TKDK Desteklenen Sektörler ve İller

   27.04.2020
   TKDK Desteklenen Sektörler ve İller

   Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), traktör alımından tarımsal faaliyetlere, hayvancılıktan besiciliğe, tavukçuluktan tesis kurumuna kadar pek çok alanda yüzde 70’ varan hibe kredi destekleri vermektedir.

   TKDK’nın desteklediği sektörlere ve illere verilen hibe krediler IPARD programı kapsamında verilmektedir. 2020 yılı için de bu hibe destekleri devam etmektedir.

   Çağrı ilanına göre verilmeye başlanan bu hibe ve teşvik kredilerinden yararlanmak için, TKDK’nın desteklediği sektörler ve teşvik bölgesi illerinden birinde olunması gerekmektedir. Peki, TKDK’nın desteklediği sektörler nelerdir ve hangi iller destekleme kapsamındadır? Bu soruların cevaplarına yazımızın içeriğinde ulaşabilirsiniz.

   TKDK TARAFINDAN DESTEKLENEN SEKTÖRLER NELERDİR?

   TKDK kısa isimli Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, isminden de anlaşılacağı üzere, özellikle kırsal kesimlerde tarımı, hayvancılığı ve diğer bazı sektörleri desteklemek ve bu kapsamda faaliyet göstermek için işletme kuracaklara hibe destekleri sağlanmaktadır.
   Sağlanan hibe kredilerden yararlanabilmek için kurumun belirlediği sektörlerde faaliyet gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca kurumun belirlediği destek kapsamına giren illerde yatırım yapılması gerekmektedir.
   Daha önce bu desteklerden yararlanmış ve işletmesini geliştirmek isteyen girişimciler, söz konusu illerde faaliyet gösterme şartı ile yine bu hibe kredi imkanlarından yararlanabilir.

   TKDK DESTEKLENEN SEKTÖRLERE AİT TEDBİR KODLARI NEDİR?

   Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenen sektörler bazı rakamlar verilerek kodlanmaktadır. Bunlar 101, 103, 201 ve 302 kodları ile 4 ana sektöre ayrılmaktadır. Bu kodlar altlarında yine çeşitli rakamlarla verilen destek unsurlarını ifade edecek şekilde sınıflandırılmıştır.
   İşte kredi desteği verilen sektörler ve kod olarak dağılımı:

   -101-

   – 101-1 Manda ve inek gibi süt üretimi yapan tarımsal işletmeler,
   – 101-2 Dana, düve, koyun, keçi gibi kırmızı et üretimi yapan tesisler,
   – 101-3 Tavuk, Hindi ve Bıldırcın gibi kanatlı hayvancılık eti üretimi yapan işletmeler,
   – 101-4 Yumurta üretimi yapan tesisler.

   -103-

   – 103-1 Süt ve süt ürünlerin işlenme ve pazara sunulması,
   – 103-2 Kırmızı et ve et ürünlerin işlenip pazara sunulması,
   – 103-3 Kanatlı et ve ürünün işlenip pazarlanması,
   – 103-4 Su ürünlerinin işlenip pazarlanması,
   – 103-5 Meyve veya sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması,

   -201-

   – 201-1 Toprak örtüsü yönetimi ve toprak erozyonu kontrolü de 201’e 1 koduyla verilmiştir.

   -302-

   – 302-1 Bitkisel ürünlerin çeşitlenip üretime katkı sağlanıp pazara sunulması,
   – 302-2 Arı ve arı ürünlerin üretime destek verilmesi,
   – 302-3 El sanatları desteklenmesi ( zanaatkarlık ) yerel ürünlerin üretimi,
   – 302-4 Turizm faaliyetlerin desteklenmesi,
   – 302-5 Su ürünlerin yetiştirilmesine destek verilmesi,
   – 302-6 Makine parkları ve yenilebilir enerji ( güneş enerjiden elektrik üretimi gibi ),
   – 302-7 Yenilenebilir enerji tesislerinin kurulması.

   Yukarıdaki kodlarla verilen destekler; genel anlamıyla tesislerin kurulması, tesislerde üretilen ürünlerin pazarlanması ile milli ve kültürel değerlerin korunması adına üç farklı alanda verilmektedir.
   Tüm bu TEDBİR kodlarına ait başvuru formaları ve başvuru yol haritasına dair detaylar https://www.tkdk.gov.tr/projeişlemleri/ internet adresinde yer almaktadır.

   TKDK TARAFINDAN DESTEKLENEN İLLER HANGİLERİDİR?

   Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenen iller, teşvik önceliğine göre iki sınıfa ayrılmıştır. İşte bu bölgeler ve iller:
   Birinci Uygulama Döneminde Yer Alan İller:
   Çorum, Balıkesir, Afyonkarahisar, Amasya, Erzurum, Hatay, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Kars, Isparta, Malatya, Ordu, Konya, Şanlıurfa, Sivas, Samsun, Trabzon, Tokat, Van ve Yozgat.

   İkinci Uygulama Döneminde Yer Alan İller:
   Ardahan, Ağrı, Aksaray, Ankara, Burdur, Bursa, Aydın, Çankırı, Denizli, Çanakkale, Erzincan, Giresun, Elazığ, Kastamonu, Kütahya, Karaman, Mardin, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak ve Muş.

   Yukarıda belirttiğimiz bölgelerde, belirlenen sektörlerde işletme kurmak veya kurulan işletmeleri büyütmek isteyen girişimciler, TKDK’nın çağrıları ve yerel gazete duyurularında yer alan çağrılarla ilgili kurumlara yüzde 70 hibe kredi desteği için başvuruda bulunabilirler.
   TKDK’nın teşvik verilen her ilde bir yardım koordinatörlüğü bulunmaktadır. İhtiyaç duyulması halinde bu koordinatörlüklere başvurulabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.