Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?

   25.04.2020
   Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?

   Kredi kartı güvenlik kodu, kredi kartının arka yüzünde CVV harfleriyle yazılmış üç harfli bir koddur. Kartların onay kodu olarak bilinmektedir ve yapılan alışverişlerde güvenli ödeme yapmayı sağlamaktadır. Şimdi kredi kartı güvenlik kodunun ne işe yaradığı ve nerelerde kullanıldığı ile ilgili detayları bilginize sunacağız.

   Bu kod hemen her kredi kartında bulunmak zorundadır. Üç basamaklı bir kod olup kredi kartlarının arka yüzünde imza bölümünün üzerinde yer alır. İşte kredi kartı için çok önemli olan güvenlik koduna dair tüm detaylar yazımızın içeriğinde.

   KREDİ KARTI GÜVENLİK KODU

   Güvenli kodu, kartlı alışverişlerde güvenli ödemeyi sağlayan ve CVV olarak bilinen bir koddur. Kart güvenlik kodunun İngilizce kısaltması olan CVV, kullanıcıların kartı güvenli olarak kullanılabilmesini sağlamaktadır. Özellikle online ve internet üzerinden yapılan alışveriş sırasında büyük bir önemi bulunan kredi kartı güvenlik kodu, kişinin hesabını koruma altına almaktadır.

   CVV NEDİR?

   Card Validation Value anlamına gelen cvv, kelimenin kısa halini ifade eder. Kredi kartı ya da banka kartları gibi kartların güvenlik kodu olarak da bilinir. Genel olarak tüm kartlarda 3 haneli olan kart güvenlik kodları sadece Amerikan Express kartlarında 4 hanelidir.

   KART GÜVENLİK KODU NE İŞE YARAR?

   Kart güvenlik kodu, kredi kartı hesabının güvende olmasını sağlamaktadır. Dolandırıcılığın önlenmesi ve internet üzerinden online alışverişlerin güvenli şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar bu üst düzey güvenlik önlemi olan CVV aracılığı ile kartlarını güven içinde kullanabilmektedirler.

   CVV VE KART ŞİFRESİ

   Kredi kartların ve banka kartlarında CVV kodunun yanında şifreleri de yer almaktadır. Kart ile yapılan her alışveriş işleminde, kart şifresinin başkaları tarafından öğrenilmesini engellemek amacı ile CVV kod kullanılmaktadır. CVV kodlar kredi ve banka kart şifrelerinin ikinci veya üçüncü kişilerin eline geçmesinin önüne geçer.

   KREDİ KARTI GÜVENLİK KODU AMACI

   Kredi kartı ve banka kartlarının güvenlik koduyla, üçüncü kişilerle şifre paylaşımı yapılamamaktadır. Bu özellik sayesinde dolandırıcıların kart şifresini ele geçirme ve şifre kırma gibi işlemlerinin önüne geçilmektedir. Bununla birlikte kart sahibinin bilgisi dışında karttan para çekme ve kart bilgilerine ulaşma gibi hukuksuz işlerin de önüne geçmektedir.

   CVV KODU VE TELEFON NUMARASI

   SMS kodu, kart CVV kodu ile beraber kullanılan ekstra bir güvenlik önlemidir. Alışveriş sırasında kart bilgilerinin girişi yapıldıktan sonra ödeme için yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencereye ise banka tarafından telefona gönderilen SMS kodu girilmelidir. Bu kodun girişi yapıldıktan sonra alışveriş gerçekleşecektir. Kod kredi kartı sahibinin cep numarasına gideceği için kredi kartını kaybetmiş ya da çaldırmış dahi olsa mesajla gelen bu kod girilmeden işlem yapılamamaktadır. Bu özellik kart güvenliği için bir kalkan oluşturmuş durumdadır.

   CVV SİLİNDİĞİNDE NE YAPILMALI?

   Kart CVV kodunun herhangi bir nedenle silinmesi durumunda yapılacak ilk iş ilgili banka ile iletişime geçmek olacaktır. Müşteri temsilcisine kart şifresinin silindiğinin söylenmesi durumunda kart şifresi tarafınıza iletilecektir.

