2020 Kimlik Kaybetme Cezası Ne Kadar?

   27.04.2020
   2020 Kimlik Kaybetme Cezası Ne Kadar?

   2017 yılında yeni çipli kimlik kartlarına geçiş yapıldı. 2020 başlarının son tarih olması planlanırken bu tarih 2023 yılına kadar uzatıldı. Peki kimlik kartlarını çıkartmak ne kadar? Kimlik kartı kaybetmenin cezası ne kadar?

   Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılan kimlik kartı başvuruları için öncelikle yeni kimlik kartı için randevu almak gerekecek. Randevu ile çalışan bu sistem için randevuları ALO 199 üzerinden alabileceğiniz gibi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Oluşturacağınız randevu için öncelikle tarih ve saat belirlemeniz gerekir. Belirlenen saat ve tarihin sistemde boş olması gerekir. Gelinmeyen durumlarda randevuları iptal ettirebilme imkanınız bulunmaktadır. Aksi bir durum olup kişi randevu alıp randevuya gitmediğinde ise 1 ay boyunca o kişi randevu alamayacaktır. Nüfus cüzdanı yerine yeni çipli kimlik kartı almak için randevu alacak kişilerin Nüfus müdürlüklerine gitmeden Vergi dairesinin resmi internet sitesi üzerinden ya da anlaşmalı bankalar aracılığı ile yeni kimlikler için harç kağıt bedeli ödemeleri gerekecek. Sonra ise randevu tarihi ve saatine göre Nüfus müdürlüklerine gitmesi gerekecektir.

   Nüfus müdürlüğüne gidildiğinde memur tarafından bir takım sorular sorulacaktır. Bu sorular kimlik bilgilerini teyit etmek amacı ile yapılmaktadır. Yakın akrabalarınızın ve ailenizin isimlerini sorarak yakınlık derecesini öğrenmek isteyerek onaylamanızı talep edecektir. İşlemleri biten kişilerin memur eski kimliklerini alarak yerine geçici kimlik belgesi verir. Geçici kimlik belgesinin kullanımı için de belli bir süre vardır. Yeni kimlikler elinize ulaştığı an geçicilerin bir hükmü kalmayacaktır. Yeni kimlikler elinize PTT aracılığı ile ikamet ettiğiniz adrese gönderilecektir. Yeni kimliğiniz elinize ulaşmadan önce sms ile bilgilendirilme yapılacaktır. Yeni kimliği almadan önce kuryeye imza atıp aldığınıza dair onay vermeniz gerekecek. Yeni kimlik kartlarının arka tarafından bulunan yonga içinde kişiye ait kimlik ve biyometrik bilgiler bulunmaktadır.

   YENİ KİMLİK KARTI İÇİN İSTENİLEN BELGELER

   Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce randevu aldıktan sonra bir takım belgeleri hazırlayarak gitmek gerekir.

   • Eski kimlik (nüfus cüzdanı)
   • 1 adet biyometrik fotoğraf son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekir
   • Harç kağıt bedeli dekontu

   KAYIP KİMLİKLER NEREYE BİLDİRİLMELİ

   Kimlik kartının kaybolması durumunda kişinin emniyete ya da resmi gazeteye bildirmesi tercihine kalmış bir durumdur. Kişisel bilgilerin güvenliği için bu işlemleri yaptırmak yararlı olacaktır. Kimlik için kaybolduğuna dair ilan verilmesi durumunda resmi kayıtlarda kayıp olarak kayıtlı olacaktır. İlan verilmesi üzerine çıkarılacak olan yeni kimlik kartı ile birlikte eskisi geçersiz olacaktır.

   KAYIP KİMLİK CEZASI

   Kimliğin kaybolması durumunda herhangi bir ceza bulunmamaktadır. Geçen yıllarda uygulanan ceza iptal edilmiştir. 2017 yılında yeni çipli kimlik kartlarının hayata geçmesi ile birlikte kaybolan kimlikler için ödenen cezalarda iptal edilmiştir. Kaybetme, doğum, evlilik ve yenileme gibi durumlarda ödenen paralar işlemler için ödenen miktardır ceza değildir.

   KAYIP KİMLİK RANDEVUSU

   Kimliğin kaybolması üzerine ilan verilmesinin ardından kişi tıpkı yenileme işlemi yapıyormuş gibi ALO 199 üzerinden alabileceğiniz gibi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden randevu alması gerekecek. Randevu sonrasında ise harç kağıt bedelini ödeyip dekontla birlikte istediği nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekir. Tüm işlemler sona erdiğinde ise eski kimlik artık iptal olmuştur ve geçici kimlik belgesi kişiye teslim edilir.

   YENİLEME VE KAYIP KİMLİK İÇİN 2020 ÜCRETLERİ

   • Yeni çipli kimlik kartı 25 TL
   • Kaybolan kimlik 50 TL
   • Evlilik 25 TL
   • Yeni doğan bebekler için 1 ay içerisinde çıkarılırsa ücret talep edilmez. Ancak 1 ayı aşma durumunda ise 25 TL ödemek gerekir.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.