İş Yeri Açmak İsteyene 4 Farklı Devlet Desteği

   İş Yeri Açmak İsteyene 4 Farklı Devlet Desteği

   Yeni iş yeri açmak ve kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilere devlet tarafından 4 farklı kredi desteği sağlanıyor. Bu desteler, TUBİTAK, Tarım ve Orman Bakanlığı kapsamındaki projeler, KOSGEB projeleri ve İŞKUR tarafından sağlanmaktadır.

   Tüm esnaflar olmakla birlikte özellikle genç girişimciler için KOSGEB tarafından yeni iş yeri, bayilikler ve proje geliştirme kapsamında 14 farklı programa teşvik ve destekler veriliyor.
   Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankalarından verilen KOBİ bankacılık desteklerinden yararlanamayan esnaf ve girişimciler bu kurumlar aracılığıyla hibe destekleri veya uygun faizli ve faizsiz krediler alabiliyorlar.

   KOSGEB İŞ YERİ AÇMA KREDİSİ

   KOSGEB, Türkiye’de 14 farklı proje programı kapsamına giren alanlarda genç girişimcilere yeni iş yeri açma destek kredileri veriyor. İster ilk defa bir iş yeri açacak olsun isterse iş yeri sahibi esnaf olsun her iki gruba toplamda 500 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verebiliyor.
   İthalat ve ihracatla uğraşan, yeni teknolojik ürünler tasarlayan girişimciler de personel ve reklam giderleri gibi ihtiyaçlar için başvuruda bulunabilir. KOSGEB iş yeri açma kredisi ile ilgili tüm detayların yer aldığı yazımızı okuyabilirsiniz. Burada gerekli şartları, evrakları, başvuru ve eğitim süreci dahil tüm detaylar yer almaktadır.

   TUBİTAK 150 BİN LİRA İŞ YERİ AÇMA KREDİSİ

   TUBİTAK, daha çok teknoloji alanında yeni ürün veya mevcut ürünlerin geliştirilmesi gibi yenilikçi iş firki olan ve bu alanda iş yeri açmak isteyen girişimcilere 150 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği sağlıyor. Kurum her yıl farklı ilanlarla genç girişimcilerin yenilikçi fikirlerini desteklediğini açıklıyor.
   Bu kapsamda elinde yeni ve teknolojik iş fikirleri olan ve sermayesi olmayan gençlerin elinden tutuyor ve hibe destekler veriyor. TUBİTAK proje geliştirme ve AR-GE çalışmaları için yaklaşık 60-65 milyon arasında bir bütçe ayırmaktadır. Teknolojik bir iş fikriniz varsa hemen başvurmanızı tavsiye ederiz.
   TUBİTAK’ın daha önceki çağrı ilanına göre desteğin verilmesine aracılık eden kuruluşlar aşağıdaki gibidir:
   İstanbul Teknokent,
   Girişimci Rampası,
   Bigg Entegre,
   Gazi Bigg,
   Bigg Atılım,
   Ulu Koza,
   Star Bigg,
   Bigg Garaj,
   Türkiye Ekonomi Bankası Girişimci Evi,
   TUBİTAK Martek,
   Girişimci Fabrikası,
   ODTÜ Teknokent.
   Bu kurum ve kuruluşlar aracılığı ile istenilen maddi destek sağlanabilmektedir.

   SYDV 15 BİN LİRA İŞ KURMA KREDİSİ

   Kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV), yeni iş yeri açmak isteyen genç girişimcilere 15 bin liraya kadar işletme sermayesi sağlamaktadır. Vakıfların verdiği hibe kredilerde, diğer bazı kuruluşlarda kurs, eğitim görme ve iş planı sunma gibi şartlar da aranmıyor. Eğer başvuru yapılan kaymakamlık ve Vakfın iş yeri açma kredi desteği için ayırdığı bütçe yeterli ise teşvikler kabul ediliyor. Ayrıca bu teşvikleri Türkiye geneli tüm kaymakamlıklar da vermemektedir.
   Destek alınabilmesi için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir:
   – Vakfa başvuru yapıp dosya açtırmak,
   – Açılacak iş yeri için ayrıntılı proje ve giderleri için ayrıntılı teklif mektuplarının olması gerekir.
   – Devlet memuru olan en az iki kefil getirmek,
   Verilecek olan 15 bin lira hibe olmayıp faizsiz kredidir. İki yıl geri ödemesiz olarak verilecek olan kredi 36 ay taksitle ödeme imkanı sunulacak.

   TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI GERİ ÖDEMESİZ 30 BİN LİRA GİRİŞİMCİLİK HİBESİ

   Tarım ve Orman Bakanlığı, kırsal kesimde kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilere 30 bin lira hibe desteği veriyor. Bu destekten yararlanmak için 18 ile 41 yaş arasında olmak ve kendisi veya evli ise eşinin başka bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir. Bakanlığın verdiği bu destek şehirde iş yeri açmak isteyenlere değil, köyüne dönüp tarım ve hayvancılıkla uğraşacaklar için verilen bir destektir. Ahır kurulumu, hayvan ve tarım aletleri alımı vs. gibi masraflar için verilecek bir destektir.
   Uzmanlar, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın her yıl verdiği bu desteğin hayvancılığa başlaması için geçerli bir miktar olduğunu belirtiyor. Bu destekle kolaylıkla ahır ve hayvan satın alım işlemleri veya tarım ürünleri alım işleri gerçekleştirilebilir.

   NE İŞ YAPARSANIZ YAPIN DESTEĞİNİZ DEVLETTEN

   – Esnafsanız ve projeniz varsa AR-GE çalışması yapmak için destek alın,
   – Yeni iş kuracaksanız, kursa katılıp eğitim alın KOSGEB desteğinden yararlanın,
   – Köye dönmek ve tarım ve hayvancılıkla uğraşmak isterseniz Tarım ve Orman Bakanlığı’nın köye dönüş kredisinde yararlanın,
   – Eski hükümlü veya engellilere İŞKUR’un 36 bin liralık desteğinden yararlanılabilir,
   – Arı ve arıcılık desteklerinden yararlanılabilir,
   – Yine büyük bir sermaye ile hayvancılık yapmak isteyenler TKDK’ya başvurabilir,
   – Üretime adım atıp, istihdam sağlamak isteyen de KOSGEB desteklerinden yararlanabilir.
   Kısaca ne iş yapmak isterseniz isteyin devletten, bankalardan veya ilgili kurum ve kuruluşlardan hibe veya uygun faizli kredilerden yararlanabilirsiniz. Büyük adımlar büyük hayallerle atılır. Biraz da cesaret gerekir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.