   CVV KODU NEDEN ÖNEMLİ?

   Kart CVV kodu, internet üzerinde yapılan online alışverişlerin güvenle yapılmasını sağlayan bir unsurdur. Bu nedenle büyük bir önemi bulunmaktadır. Dolandırıcılık, hacklenme, çalınma ve kayıp gibi durumlarda CVV kodu şifrenin paylaşılmasını engelleyen bir koddur.

   KREDİ KARTI NUMARASI

   Kredi kartı numarası, 16 haneli olup kartın ön yüzünde yazılı olarak bulunmaktadır. Buradaki rakamlar bazı şeyleri ifade eder. Örneğin ilk dört rakam kartın Visa mı, Master Card mı olduğunu göstermektedir. Visa kredi kartlarının numarası 4 rakamıyla, MasterCard kredi kartlarının numarası 5 rakamı ile başlamaktadır. Kartta yer alan ilk altı rakam ise hangi bankaya ait olduğunu ve ilk altı rakam ile son rakam arasında kalan rakamların da müşteriye atanan rakamları ifade eder.
   Kart numarası, kartın ön alt kısmında yer almaktadır. Fark edilmesi için kabartmalı ve dörder haneli olarak tasarlanmıştır.

   KREDİ KARTI NUMARASI ÖĞRENME

   Kredi kartı numaraları, herhangi bir nedenle silinmesi durumunda dahi, kabartmalı olarak yazıldığı için kolaylıkla anlaşılabilecektir. Ayırt edilemediği ve anlaşılır olmadığı durumlarda, kredi kartı numarasını internet iletişim bilgileri ve müşteri hizmetleri aracılığı ile öğrenilebilir. Ayrıca, internet bankacılığında yer alan kartlarım bölümünden de kredi kartı bilgilerine erişmek mümkündür.

   KART SON KULLANMA TARİHİ

   Kredi kartlarının ön yüzünde yer alan kart son kullanma tarihleri kartın son kullanılacağı tarihi göstermektedir. Ay ve yıl ile gösterilen bu tarihe kadar kartlar güvenle kullanılabilir. Tarih bittiğinde kartın ilgili bankaya başvurularak değiştirilmesi sağlanır. Yine kredi kartı ile internet üzerinden yapılan online alışverişlerde de bu tarihler kullanılmaktadır.

   KART SON KULLANMA TARİHİ BİTTİĞİNDE NE YAPILMALI?

   Kartın üzerinde yer alan son kullanım tarihi geçmiş ise bankaya başvurularak yeni kart talebinde bulunulmalıdır. Yeni kart başvurusu dolayısıyla hesap hareketlerinde veya kart borç durumlarında herhangi bir değişiklik meydana gelmemektedir. Yeni kart alındığı zaman ilgili bankada birden fazla hesap var ise istenilen hesap karta bağlanılabilmektedir.

   KREDİ KARTI ŞİFRESİZ ONLİNE ALIŞVERİŞ

   Kredi kartı ile internet üzerinden online alışveriş yaparken şifre alınmaması isteniyorsa CVV kodu bu işe yaramaktadır. Alışverişte kod girişi yapıldığı takdirde karşı taraf kredi kartı şifresi talebinde bulunamayacaktır. Yani bu kod kart şifresi yerine kullanılmış olacaktır.

   BANKA KARTI İLE ŞİFRESİZ ONLİNE ALIŞVERİŞ

   Banka kartı ile internet üzerinden online alışveriş, şifresiz yapılamamaktadır. Alışverişlerde güvenlik kodu girildikten sonra cep telefonuna bir şifre gelecektir. Bu şifrenin onaylanması durumunda alışveriş işlemi gerçekleşmiş olacaktır.
   Kredi kartlarında şifresiz işlem özelliği bulunmaktadır. Pos cihazları ile ödeme işlemlerinde belli bir miktarın altındaki ödemeler şifresiz ödeme işlemi ile gerçekleştirilebilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.