Emekliler KOSGEB’den Yararlanabilir Mi?

   25.04.2020
   Emekliler KOSGEB’den Yararlanabilir Mi?

   Devlette ve özelde çalışarak, yaş haddini ve prim borçlarını doldurarak emekli olmaya hak kazanmış veya herhangi bir iş kazası nedeniyle malulen emekli olan vatandaşlar, iş yeri açmak istediğinde KOSGEB üzerinden verilen devlet destekli hibe ve kredilerden yararlanabilir mi? Yararlanabilmeleri durumunda bu desteği nasıl alacaklar? Aşağıda bu konunun detaylarına ulaşabilirsiniz.

   Emekli olana kadar devlete ya da özel şirketlere çalışarak geçimini sağlayıp, 2020 yılı itibarıyla kendi iş yerini açmak istediğinde KOSGEB desteklerinden nasıl yararlanacağını araştırıyorsa detayları yazımızın içeriğinde bulabilir. İşte 2020 yılında emeklilere sağlanan devlet destekli kredi imkanları.

   EMEKLİ OLANLAR KOSGEB DESTEĞİ İLE İŞ YERİ AÇABİLİR Mİ?

   Yıllarca devlet veya özelde çalışarak geçimini sağlamış ve herhangi bir nedenle emekli olan vatandaşlar, yaptıkları birikimlerle kendi iş yerlerini açmak istiyorlar. Ancak birikimleri yetmediği için KOSGEB desteklerinden yararlanmak istiyorlar. Ancak bunun mümkün olup olmadığını merak ediyorlar. Peki devlet ya da özelden emekli olanlar KOSGEB desteklerinden yararlanabilir mi sorusunun cevabı net olarak evettir. Ancak bunun beli başlı şartları vardır. öncelikle açacakları iş alanları KOSGEB desteğinde olan iş kollarından biri olmalıdır.
   İster işçi emeklisi isterse de memur emeklisi olsun herkes KOSGEB’in desteklediği iş kollarında bir girişimcilik ve bu alanda bir iş yeri açılacaksa desteklerden yararlanabilecektir. İşte ilgililere 5 adımda devlet desteğinden nasıl yararlanılacağının detayları.

   1- İŞ FİKRİNİN KOSGEB DESTEKLENEN SEKTÖRLER VE NACE KODLARI İÇERİSİNDE Mİ?

   Emekli girişimcinin yapacağı ilk hamle, yapmayı düşündüğü iş kolunun KOSGEB tarafından desteklenen bir iş kolu olup olmadığına ve NACE kodların içerisinde yer alıp almadığına bakmak olmalıdır. Bu desteklerden yararlanmanın ilk şartı kurumun belirttiği iş kollarından birinin yapılması gerektiğidir. Aksi halde atılan adımlar boşa gidecektir.
   KOSGEB, 2009 yılı öncesinde sadece sanayi alanında faaliyet gösteren ve bu alanda iş yeri açacaklar için destek sağlarken, daha sonra ve şu an itibarıyla üretime dayalı pek çok il kolunda destek sağlamaktadır.
   Şimdi girişimcinin yapması gereken açacağı iş kolunun kurumun desteklediği iş kolları arasında olup olmadığını kontrol etmektir. Bunu da KOSGEB’in resmi sitesine girerek öğrenebilmektedir.

   2- EMEKLİLERİN DE GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI ALMASI ŞARTTIR

   Yukarıda bahsettiğimiz gibi iş kolunuz kurumun destek verdiği iş kolu içerisinde ise destekten yararlanmak için yapması gereken ikinci aşama girişimcilik sertifikasının alınması olacaktır. Burada ister emekli olsun ister gazi veya başka bir girişimci bu belgeyi alması şarttır. Tek şartla alması gerekmez. Bu da iş kolunun İŞGEM sınırları içerisinde yer almasıdır. Bunun dışında iş kolunda girişimde bulunacak herkes bu sertifikayı alması gerekmektedir. Bu belgenin alınması ise “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”nin alınmasından geçmektedir. Eğitim kursları ise KOSGEB şubeleri aracılığı ile ilgili il ve ilçelerdeki kurs merkezlerinde verilmektedir.
   Kursların ne zaman yapılacağı kurum tarafından kendi sayfasında açıklanmaktadır. İlgililer kurumun resmi sayfasına ya da bulundukları il ya da ilçede bulunan şubelerine giderek bu tarihleri öğrenebilirler.

   3- İŞ YERİNİN KURULMASININ SAĞLANMASI AŞAMASI

   İlk iki adımdaki şartlar tamamlandıktan sonra sıra geldi üçüncü adıma. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi tamamlandıktan sonra sertifika alınır. Sertifikalar da alındıktan sonra yapılacak işle ilgili iş yeri kiralama veya dükkan açma işlemine geçilebilir.
   Bunu yaparken belediye ve vergi daireleri ile meslek odalarına kayıt işlemleri de yapılabilir. Destek alırken resmi kurumlardan alınan belgeler de gerekmektedir. Eğer KOSGEB destekleri için hangi belgelerin hazır edilmesi gerektiği hususunda bir bilginiz yok ise kurumun internet sitesinden işyeri açmak için gerekli evraklar kısmına bakılabilir. Gerekli evraklar hazır edildikten sonra destek için başvuruda bulunulabilir.

   4- EMEKLİĞİ GİRİŞİMCİNİN KOSGEB DESTEĞİNE BAŞVURUSU

   Eğitim, sertifika, dükkan ve gerekli belgeler hazır edildikten sonra sıra başvuru yapmaya geldi. Kredi başvurusundan sonra dükkan ve ürünler için harcanan para miktarı büyük oranda destek dahiline alınmaktadır. Yani geri ödemesiz olan hibe desteği kapsamında verilecek.
   Başvuru için aşağıdaki adreslerden başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir.
   1- https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/KOSGEBRegistration sayfasına girerek kayıt olunur.
   2- https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler adresinden başvuru formu doldurulur.
   3- https://edevlet.kosgeb.gov.tr/SupportsLogin?h=e032ff1a-7e7c-4009-a8de-989aa3f3ad65 adresinden de program başvurusunda bulunulur.
   Gerekli evraklar da şahsen KOSGEB’in ilgili il ve ilçelerindeki şubelerine teslim edilecek.

   5- EMEKLİ GİRİŞİMİZİN İŞ PLANI PROJESİNİ HAZIRLAMASI

   Yukarıdaki internet adreslerinden gerekli formları doldurulup başvuru işlemlerini gerçekleştirerek iş yerine ait ve kurumun istediği belgeleri de teslim ettikten sonra size bir gün verilecektir. Belirlenen güne kadar iş yeri ile ilgili hazırlanan projenin detayları ve sunumunun yapılması istenir. İş projesi için KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri adresinde pek çok proje incelenebilir. Ayrıca bu konu ile ilgili hizmet veren herhangi bir danışmanlık firmasından destek alınabilir. Daha önce hiçbir deneyiminiz yoksa destek almanız mantıklı olacaktır. Çünkü hibe destekleri için projenin inandırıcı ve ikna edici olması gerekmektedir.
   Kuracağınız iş yeri şimdiden hayırlı olsun.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.