Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

   27.04.2020
   Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelenip riskli yapı olarak onaylanan yapılar kentsel dönüşüme girecek. Ancak maddi durumu olmayanlar için bankalar kentsel dönüşüm kredisi veriyorlar. Bu yazımızda hangi bankaların kentsel dönüşüm kredisi verdiğini bulabilirsiniz.

   Eski, deprem yönetmeliğine uygun olmayan ve yıkılmaya yüz tutmuş yapılar özellikle yaşanan son Elazığ-Malatya depreminden sonra bakanlık tarafından riskli olarak belirtilmiş ve kentsel dönüşüme girmesine karar vermiştir. Kentsel dönüşüme giren yapıların yenilenmesi için bakanlıkla mutabakata varılan bankalar aracılığıyla uygun faizli konut kredisi imkanından yararlanılabilecek.
   Bakanlık tarafından 2020 yılında anlaşma sağlanan bankalara yapılacak başvurular neticesinde en uygun faiz oranıyla kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak evler için kredi alınabilecek.
   Kentsel dönüşüm kredisi kapsamında anlaşma sağlanan 17 bankanın hangileri olduğu merak ediyorsanız, konu ile ilgili detaylı bilgileri yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

   KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NASIL ALINIR?

   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından anlaşma sağlanan bankalardan kentsel dönüşüm konut kredisi alabilmek için ilk olarak bakanlık tarafından riskli olarak ilan edilmiş bir yapı olması gerekmektedir.
   Bu şekilde depreme dayanıksız, çökmeye yüz tutmuş, kullanım ömrünü tamamlamış bina veya ev sahibi olanların dilekçe ile kentsel dönüşüm desteğine başvurması gerekiyor.
   Bakanlığın anlaşma sağladığı bankaların kredi faiz desteğinden yararlanabilmek için, yazılacak olan dilekçeye bakanlık tarafından tayin edilmiş kurumların binalarda yaptığı tetkikler sonucunda vereceği “Riskli Yapıdır” belgesinin eklenmesi gerekmektedir.
   Dilekçe ve riskli yapı belgesi ve ilave olarak belirlenen evraklarla birlikte bağlı bulunan ilde “Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine” yok ise “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine” başvuru yapılması gerekmektedir.
   Kentsel dönüşüm için kredi desteği dilekçesi, riskli yapı belgesi, konut tapu belgesi ve kimlik kartı fotokopisi ile birlikte yukarıda bahsedilen adreslere başvurular gerçekleştirilir.
   Gönderilen evraklar bakanlık tarafından incelenir, eksik varsa tamamlanması için evraklar iade edilir.
   Tam olan ve sonradan tamamlanan evraklar il tapu müdürlüklerine gönderilir ve başvuru işlemleri tamamlanmış olur.

   EN UYGUN KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ VEREN ANLAŞMALI BANKALAR

   Yukarıda belirtilen evrak ayarlama ve teslim işlemleri gerçekleştikten sonra kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bina veya daire sahipleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca anlaşılan kentsel dönüşüm kredisi veren bankalara kredi için başvuruda bulunulabilir.
   Be kapsamda verilecek kredilerde 120 aya kadar vade ve en uygun koşullarda faiz oranları imkanı sunulacak.
   Bankaların faiz oranları bir birinden farklılık gösterebilmektedir.
   Bankaların müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek güncek kentsel dönüşüm kredi faiz oranları ile ilgili detaylı bilgi alınabilir.
   İşte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşma sağlanan ve uygun koşullarda kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar:
   – Türkiye İş Bankası,
   – Deniz Bank,
   – Akbank,
   – Türkiye Finans Bankası,
   – Halkbank,
   – Yapı Kredi,
   – Vakıfbank,
   – TEB,
   – Şeker Bank,
   – Garanti BBVA,
   – Kuveyt Türk,
   – Albaraka,
   – QNB Finansbank,
   – Ziraat Bankası,
   – Alternatif bank,
   – ING.

   KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?

   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli ilan edilmiş ve kentsel dönüşüme girmiş olan binada ikamet eden kiracı, mülkiyet sahibi ya da bu binalarda esnaflık yapan vatandaşlara bakanlık tarafında anlaşılan Ziraat Bankası’ndan kira ve taşınma yardımı verilmektedir.
   Kira yardımından yararlanmak için; kiracı, mülk sahibi veya esnafın bankaya ayrı ayrı başvurması gerekmektedir.
   Ziraat Bankası tarafından verilen kira ve taşınma yardımı, mülk sahibine 18 ay boyunca düzenli olarak verilirken binada kiracı olarak oturan vatandaş ve esnafa tek seferde toptan verilir.
   Kentsel dönüşüm kira yardımlarından istifa edebilmeniz için istenilen belgeler, başvuru dilekçeleri, ve kira yardım ödeme bedeli ayrıntılı olarak https://www.kosgebkredi.net/kentsel-donusum-kira-yardimi-kac-ayda-nasil-alinir-5-sart-nedir/ internet adresinde yer almaktadır. Buradaki yazımızdan detaylıca inceleyebilirsiniz.

   NE KADAR KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ ALABİLİRSİNİZ?

   Kentsel dönüşüm kredisi, dönüşüm kapsamında yıkılan her bina ve daire için ayrı olarak hesaplanmaktadır. Buna göre, bir daire için belirlenen kredi miktarı 125 bin TL’dir. Bir bina için ise en fazla 625 bin TL’dir. Bu da 5 daireye denk gelmektedir.
   Verilere göre, 5 daireli bir apartmanda ikamet eden tüm daire sahipleri düşük faizli kentsel dönüşüm kredilerinden yararlanabilmektedir. Kredinin hesaplaması ise devletin vermiş olduğu faiz desteğinin çıkması ile belirlenmektedir.
   Kentsel dönüşüm kredisi almaya hak kazananlara devlet faiz destek oranları:
   • A SINIFI VERİMLİLİK: yüzde 0.41
   • B SINIFI VERİMLİLİK: yüzde 0.37
   • STANDAR: yüzde 0.33 oranında faiz desteği sağlamaktadır.
   Bu veri ışığında örnekle açıklayacak olursak; şayet yukarıda ismi geçen bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 1,00 (bir) ise, 0,41 devlet desteğini buradan düşersek aylık yüzde 0,59 oranından kentsel dönüşüm kredisi faiz oranlarından yararlanılabilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.