KOSGEB’in Girişimcilerde Aradığı Kriterler

   27.04.2020
   KOSGEB’in Girişimcilerde Aradığı Kriterler

   Devlet tarafından girişimcilere destek veren KOSGEB, girişimcilerden bazı beklentileri de bulunuyor.  KOSGEB her müracaat eden vatandaşa kredi vermiyor. Kredi vermek için belli kriterleri bulunuyor. İşte KOSGEB’in aradığı kriterler…

   KİMLER KOSGEB KREDİSİ ALABİLİYOR?

   Devlet, KOSGEB’i girişimciliği desteklemek amacı ile kurdu ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor. KOSGEB, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenmektedir ve belli dönemlerde belli kriterlerle destek programları verilmektedir. Bu programlarda yapılacak olan programın başlama ve bitiş tarihleri, verilecek olan desteğin türler ve kimlere verileceği ile birlikte başvuru şartları da yer alır. Bu programın içerisinde aynı zamanda desteğin ödeme şekli de ve takibi de bulunmaktadır.

   KOSGEB tarafından girişimcilere YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ adlı bir paket bulunmaktadır ve bu paket ilk açıldığından bu zaman kadar verilen sürekli bir teşvik paketidir. Burada amaç iş kurmak ve girişimlerin karşılaşacağı zorluklarda biraz da olsa rahat geçirmesini sağlamak. 2020 yılında verilecek olan destekler Girişimciliği geliştirme destek programı olarak verilmeye devam edecektir.

   4 TEMEL ADIMDA DESTEK VERİLİYOR?

   1. Ücretsiz eğitimlere katılmak
   2. Eğitimler sonunda girişimcilik sertifikanızı alın
   3. Proje hazırlanır
   4. Desteği al

   Bu aşamalar her ne kadar basit gibi görünse de pek çok kimse KOSGEB’in gereksiz evraklarla uğraştırdığını ileri sürmektedir. Çünkü kursa gidilecek kurs için en az 32 saatlik derslere girilecek sonunda sertifikanın basılması beklenecek sonrasında tüm detayların içerisinde olduğu proje hazırlanacak ve başvuru yapılıp kredi alınabilecek. Tüm bu aşamaların hiç biri kolay değil evet ancak 50 bin TL geri ödemesiz bir iş yeri sermayesi için gerçekten kişinin kendini devlete kanıtlaması gerekecek. Eğer KOSGEB’in size haksızlık yaptığını düşünüyorsanız şikayet edebileceğiniz pek çok merci bulunmaktadır. Ancak KOSGEB tüm başvuru yapanlara eşitlik yapar ve hak eden hak ettiği oranda mevzuata uygun olarak destek sağlamaktadır.

   NERDEN BAŞLANIR?

   Ne olursa olsun eğer bir projeniz varsa ve şartlar KOSGEB’in mevzuatına aykırı ve kurulan iş ya da kurulmak istenenin işin sektör nace kodlarında mevcut değilse eğer ne olursa olsun destek verilmeyecektir. Herhangi bir bankadan bile en düşük miktarda kredi talebi durumunda dahi sayfalarca sözleşme imzalatılırken bu sözleşme içerisinde krediye yönelik tüm detaylar ödeme planından, ödeme olmadığında karşılaşılacak sorunlara kadar her şey yer alır. 1000 TL bir bireysel ihtiyaç kredisi için bankanın başa gelebilecek durumlar baştan belirtti halde duruma itiraz bile etmeden sayfalarca yazı okunmadan hızlı hızlı imzalanır. Ancak vatandaşlar KOSGEB’in geri ödemesiz olarak verdiği 50 bin TL için talep ettiği kurallara itiraz edip sorun çıkarabiliyorlar.

   Eğer KOSGEB’den destek almak için bir projeniz varsa daha detaylı bilgi almak ve incelemelerde bulunmak için KOSGEB web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

   Eğer bankalardan KOBİ kredi çekmek gibi bir niyetiniz varsa işletmenizin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olduğu belirtilirse verilecek olan krediye bankalar sıcak görüp daha az riskli görerek istenilen tutarı veriyorlar. Çekilen krediyi KOBİ öderken KOSGEB’de yüzde 100 gibi bir oradan faizini karşılayabiliyorlar. Daha fazla bilgi almak isteyen girişimci adayları KOSGEB tarafından istedikleri bilgileri edinebilirler. KOSGEB tarafından yapılacak herhangi bir değişiklik durumunda haberlerimizde yer verilecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.