Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

   25.04.2020
   Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

   Bankaların gelir kaynakları arasında pek çok kalem bulunuyor. En büyüklerinden birini faiz gelirleri oluştururken buna ilave bazı daha düşük gelir kaynakları da bulunuyor.

   Faiz dışı gelirler olarak isimlendirilen bu gelirler küçük de görünse bankalara ciddi manada kaynak sağlıyor. Bunlara örnek olarak; kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti, işlem ücreti gibi bazı kalemleri sıralayabiliriz.
   Müşteriler her ne kadar bu ücretleri ödemek istemese bankalar bu konuda taviz vermiyorlar.
   Devlet bazı konularda çalışmalar yaparak bu şekilde haksız kazançlara yasak getirse de her zaman bulunan hukuki boşluklar buralarda da bulunup bu boşluktan yararlanarak yine de tahsil ediliyor.
   Bazı bankalar, dönemsel olarak bu ücretleri almazken bazıları ise belli şartlar altında bu ücretlerden vazgeçebiliyorlar.
   Bu yazımızda sizlere 2020 yılında hangi bankanın hesap işletim ücreti almadığını özet bilgilerle açıklamaya çalışacağız.

   HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ALMAYAN BANKALAR

   Hesap işletim ücreti almayan bankalar, genel itibarıyla bakıldığında daha çok dijital bankacılık platformu olan ve katılım bankaları olanların bu ücretleri tahsil etmediğini görüyoruz.

   ENPARA

   QNB Finansbank tarafından geliştirilen ve hizmete sunulan Enpara.com, dijital bankacılık piyasasına giriş yapan ilk bankalardan birisidir. Enpara.com üzerinden yapılan pek çok işlemde hizmet ücreti talep edilmemektedir. Bu hizmetlerden birisi de hesap işletim ücretidir. Hesap işletim ücreti ödemek istemeyenlerin tercih edebileceği bir platformdur.

   SENİNBANKAN

   Türkiye’de Katılım Bankaları arasında dijital bankacılık piyasasına ilk giriş yapan banka olarak öne çıkan Kuveyt Türk Katılım Bankası, müşterilerine pek çok kolaylık sunmaktadır. EFT/Havale ücretleri almama, ortak ATM’lerden komisyonsuz para çekme-gönderme gibi bankacılık hizmetleri sunmaktadır bunun yanında müşterilerinden hesap işletim ücreti de talep etmemektedir.

   YAPI KREDİ NUVO

   Hesap işletim ücreti talep etmeyen bankaların genellikle dijital bankacılık hizmeti veren bankalar olduğundan yukarı da bahsetmiştik. İşletim ücreti almayan bankalardan bir tanesi de Yapıkredi Nuvo dijital bankacılıktır. Müşterilerinden herhangi bir işletim ücreti talep etmeyen Yapıkredi Nuvo, hizmetlerini durdurmuş bulunmaktadır.

   CEPTETEB

   Türk Ekonomi Bankası’nın dijital platformda hizmet veren bankacılık uygulaması CEPTETEB müşterisiyseniz siz de yıllık olarak ödenmekte olan hesap işletim ücretinden muafsınız demektir. CEPTETEB müşterisi olmak için internet sitesine girmeniz ya da Apple Store ile Play Store’dan mobil uygulamasını indirmeniz yeterli olacaktır.

   ING TURUNCU HESAP

   ING Bank’ın dijital bankacılık hizmeti olan ING Turuncu hesap ile tüm işlemler ücretsiz bir şekilde yapabilmektedir.

   TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

   Yine bir başka katılım bankası olan Türkiye Finans Katılım Bankası’nda da hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Hesap işletim ücreti ödemek istemeyenlerin tercih edebileceği bir banka olarak öne çıkıyor.

   EN DÜŞÜK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ALAN BANKALAR

   Hesap işletim ücreti almayan katılım bankaları ve internet bankacılığı platformları ile çalışma fırsatı olmayanlar için, şimdi de en düşük hesap işletim ücreti alan bankalara göz atalım. Aşağıdaki bankalar da en az hesap işletim ücreti alan bankalardır:

   HALKBANK

   Halkbank müşterilerinden yıllık hesap işletim ücreti olarak 78 TL almaktadır. Bu ücreti 12 aylık eşit taksitler halinde müşteriye yansıtılmaktadır.

   VAKIFBANK

   Vakıfbank her ay 8 TL ve toplamda 96 TL hesap işletim ücreti kesintisi yapılmaktadır.

   ZİRAAT BANKASI

   Ziraat Bankası’nın her 3 ayda bir kestiği hesap işletim ücreti yıllık olarak toplamda 80 TL’dir.

   ODEABANK

   Odeabank da bir yıl için toplamda kestiği hesap işletim ücreti 96 TL’dir. Bu ücreti 4 taksitte tahsil etmektedir.

   BURGAN BANK

   Burgan Bank, yıllık hesap işletim ücreti olarak 91,20 TL kesmektedir. Bu ücret aylık olarak 12 eşik taksitle müşteriye yansıtılmaktadır.

   HESAPTAN HESAP İŞLETİM ÜCRETİ KESİLMEMESİ İÇİN NE YAPILABİLİR?

   Çalıştığınız banka hesap işletim ücreti almayan bankalardan değilse ve siz de hesap ücreti ödemek istemiyorsanız bununla ilgili birkaç yol bulunmaktadır. Bazı bankalara hesap işletim ücreti ödememek için; elektrik, doğalgaz ya da telefon faturası gibi faturalar için bankaya otomatik ödeme talimatı verilebilir. Yine kredi kartı ödemelerini de otomatik ödeme talimatına verilebilir. Ayrıca, bankalar vadeli mevduat hesaplarından da hesap işletim ücreti almamaktadır.
   Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak için bankanızın müşteri hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz.

   MAAŞ ÖDEMESİ YAPAN BANKALAR HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ALMAYABİLİR

   İster memur olsun isterse de işçi olsun, aylık maaş alınan bankalar hesap işletim ücreti ile ilgili farklı bir yol izleyebilmektedir.
   Maaş ödemesi yapacak iş yeri veya devlet kurumu ile maaşların yatacağı banka arasında bir anlaşma yapılmakta ve bankalar bu maaş ödemesi yapılan işçi veya memurdan hesap işletim ücreti alınmamaktadır.
   Yine anlaşma gereği hesap işletim ücreti alınmamasının yanı sıra; EFT ve havale işlemlerinde ücret alınmaması, yıllık promosyon ödemesi, kredi kartı aidatı alınmaması gibi hizmetler de sunulmaktadır. Ancak asıl konu olarak, genel itibariyle maaş müşterilerinden bankalar hesap işletim ücreti almamaktadırlar.

   ÖĞRENCİLERDEN HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ALINMIYOR

   Bankalar öğrencilerin burs için açtıkları hesaplardan ve öğrencilik boyunca kullandıkları hesaplardan hesap işletim ücreti almazlar. Eğer öğrencisiniz ve hesabınızdan hesap işletim ücreti kesildiyse, öğrenci kimlik belgesi ile hesabınızın olduğu bankaya başvurursanız yapılan kesintiyi size iade edecektir. Bir başka yol da ilgili bankaya kısa ve özet bir dilekçe ile bu kesintinin önüne geçilebilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.