Keçi Kredisi Nasıl Alınır?

   28.04.2020
   Keçi Kredisi Nasıl Alınır?

   Ülkemize keçi besiciliği küçükbaş hayvancılık sınıfına girmektedir. Devlet büyükbaş hayvancılıkta olduğu gibi küçükbaş hayvancılık sınıfına giren keçi yetiştiriciliğine de kredi faiz desteği sunmaktadır. Damızlık olsun sütçü olsun farketmeksizin her türlü keçi yetiştiriciliği için kredi faiz desteği sağlamaktadır.

   Ziraat Bankası tarafından sağlanacak olan finansman desteği, Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere göre kredinin üst limiti 2020 yılı için 15 milyon lira olarak belirlenmiştir. Uygun koşullarda ve şartların taşınması halinde faizsiz olarak bile verilen kredi için, uygun ödeme koşulları dahi sunuluyor. 5 yıl geri ödemeli olarak verilen keçi besiciliği kredisi için çiftçinin kolayına gelecek şekilde ödeme takvimi oluşturulmaktadır.
   Şimdi bu keçi besiciliği kredisi için gerekli belgelerin ne olduğu, nasıl alınacağı ve hangi kurumların kredi vereceği ile ilgili tüm detaylar yazımızın içeriğinde.

   KEÇİ KREDİSİ ALIMLARINA DEVLET DESTEKLERİ NELERDİR?

   Keçi besiciliği, Anadolu’da bitki örtüsünün müsait olduğu her il, ilçe ve köylerinde eti ve sütü için yapılan bir hayvancılık mesleğidir. Olumsuz hava koşullarına ve soğuk hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı olan keçiler, daha çok maki bitki örtüsünün yoğun olduğu bölgelerde besicilik olarak tercih edilmektedir. Bu alanları özellikle Orta Anadolu, Toroslar, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun bir kısmını kapsayan bölgeler olarak gösterebiliriz.
   Keçiler koyunlara göre, daha geniş alanlara ve dağınık şekilde yayılsa da sıcak yaz aylarında onlara göre bakılması daha kolaydır. Keçiler daha ağaç yaprakları ile beslenirler ve bölgeden bölgeye değişik isimlerle anılırlar. Ayrıca farklı cinsleri de mevcuttur.
   Ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi’nde yapılan keçi besiciliği için devlet kredi destekleri sağlamaktadır. Koyun besiciliğine göre, daha dar bir pazara sahip olsa da sütü bakımından oldukça rağbet görmektedir. Sütünün faydalı olması, peynirinin ve yoğurdunun oldukça fazla tüketilmesi keçi besiciliğini vazgeçilmez yapmaktadır.
   Bu nedenle keçi sütü üretimi yapmak isteyen çiftçilere, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından IPARD-2 programı kapsamında hibe kredi olanakları sağlanmaktadır. Bununla birlikte kamu bankası olan Ziraat Bankası da 2020 yılı için 15 milyon liraya kadar kredi desteği sunmaktadır.

   TKDK KEÇİ VE SÜT ÜRETİMİNİ DESTEKLEMEKTEDİR

   Türkiye’de Avrupa Birliği Uyum Yasası kapsamında  kısa isimli Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu kurulmuştur. Bu kurum isminden de anlaşılacağı gibi kırsal alanlarda tarım ve hayvancılık başta olmak üzere pek çok ekonomik veya sosyal çalışmaları desteklemektedir. Parasal olarak sağlanan destekler ise yüzde 80’lere varan hibe kredilerden oluşmaktadır. Bu hibe kredilerden yararlanmak için besiciliğin öncelikli olarak kurumun hibe desteği verdiği bölgelerde yapılması gerekmektedir. Aşağıda 2020 yılına kadar IPARD-2 programı kapsamında keçi besiciliği için hibe verilen illerin listesini açıklayacağım.

   42 ilden oluşan liste şu şekildedir:

   Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bursa, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

   Bu illerde keçi besiciliği yapacak ve ona göre proje oluşturacak çiftçiler için kredi hibe desteği sağlanacaktır. IPARD-2 kapsamında verilecek hibe kredi oranı ise yüzde 80 olacaktır.

   Birime ait destek tedbir kodları şu şekildedir:
   – 101-1 Süt üreten tarımsal işletmeler
   – 101-2 Kırmızı et üreten işletmeler
   – 103-1 Süt ürünlerinin pazarlanması
   – 103-2 Kırmızı et ürünlerinin pazarlanması
   Kurum tarafından destek verilen programların isimleri bu şekildedir. Program kapsamında hibe kredilere başvurabilmek için yukarıdaki illerde olunması ve IPARD-2 çağrı ilanlarının takip edilmesi gerekmektedir.
   Çağrı ilanları da gazetelerden takip edilebilir. Ancak tarihlerin kaçırılmaması için sisteme üye olunması en mantıklı yol olacaktır. İlanlar çıktığında üyelere ilan e-posta aracılığıyla maili gönderilmektedir.
   Başvuru ilanları size bildirildiğinde veya bu ilanlardan haberdar olduğunuzda yapmanız gereken, yukarıda isimleri belirtilen tüm illerde bulunan TKDK merkezlerine başvurmak olmalıdır. Daha sonra da kurum tarafından istenen belgeler hazırlanır. Belgelerle birlikte hibe kredi desteğine başvuru işlemleri gerçekleştirilir.

