların maaşlarının ise 5 bin TL civarı olduğu bilinmektedir. Bölge müdürleri ile genel müdürlerin maaşları oldukça yüksektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.