KOSGEB Dolandırıcılığı Nedir?

   27.04.2020
   KOSGEB Dolandırıcılığı Nedir?

   KOSGEB’in girişimciler ve KOBİ’ler için sağladığı hibe destek ve faizsiz kredi gibi imkanları, yasa dışı yoldan para kazanmak isteyenlerin iştahını kabartıyor. Özellikle internet üzerinde kurulan pek çok site bu amaçla yani dolandırıcılık amacıyla kurulmuş ve iş sahibi olmak isteyen vatandaşları çeşitli oyunlarla dolandırmakta ve mağdur etmektedir.

   KOSGEB desteklerine başvuruda bulunacak olan girişimciler, dolandırıcılık yapan bu siteleri nasıl tespit edecek ve girişimci-KOBİ şikayet hattını nasıl kullanacak? İşte tüm bu konuların detaylarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

   KOSGEB HİBE KREDİ DOLANDIRICILIĞI NASIL YAPILMAKTADIR?

   İnsanların her türlü zaafını kullanarak onları dolandırmaktan geri durmayan hırsızlar, GOSGEB desteğinden yararlanmak isteyen girişimcileri de dolandırmaya başladılar. Yıllardır KOBİ ve girişimci dolandırıcılığı vakalarıyla karşılaşıyoruz. Dolandırıcılığı özellikle kurdukları internet siteleri ve kiraladıkları özel hat telefonlar aracılığıyla yapmaktadırlar. Bu vasıtalar aracılığıyla pek çok vatandaş çeşitli vaatlerle dolandırılmaktadır. Peki, dolandırıcılar bu KOBİ ve işletme sahipleri için KOSGEB dolandırıcılığını hangi yöntemleri kullanarak yapıyorlar ona bakalım.

   KOBİ İŞLETME SAHİPLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

   Az çok ticaretle ilgilenen ve girişimcilik araştırması yapan biri, KOSGEB’in ülkemizde iki şekilde hibe ve kredi desteği verdiğini bilir. Bunlardan birincisi ilk defa kendi iş yerini açacak olup ilk defa devlet destekli kredi kullanacaklar için verilen destekler. İkincisi ise, bir işi olup KOBİ statüsünde faaliyet gösteren ve işini büyütmek isteyen işletme sahiplerine verilen kredi destekleridir. Ancak bu işletme sahiplerinin vergi dairesi ve SGK gibi devlet kurumlarına herhangi bir borcu olmayıp davalık duruma düşmemiş olmaları gerekmektedir.
   Şimdi bu girişimcileri, hangi yol ve yöntemleri kullanarak dolandırıyorlar onlara bakalım.
   1- Girişimciler ve işletme sahipleri dolandırıcılar tarafından en çok internet siteleri üzerinden dolandırılmaktadır. Günümüzde artık çok cüzi miktarlara profesyonel internet siteleri templatesler ile kurulabiliyor. Dolayısıyla dolandırıcılar bu siteler aracılığı ile pek çok vatandaşı dolandırıyorlar. Dolandırıcılar kurdukları bu illegal siteler aracılığıyla zor durumda olan vatandaşa KOBİ kredisi vereceklerini vaat etmekteler. Kargolarla gönderdikleri dosyalardan ortalama 500 ila 600 lira arasında ücret almaktadırlar. Parayı aldıktan sonra bir daha da vatandaşla iletişime geçmezler ve onlara ulaşılamaz. Vatandaşın burada bilmesi gereken şey şudur. KOSGEB asla ve asla vatandaştan para talep etmez. Bunun için sizden KOSGEB adına para talep eden olursa bunlara asla itibar edilmemelidir.

   2- Dolandırıcıların kullandığı diğer önemli yöntemlerden biri de telefon aracılığı ile yaptıkları dolandırıcılıktır. Dolandırıcılar bu telefon ve kişisel bilgilere, özellikle bazı iş yerlerinde, kurum ve kuruluşlarda doldurulan formlardan ulaşmaktadırlar. Bazen de rastgele çevrilen numaralar aracılığı ile irtibat kurmaktadırlar. Bu nedenle vatandaşın özellikle yollarda cadde ve sokaklarda form doldurma talebinde bulunanlara karşı dikkatli olmaları ve kişisel bilgilerini oralara girmemeleri gerekmektedir.
   İrtibat kurdukları insanlara KOSGEB hibe kredisi vereceklerini ve bu ücretin verilebilmesi için verecekleri banka hesabına belli bir meblağ para yatırmaları istenir. Para hesaba yattıktan sonra artık kimse onlara ulaşamaz ve iletişime geçemez. Vatandaşlar yukarıda belirttiğimiz gibi KOSGEB’in böyle özel veya sabit hattan arayarak para talebinde bulunmayacağını bilmesi gerekmektedir. KOSGEB adına para talep edenlere asla itibar edilmemelidir.
   Dolandırıcılar bu iki yöntemle KOBİ’ler ve bireysel girişimcileri ağlarına düşürerek dolandırmaktadırlar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi KOSGEB adına para talep edenlere asla itibar edilmemeli ve para verilmemelidir.

   GİRİŞİMCİLER İÇİN HİBE DOLANDIRICILIĞI NASIL YAPILIR?

   Uzun yıllar çalışarak birikim yapmış ve bu birikimini yatırıma çevirmek için iş yeri açmak ve kendi işinin sahibi olmak isteyen vatandaşlar çoğu kez yetersiz nakitten dolayı KOSGEB desteklerine başvurmaktadır. İşte girişimcilere yönelik en büyük dolandırıcılık da KOSGEB kursları ve iş projesi adı altında yapılmaktadır. Bilindiği üzere girişimcilik desteği alabilmek için KOSGEB girişimcilik eğitimi alması ve sonrasında iş projesi sunması gerekiyor. KOSGEB kursları ve eğitimleri hakkında başka yazılarımızda ayrıntılı bilgi vermiştik. Ancak tekrar belirtmeliyim ki KOSGEB kursları ve eğitimleri ücretsiz olarak verilmektedir. Bu kapsamda KOSGEB için kurs vereceğiz ve karşılığında destek alacaksınız diye vaatte bulunanlara kesinlikle itibar edilmemelidir.
   KOSGEB projeleri için de pek çok danışmanlık şirketi yasal olarak hizmet vermektedir. Bu firmalardan gerekli destek alınabilir. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken husus, şirketlerle yüz yüze görüşmeler yapılmalı. Alınacak hizmetler faturalandırılmalı. İrtibata geçilecek firmalar önceden araştırılmalı ve güvenilir olduğuna dikkat edilmelidir.

   DOLANDIRILAN KOBİ VE GİRİŞİMCİ NEREYE ŞİKAYETTE BULUNABİLİR?

   Dolandırıcılar tarafından dolandırılan KOBİ ve girişimciler ilk olarak en yakın polis merkezine ya da Cumhuriyet savcılıklarına şikayette bulunabilir. KOSGEB’in bu tür dolandırıcılık işlemlerinde her hangi bir etkisi olmayabilir. Buralara yapılacak şikayetleri de Cumhuriyet savcılıklarına yönlendireceklerdir. Ancak emniyete ve savcılıklara yapılacak şikayetler daha etkili olacaktır.
   KOBİ ve girişimcilerimize tavsiyemiz, KOSGEB veya bankalardan destek ve kredi alacakken iyi bir araştırma yapmaları ve her işlerini yasal kurumlar üzerinden yapmalarıdır. Bir de devlet kurumlarının bu tür destek ve hibelerden yararlanılması için para talep etmeyeceğidir. KOSGEB adına eğitim ve proje için para talep edenlere asla itibar edilmemelidir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.