   ZİRAAT BANKASI KEÇİ KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE KADAR?

   Ziraat Bankası tarafından verilen keçi besiciliği kredisi, “Küçükbaş Hayvan Kredisi” ismi ile verilmektedir. Bu krediler aşağıda belirteceğimiz şartların taşınması halinde Cumhurbaşkanlığı’nın her yıl Ocak ayında yayımladığı genelge ile verilecektir. Ziraat Bankası, keçi besiciliği için normal faiz oranlarına göre yaptığı faiz indirimi aşağıdaki gibidir.

   Ziraat Bankası Keçi Kredisi                          İŞLETME          YATIRIM                EN YÜKSEK LİMİT

   Ziraat Bankası Keçi Kredisi                           75%                      75%                         15.000.000 TL
   Öncelikli Bölgelere Yatırım                           10%                      10%
   40 Yaş Altı Çiftçi                                              10%                      10%
   Kadın Çiftçi                                                       10%                      10%
   Atıl İşletme Alımı                                            10%                       –
   Türkiye İçi Doğan                                            10%                      10%
   Kendi Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan –                           10%
   Uygulanacak En Yüksek Faiz İndirimi          –                           –

   Ziraat Bankası 2020 yılı için çiftçilere yıllık yüzde 10 faiz oranı belirlemiştir. Bu oran duruma göre artı eksi bir olarak değişiklik gösterebilir. Bankanın belirlediği bu faiz oranı, Çiftçi Kayıt Sistemi belgesinin olması durumunda alınacak olan yüzde 75 faiz oranı desteği banka tarafından yıllık yüzde 2,5 oranına düşmektedir. Buna göre aylık faiz oranı ise yüzde 0,20 olarak gerçekleşir.

   Kredi almak için gerekli diğer kriterlerin de uygun olması durumunda bu faiz oranı yüzde yüz desteğe dönüşür. Yani 15 milyon liralık faizsiz kredi desteği alma imkanına sahip olunur.
   Yüzde 75 faiz desteği ile işletme ve yatırım için verilen 150 bin liralık kredinin vade ve geri ödeme planı örnek olarak şu şekildedir.

   Keçi Kredisi Hesaplama
   Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
   150.000 TL 12 Ay 12.695,86 TL 152.350,29 TL
   24 Ay 6.439,22 TL 154.541,37 TL
   36 Ay 4.354,25 TL 156.753,12 TL
   48 Ay 3.312,20 TL 158.985,62 TL
   60 Ay 2.687,31 TL 161.238,77 TL

   ZİRAAT BANKASI KEÇİ KREDİSİ ŞARTLARI NEDİR?

   2020 yılı için 15 milyonluk faizsiz kredi desteğinden yararlanmak için belli başlı şartların yerine getirilmesi veya belirtilecek şartlara uygun olunması gerekir.
   Bankanın aradığı şartların ilk etabı, alınacak keçiler için belirlenen kriterlerdir. Buna göre, alımı yapılacak keçiler için aranan şartlar aşağıdaki gibidir.
   – Alımı yapılacak aşağıdaki keçi cinslerinden en az 25 adet alınması gerekir.
   – Alımı yapılacak keçi cinslerinin sanem, Kilis, Damaskus, Ankara ve kıl keçisi cinsinden olması gerekir.
   – Keçi kayıt sisteminde kayıtlı olmaları gerekir.
   – En az 9 veya 24 aylık olmaları gerekir.
   Bankanın aradığı şartların ikinci etabı da çiftçiyi ilgilendirmektedir. Buna göre çiftçide aranan şartlar ve istenen belgeler aşağıdaki gibidir:
   – Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olunması gerekir.
   – Kredi Kayıt Bürosu notunuzun iyi seviyede olması gerekir. Yani en az 1499 puan ve üzeri olması gerekir.
   – Devletin her hangi bir kurumuna borcun olmaması gerekir. Buna ilave olarak vergi dairesinden borcu yoktur yazısı gerekmektedir.
   – Krediler için en az iki kefil gerekmektedir. Kefil eşlerinin rızası alınmış olmalıdır.
   – İpotek koyulabilecek her hangi bir mülkün tapusu istenir. Keçi besiciliği yapanlar için keçiler ipotek edilebilir.
   Yukarıdaki tüm şartların sağlanması durumunda Ziraat Bankalarına istenilen evraklarla birlikte devlet faiz desteklerine başvuruda bulunulabilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.