Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Lira?

   27.04.2020
   Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Lira?

   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında eski, dayanıksız, deprem yönetmeliğine aykırı ve depreme dayanıksız binaların tespiti ve yıkımı harekete geçti.

   Depreme dayanıksız eski bina ve dairelerde kalan mülk sahipleri ve kiracılar, mevcut binaların kentsel dönüşüm kapsamında yapımı bitene kadar geçtiği başka barınma alanları için devletten geri ödemesiz kira yardımı alabilecek.
   Kiracı ve mülk sahipleri, kentsel dönüşüm kredisi için gerekli evraklarla birlikte gerekli mercilere başvurması durumunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 6306 sayılı kanunu ile onayladığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında devletten geri ödemesiz kira yardımı adı altında para yardımı alırlar.
   Şimdi kiracı ve mülk sahiplerinin kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı alabilmesi için gerekli şartların neler olduğu, dilekçe örneği ve hangi şehirler için ne kadar kira yardımı yapılıyor gibi konuların detaylarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

   KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   Kiracı ve mülk sahiplerinin kira yardımından yararlanabilmesi için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilgili binalara risk raporu verilmiş ve 6306 sayılı kanun kapsamına girmesi gerekmektedir.
   Kiracı ve mülk sahipleri devletten kira yardımı alabilmek için, kira yardım başvuru dilekçesi ile birlikte bulundukları ilde faaliyet gösteren “Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri”ne bu müdürlüklerin bulunmaması halinde “Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri”ne başvuruda bulunulması gerekmektedir.
   Başvuru dilekçesi ile birlikte, kentsel dönüşüm kira yardımı için gerekli evraklar da başvuru dilekçesine eklenmesi gerekmektedir.
   Devletten kira yardımı almak isteyenler için istenilen evraklar kiracı ve mülk sahipleri için farklılık göstermektedir.


   MÜLK SAHİBİNİN KİRA DESTEĞİ ALABİLMESİ İÇİN EVRAKLAR

   Kentsel dönüşüm kapsamında mülk sahiplerinin devletten kira yardımı alabilmesi için, başvuru dilekçesine ilave olarak aşağıdaki belgelerin de sunulması gerekmektedir.
   – Kira yardım başvuru formu mutlaka ıslak imzalı olmalı,
   – Nüfus hürriyet belgesi,
   – Riskli yapının tespit raporu (mutlaka yetkili birimlerce onaylı olacak),
   – Taşınmaza ait tapu belgesi ve tapu kaydı,
   – Arsa paylı tapularda riskli yapı raporunda yer bilgiler ile aynı olan bilgilerin yer aldığı emlak vergi beyannamesi,
   – Malikane sahibine ait ödenmiş fatura,
   – Yıkılan yapıya ait ıslak imzalı form (Kurum tarafından mühürlü ve ıslak imzalı olacak),
   – Malikane sahibinin daha önce riskli yapıda kaldığını ve yeni ikametgah adresini tayin eden ıslak imzalı ikametgah il muhabiri,
   – Ziraat bankasından kira yardımı parasının aktarılması amacı ile açılacak olan vadesiz mevduat hesabı veya IBAN numarası.
   Yukarıda belirtiğimiz evrakların fotokopi olması durumunda mutlaka ilgili kurumdan aslı gibidir kaşesi vurulması gerekmektedir.

   KİRACILARIN KİRA YARDIMI ALABİLMESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

   Kiracıların devletten kira yardımı ve taşınma ücreti alabilmesi için, bakanlıkça riskli olarak teyit edilen mülkiyette en az bir yıl boyunca ikamet ettiğini gösteren belge ile birlikte aşağıdaki belgeleri de teslim etmesi gerekir.
   – Islak imzalı kira yardım başvuru dilekçesi,
   – Nüfus kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı,
   – Bakanlık veya yetkili şirket tarafından verilen onaylanmış riskli yapı bildirim evrağı,
   – Kiracının riskli yapıda yer alan adres için düzenlenmiş son 3 aya ait her hangi bir fatura,
   – Yıkılan yapılar için ıslak imzalı formu ( Yetkili firma veya kurum tarafından onaylı ),
   – Kira yardımı talep eden vatandaşa ait Ziraat bankası adına oluşturulmuş olan IBAN numarası veya vadesiz mevduat hesabı.
   Mülkiyet sahipleri ve riskli yapıda bulunan kiracılar yukarıdaki evrakları temin edip başvurmaları halinde devletten geri ödemesiz kira ve taşınma yardımı alabilecekler.

   KİRACI ESNAFIN KİRA YARDIMI ALABİLMESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firma veya kurumlar tarafından riskli bina olarak onaylanması durumunda, binaya ait bölümlerde esnaflık yapan vatandaşlara da devlet tarafından taşınma ve kira yardımı verilmektedir.
   Esnafın bu yardımlardan yararlanabilmesi için aşağıdaki belgeleri ilgili kuruma iletmesi gerekmektedir.
   – Kira yardımı için düzenlenmiş ıslak imzalı başvuru dilekçesi,
   – Nüfus kimlik kartı veya nüfus cüzdanı,
   – Bakanlık ya da yetkili şirketin düzenlediği onaylı riskli yapı raporu,
   – İş yeri sahibine ait imza sirküleri,
   – Kira yardımına başvuracak iş yeri sahibinin riskli binada oturduğunu gösteren adına düzenlenmiş son üç aylık fatura.

   KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN HANGİ İLLERE NE KADAR KİRA YARDIMI ÖDENİYOR?

   Kentsel dönüşüm için verilen kira yardımı tutarları 715 ila bin 150 lira arasında değişiyor.

   Buna göre, Bakanlığın illere göre verdiği kira yardımı tutarları:
   Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis’te ikamet eden mülk sahiplerine 715 lira,

   Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye ve Düzce’de ikamet edenlere 810 lira,

   Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Çanakkale’de ikamet edenlere 905 lira,
   Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van’da ikamet edenlere 995 lira,

   Adana, Antalya, Bursa ve Konya’da ikamet edenlere 1085 lira,

   Ankara, İstanbul ve İzmir’de ikamet edenler için ise 1150 lira kira yardımı verilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.