Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir

   24.04.2020
   Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir

   Esnaf olan veya esnaflığa yeni başlayan birinin Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt olabilmesi için yerine getirilmesi gereken birkaç işlem vardır. Şimdi o işlemlerin ne olduğu ve esnaf odalarına nasıl kayıt olunacağının detaylarını yazımızda paylaşacağız.

   Esnaf ve Sanatkarlar Odasına başvuruda öncelikle sicil kaydının oluşturulması ve ardından da oda kaydının oluşturulması gerekmektedir. Bunlarla beraber istenilen evrakların teslimi ve oda kayıt ücretlerinin de ödenmesi gerekmektedir. İşte Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt işlemlerini detayları.

   ESNAF VE SANATKARLAR ODASI KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

   Bir esnafın veya girişimcinin Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıt yaptırabilmesi için öncelikle başvuru dilekçesi yazması ve gerekli bilgileri doldurması gerekmektedir. Bununla birlikte Oda tarafından istenen evrakların da hazır edilmesi gerekmektedir. İstenilen bu evraklar hem sicil kaydı oluşturmak için hem de Oda kaydı oluşturmak için gerekmektedir. Kayıt yaptırmak isteyen kişi şayet bir ilçede esnaflık yapacaksa, Oda sicil kaydı için esnafı İl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne yönlendirecektir. Burada da ilk olarak sicil kaydının oluşturulması gerekmektedir. Sicil kaydı sırasında da esnaftan bazı belgeler talep edilecektir.

   ESNAF SİCİL KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR VE BAŞVURU DİLEKÇESİ

   Esnafın sicil kayıt işlemeleri, İl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne yapılmaktadır. Kayıt işlemine geçmeden önce Oda’nın vereceği veya internet sitesinden alınacak başvuru dilekçesi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Doldurulan dilekçe ıslak imza ile imzalanıp gerekli olan diğer belgelerle birlikte ilgili Oda’ya teslim edilmelidir. Kayıt için istenen diğer belgeler:
   – Vergi dairesine kayıtlı olduğunu gösteren belge (vergi levhası fotokopisi)
   – Kimlik kartı veya değişmediyse nüfus cüzdanı fotokopisi,
   – 1 Adet yeni çekilmiş fotoğraf,
   – Resimli ikametgah belgesi,
   – Esnaf ve Sanatkarlardan alınan ustalık belgesi veya satış elemanlığı belgesinin bir örneği.
   – Kayıt için yatırılması gereken kayıt ücreti dekontu,
   – Araç sahibi esnaflardan araç ruhsatlarının bir fotokopisi.
   Yukarıdaki evraklarla birlikte İl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne giderek sicil kaydı sorunsuzca oluşturabilir.

   ESNAF ODASI KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

   Esnafsanız ve esnaf kredisi kullanmak istiyorsanız, sizden istenen belgeler arsında esnaf odalarına kayıt belgesi istenmektedir. İşte o esnaf odalarına kayır işlemleri için yapılması gerekenler. Öncelikle esnaf odalarına kayıt yaptırabilmek için aşağıdaki belgelerin hazır edilmesi gerekmektedir. Buradaki evrakları hazırlamadan önce yapmanız gereken ilk işin yukarıda da belirttiğimiz gibi mutlaka esnaf sicil kaydının yaptırılması gerekmektedir.
   Bir başka önemli husus da kayıt yaptıracak esnafın SSK veya BAĞ-KUR kaydının bulunması gerekir. Şayet esnaflık yapacak kişi emekli ise her hangi bir sigorta güvencesi olmaksızın emekli tahsis numarası ile kayıt işlemlerini gerçekleştirebilir.
   Oda kayıt işlemleri için istenen belgeler:
   – Kimlik kartı veya nüfus cüzdanı aslı ile birlikte fotokopisi,,
   – İkametgah belgesi (resimli),
   – Vergi dairesine kayıt belgesi,
   – 3 adet fotoğraf,
   – SSK veya BAĞ-KUR numarası,
   – Emekliler için emekli tahsis numarası,
   – Alanında ustalık belgesi,
   – Esnaf ve sanatkarlar siciline ait kayıt belgesi.
   Bu belgeler temin edilerek ilgili odaya gidilerek kayıt işlemleri gerçekleştirilebilir.

   ESNAF VE SANATKARLAR ODASI KAYIT ÜCRETLERİ 2020’DE NE KADAR?

   Esnaf odalarına kayıt ücretleri ve aidatlar her yıl belli oranda değişme göstermektedir. 2020 yılı için da belli miktarda artış göstermiştir. Kayıt ücretleri İl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği için yapılmaktadır. Odalar ödemeler için farklı bankalarla anlaşma sağlamaktadır. Bu bankalardan herhangi birine ödeme gerçekleştirilebilir. Bankaya ödeme yaptıktan sonra ödeme makbuzunun alınması unutulmamalı.
   Oda kayıt işlemleri için alınan ücretler:
   • Esnaf Odası Kayıt Ücreti 734,10 TL
   • Tadil Bedeli 201,70 TL
   • Kapanış Bedeli 59,10 TL
   • Tasdikname Bedeli 62.20 TL
   Kayıt için toplam ödeme yaklaşık olarak 1060 lira civarındadır.

   ODA AİDATLARI NE KADAR VE NASIL ÖDENİR?

   Oda aidatları 5362 Sayılı yasa gereğince yıllık olarak Nisan ve Ekim aylarında iki eşit taksitte ödenir. Bununla birlikte taksit yapmayıp tek seferde ödemek isteyen üye esnaflar borcunu tek seferde toplu olarak da ödeyebilir.
   Esnaflar odaya üye olduğu ilk yıl aidat ödemezler. Sonraki yıllarda ödemeleri başlar. 2020 yılı için yıllık aidat ücretleri de aşağıdaki gibidir:
   Üye esnafın 2020 yılı için ödeyeceği yıllık aidat ücreti, 350 TL’dir.
   Düzenlenecek ve onaylanacak evraklar için hizmet bedeli de 35 TL’dir.
   Oda aidat ücretlerinde yapılan yeni düzenlemeye göre sınıflandırılmış işyerleri için farklı aidat tarifeleri uygulamaya konulmuştur.
   Buna göre;
   Birinci sınıf iş yerleri için yıllık aidat: 350 TL,
   İkinci sınıf iş yerleri için yıllık aidat: 300 TL,
   Üçüncü sınıf iş yerleri için yıllık aidat: 256 TL’dir.
   Üçüncü sınıfta yer alan Gaziler, Şehit dul ve yetimleri, engelli, vergiden muaf olanlar ile kadın esnaflar kayıt ücreti olarak 559 TL, tadil bedeli olarak da 165 TL ödeyecek.
   Kapasite raporu tasdik ücreti: 175 TL.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.