HGS İptali PTT’den Nasıl Yapılır?

   25.04.2020
   HGS İptali PTT’den Nasıl Yapılır?

   Özellikle sürücülerin araçlarını sattıkları zaman dikkat etmeleri gereken bir konudur HGS iptal işlemleri. Kısa adı HGS olan Hızlı Geçiş Sistemi, sürücülerin araçlarını sattığı zaman iptal ettirmesi gereken bir karttır.

   İptal ettirilmemesi durumunda aracı satın alan kişi tarafından rahatlıkla kullanılma riskiyle karşı karşıya kalabilir. İçindeki para limiti harcanır ve eksi bakiye kullanımından dolayı cezai işlemlerle bile karşılaşılabilir. Şimdi HGS’lerin PTT şubelerinden iptal ya da nakil işleminin nasıl yapılacağına dair detayları bilginize sunuyoruz.

   HGS KARTINI NASIL İPTAL ETTİRMELİSİNİZ?

   Özellikle şahsi araçlarınız için aldığınız HGS kartlarını, aracınızı sattığınız anda hemen kapatmanız gerekmektedir. Bununla birlikte kullanıcısı olduğunuz ticari araçlarınız için almış olduğunuz HGS kartlarının da aracın satışı yapıldıktan sonra hemen kapatılmalıdır.
   Diğer yandan aracınızı sattınız ve yerine başka bir araç aldıysanız, bu durumda kartınıza tanımlı önceki plakanızı güncelleyerek kartınızı yeni aracınızın plakasına aktarmalısınız. Bu iptal işleminin nedeni, sizin kimlik bilgilerinize kayıtlı olan HGS’nin satmış olduğunuz araç sahibi tarafından kullanılmamasıdır. İptal ettirilmeyen HGS kart limiti kullanılmakla birlikte eksi bakiyeye geçilmesi durumunda adınıza vergi cezaları bile gelebilmektedir.
   Bu şekilde riskli durumlarla karşı karşıya gelmemek için, kimlik bilgilerinize kayıtlı HGS’lerinizin mutlaka kapattırmanız ya da yeni almış olduğunuz aracınızın plakasına tanımlamanız gerekmektedir. Peki, bu işlemler nasıl yapılır ona bakalım.

   PTT’DEN HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

   Aracınızı sattıysanız ve HGS kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk iş size en yakın PTT şubesine gitmek olacaktır. Buradan size verilecek olan formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Formu doldurduktan sonra şubede bulunan gişe memuruna teslim etmelisiniz. Formu teslim ederken yanınızda mutlaka Kimlik kartınız ya da sürücü belgenizin olması gerekmektedir.
   HGS iptal işlemlerinde bundan başka yapılması gereken bir işlem yoktur. İşlem sırasında araç plakasının bilinmesi yeterli olacaktır.
   Diğer yandan, HGS transfer işlemlerinde de aynı formun doldurulması gerekmektedir. Yalnızca bu forma eklenmesi gereken transfer işleminin en alt kısımda bulunan yerde belirtilmesi gerekmektedir.

   HGS İPTALİ SONRASINDA NELER OLUYOR?

   HGS iptal işlemlerini gerçekleştirmek için gidilen PTT şubesinde doldurulan form vezne memuruna teslim edilir. HGS kartının içinde bulunan para 30 iş günü içerisinde adınıza aktarılmaktadır. Adınıza aktarılan parayı sadece PTT şubelerinden kimlik kartınız ile alabilirsiniz. Ayrıca, kartınızın içinde ne kadar bakiye olduğunu öğrenmek isterseniz vezne memuruna ricada bulunmanız durumunda bu konuda size yardımcı olacaktır.
   Ayrıca HGS ile ilgili merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu varsa aşağıdaki numara ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.
   HGS destek hattı telefon numarası: 0-850-460-60-60

   HGS İPTALİ YA DA TRANSFERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

   HGS iptal işlemleri ile bazı yasal koşullar da yerine getirilmiş olacak. Bunlar HGS iptal formunda maddeler halinde detaylıca yer almaktadır. Bunlardan en önemlileri aşağıdaki gibidir.
   – HGS iptali sonrasında araç sahibi uygulanacak olan tüm HGS den doğan yasal geçiş cezalarını kabul etmiş olur.
   – İptal işleminde kesinlikle HGS ürün bedeli geri iade edilmeyecek.
   – İptal işlemi esnasında şayet eksi bakiyeniz de yer alan geçişleri karşılamazsanız daha önce eksi bakiyeniz ile yapmış olduğunuz geçişler kaçak geçiş olarak göz önünde bulundurulacaktır.
   – HGS iptali ve transferi ancak kart sahibi tarafından sağlana bilmektedir.

   HGS BAKİYESİ VE CEZASI NASIL ÖĞRENİLİR?

   Otoyollarda ve boğaz köprülerinde nakit ödeme yapılan gişeler bulunmamaktadır. Bu yollardan geçişler sadece HGS ve OGS ile gerçekleştirilir. Sürücüler bu yollardan geçiş yapmak için söz konusu iki sistemden birine abone olması gerekir.
   HGS aboneliği, HGS bakiyesi sorgulama, ceza ödeme işlemleri PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalardan ve epttavm.com internet sitesinden yapılabilmektedir. HGS müşteri hizmetleri internet sitesi üzerinden tüm HGS işlemleri online olarak yapılabilmektedir. PTT’ye bağlı olan bu sitenin hizmetlerinden HGS aboneleri faydalanabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.