KOSGEB Danışmanlık Firmaları Ücretleri

   KOSGEB Danışmanlık Firmaları Ücretleri

   İş sahibi olmak isteyen ve KOSGEB’den destek almak isteyenlerin en çok başvurdukları yerlerden biri de KOSGEB danışmanlık firmaları olmaktadır. Özellikle kurumun talep ettiği iş projeleri için başvurular gerçekleşiyor.

   Danışmanlık hizmeti veren bu tür firmalar özellikle İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara gibi büyük şehirlerde hem sayıca fazla hem de fazlasıyla aktif durumdalar.
   Danışmanlık firmaları sadece KOSGEB için hizmet vermeyip genellikle Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) yoğun olduğu illerde KOBİ’ler için de hibe projeleri için de hizmet vermektedirler.
   Danışmanlık firmaları, KOBİ ve girişimciler için devletin açıkladığı hibe desteklerden garanti onay alacak şekilde projeler hazırlayıp belirli bir ücret karşılığında bu hizmeti sağlamaktadırlar. Hazırlanan projeler girişimcinin istekleri doğrultusunda hibe desteklerinin verildiği alana göre hazırlanır.
   Peki, bu danışmanlık firmaları verdikleri hizmet karşılığında ne kadar ücret talep etmektedirler. İşte bu konuya dair detaylar yazımızın içeriğinde.

   DANIŞMANLIK FİRMALARI ÜCRETLENDİRMELERİ

   Danışmanlık firmaları ya da danışmanlık ajansları olarak isimlendirilen bu firmalar, kendi işini kurmak veya var olan işi için devletten destek almak isteyenlere danışmanlık hizmeti vermektedir. Haliyle bu danışmanlık hizmetlerinin bir de bedeli olmaktadır. Danışmanlık hizmeti veren firmalar da iki farklı ücretlendirme yapmaktadır. Bunlardan ilki KOBİ’ler için sağlanan hizmet karşılığında alınan ücret, ikincisi de yeni girişimciler için verilen hizmet ücretleridir. Bu hizmet ücretlerine dair detayları aşağıda açıklayacağız.

   DANIŞMANLIK FİRMALARIN VERMİŞ OLDUĞU HİZMETLER NELERDİR?

   Danışmanlık firmaları, KOSGEB destekleri başta olmak üzere faizsiz kredi, geri ödemesiz kredi gibi desteklerden yararlanmak isteyen yeni girişimciler, işi olup bu desteklerden yararlanmak isteyen ve KOBİ’ler için hizmet sunmaktadırlar. Özellikle İş Planı Projesi hazırlanması konusunda yoğun taleple karşılaşmaktadırlar.
   Danışmanlık hizmeti veren firmalar, verdikleri hizmet karşılığında faturalar keserek işlemlerinin resmi olmasına dikkat etmektedirler. Girişimcilik başvurusunda bulunan müşterileri ile desteklerden yararlanana kadar yanlarında olurlar ve gerekli bilgi akışını saplarlar.
   Destek başvurularında her ne kadar girişimcinin adı yer alsa da sürece dair pek çok işlem firmalar tarafından yapılmakta veya firmaların yönlendirmeleri ile gerçekleşmektedir.
   İşte danışmanlık firmalarının verdiği bazı hizmet alanları:
   – KOSGEB kaydının oluşturulması,
   – KOSGEB hibe destekleri için iş projesinin oluşturulması,
   – KOBİ beyannamesinin doldurulması,
   – KOBİ bilgi dokümanının çıktısının alınması,
   – Destek programının başvurusunun sağlanması
   – Destek programın açılışının takip edilmesi ve size bilgilendirilmesi gibi iş ve işlemlerin takibini de sağlamaktadırlar.

   DANIŞMANLIK HİZMETİ VEREN FİRMALARIN ÜCRETLERİ NE KADAR?

   Danışmanlık hizmeti veren firmalar, yeni girişimci ve işletme sahipleri için farklı ücret tarifeleri uygulamaktadırlar. Bununla beraber yapılacak işe göre de farklı ücretlendirme yapabiliyorlar.
   Burada yapılacak işten kastedilen, KOSGEB desteklerinden yararlanılacak iş kolu için hazırlanacak projelerden bahsedilmektedir. Yapılacak iş kolları farklı olacağı için ücretlendirmeler de farklılık göstermektedir.
   Danışmanlık firmaları, hazırlanacak iş projesi ve başvuru hizmetleri karşılığında 1000 lira ile 5000 lira arasında değişen miktarlarda ücret talep etmektedirler.
   Bununla birlikte piyasada yeni girişimcilere hazırlanan iş projeleri için 250 liradan başlayıp 1500 liraya kadar hizmet sağlayıcılar da mevcuttur.
   Vatandaş tarafından aradaki bu farkın neden bu kadar olduğu merak ediliyor. Bu farkın nedeni ise hazırlanan projelerin garanti destek alma durumudur. Bazı danışmanlık firmaları hazırladıkları iş projesi ile destek alma garantisi verirken, bazıları da sadece size ve iş modeline uygun projeler hazırlayıp garanti vermemektedir. Aradaki fark da bu garanti verilen nedenden dolayı oluşmaktadır.
   Okurlarımıza tavsiyemiz ise, proje hazırlamaları ve başvuru esnasında herhangi bir sorun yaşamama adına mutlaka güvenilir KOSGEB Danışmanlık Desteği Hizmeti veren firmalar ile çalışılmasıdır.

   DANIŞMANLIK FİRMASI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

   Ülkemizde her alanda olduğu gibi maalesef bu alanda da dolandırıcılık yapan, insanları kandıran ve mağdur eden pek çok sahte hizmet sağlayıcı mevcuttur.
   Özellikle internet üzerinden yapılan işlemler ve ödemelerde çok fazla dolandırıcılık hadiseleri ile karşılaşmaktayız. Bu nedenle, çok sık karşılaşılan kapıda ödeme yöntemi ile başvuru evrakı göndereceğini taahhüt eden firmalara kesinlikle itibar edilmemelidir.
   Bunlara ilave olarak güvenilir olmayan firmalara ve adresi olmayan firmalara asla itibar edilmemelidir. Çalışma yapılacak olan danışmanlık firması mutlaka araştırılmalı ve güvenilir olduğuna dikkat edilmelidir.
   Ayrıca yapılan her iş resmiyete dökülmeli ve faturalandırılmalıdır. Son olarak KOSGEB bir devlet kurumudur ve insanlardan para talebinde bulunmaz. Bu kurumun adını kullanarak para talep eden firmalara da asla itibar edilmemelidir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.