KOBİ’lere 6 Ay Geri Ödemesiz Ekonomik Değer Kredisi

   24.04.2020
   KOBİ’lere 6 Ay Geri Ödemesiz Ekonomik Değer Kredisi

   Ekonomideki olumlu gelişme ve beklentiler doğrultusunda KOBİ’ler üzerindeki finansman yükünü hafifletmek ve ekonomik yönden canlandırmak amacıyla yeni kredi paketleri devreye sokuluyor.
   İstihdam ve üretimin artırılmasında önemli role sahip KOBİ ve KOBİ dışı tüm işletmeleri desteklemek suretiyle, ekonomiye değer katmayı amaçlayan bu kredi paketi 13 banka tarafından sağlanacak. Ekonomik Değer Kredisi adı altında devreye alınacak paket, altı ay geri ödemesiz olarak verilecek. Ayrıca vadeleri de 48 aya kadar çıkabilecek. İşte Ekonomi Değer Kredisi ile ilgili konunu detayları.

   EKONOMİ DEĞER KREDİSİ FAİZ ORANLARI VE ÖZELLİKLERİ

   Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatı ile verilecek olan Ekonomi Değer Kredisi faiz oranları enflasyona göre değişiklik gösterebilecek. 6 ay boyunca anaparası geri ödemesiz olarak KOBİ’lere sağlanacak olan kredinin miktarı 5 milyon ile 50 milyon arasında değişen miktarlarda olabilecek.
   Kredinin faiz oranları ise, sabit oranlı olup TÜFE oranlarına göre değişiklik gösterebilecek.
   Kredinin özellikleri şu şekilde belirlenmiştir:
   – Ekonomi Değer Kredi Paketi KOBİ’lerin yıllık cirosuna göre, 5 Milyon TL ile 50 Milyon TL arasında değişebilecek,
   – 6 ay Anapara ödemesiz olacak,
   – Toplam vade en fazla 48 ay olacak,
   – En çok 6 ay geri ödemesiz olacak olan ve yine en çok 36 ay vadeli krediler için yıllık TÜFE artı yüzde 4 faiz uygulanacaktır.
   – En çok 6 ay geri ödemesiz ve 36 ay ile 48 ay arasında vadeli olan krediler için de yıllık TÜFE artı yüzde 4,5 faiz oranı uygulanacaktır.

   EKONOMİ DEĞER KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK?

   Ekonomi Değer Paketi Haziran 2020’de uygulamaya alınacak ve tüm KOBİ’leri kapsayacak. BOBİ dışında kalan diğer işletmeler de bu kredi desteğinden yararlanabilecek. İşletmenin cirosuna göze azami 50 milyon liraya kadar verilecek olan kredinin anaparası 6 ay geri ödemesiz olarak verilecek.

   EKONOMİ DEĞER KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

   Ekonomi Değer Kredisi paketini 13 banka verecek olup, KOBİ’ler için KGF teminat olacaktır. Kredi sağlayacak olan bankalar aşağıdaki gibidir:
   Halkbank,
   Ziraat Bankası,
   Vakıfbank,
   Garanti BBVA,
   TEB,
   Akbank,
   QNB Finansbank,
   Denizbank,
   Şekerbank,
   Eximbank,
   Yapı ve Kredi Bankası,
   İş Bankası,
   Alternatif Bank.

   6 AY ÖDEMESİZ EKONOMİ DEĞER KREDİSİ HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

   KOBİ’ler ve KOBİ dışı diğer işletmeler için 6 ay anapara geri ödemesiz olarak verilecek olan Ekonomi Değer Kredisi için iki farklı faiz oranı hesaplanacaktır. En fazla 48 ay vadeli olacak krediler için yüzde 4,5 faiz oranı uygulanacak. Bu da aylık olarak yüzde 0,375 oranına denk gelmektedir. Buna bir de yıllık TÜFE oranı da eklenmektedir.
   Mayıs ayına göre TÜFE oranları aşağıdaki gibidir:
   – OCAK yüzde 1,06
   – ŞUBAT yüzde 0,16
   – MART yüzde 1,03
   – NİSAN yüzde 1,69
   – MAYIS yüzde 0,95

   Bu rakamlara göre, 2020 yılının ilk 5 ayında TÜFE yüzde 4,89 oranında gerçekleşmiştir. Ortalama bu rakamlara göre yıllık TÜFE oranı da yüzde 11 ile yüzde 12 oranında gerçekleşecek diyebiliriz.
   Bu rakamlardan hareketle; yüzde 4,5 Ekonomi Değer Kredisi Faiz oranına yüzde 11 TÜFE eklendiğinde yıllık faiz oranı yüzde 15 civarında olacaktır. Bu oranı 12 aya böldüğümüzde aylık faiz oranı yüzde 1,25 oranına denk gelecektir.
   Bu oran ise şu an verilen en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranlarından yüzde 0,90 daha düşüktür.
   Bu rakamları bir örnekle anlatacak olursak;
   100 bin lira 48 ay vade ile kredi kullanacak olan KOBİ veya KOBİ dışı işletme, aylık taksit ödemesi yüzde 1,25 faiz oranı ile 2.937,50 lira olacaktır. KOBİ veya KOBİ dışı işletmelerin cebinden çıkacak olan para ise 140.999,90 lira olacaktır.

   EKONOMİ DEĞER KREDİSİ BAŞVURU KOŞULLARI

   Kredi Garanti Fonu (KGF) resmi sitesinde yer alan bilgilere göre Ekonomi Değer Kredisi için başvuru şartları aşağıdaki gibidir.
   – Yararlanıcıların, Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre kurulmuş Türkiye’deki Serbest Bölgelerde faaliyet gösteren KOBİ tanımına haiz gerçek ve tüzel kişi işletmelerden biri olması şartı aranır.

   – Kredi kullanıcısı ile varsa ortağının ayrı ayrı ya da birlikte yüzde 25 üzeri hisse ortak oldukları şirketin, başvuru tarihi itibarıyla iflas, fesih ya da konkordato kararı almamış olması gerekir.

   – Kredi kullanacak kişinin en çok 90 gün öncesine kadar her hangi bir devlet kurumuna vadesi geçmiş borcunun olmaması gerekir. Borcun bulunması halinde yapılandırılması ve yapılandırmanın bozulmaması gerekir.

   – Kredi kullanacak kişinin SGK veya Vergi dairesine borcunun bulunması halinde borcun alınacak kredinin yüzde 20’sini aşmaması şartıyla ödenmesi kredi verenin sorumluluğunda olacaktır. SGK ve Vergi dairesinden borcun ödendiğini tasdik eden evrak, kredi kullanılan tarihten sonra30 gün içinde KOBİT sistemine eklenir. Borcun ödenmemesi halinde kurumun kefalet sorumluluğu ortadan kalkar.

   – Kredi kullanacak kişinin son Risk Merkezi verilerine göre donuk alacak olarak sınıflandırılmamış olması ve tasfiye olunacak alacaklar ile zarar niteliğindeki alacaklar hesabında, izlenen alacaklar niteliğinde olmaması gerekmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.