Bitcoin İle Anlaşmalı Bankalar

   24.04.2020
   Bitcoin İle Anlaşmalı Bankalar

   İnternete endeksli, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmadan dolaşıma girebilen sanal ve kripto para birimi olarak adlandırılan Bitcoin’in Türkiye’de hangi bankalarda olduğu ilgilenenler tarafından merak ediliyor.

   Kısa ismi BTC olan ve pek çok alt coini barındıran bitcoin’in alım ve satımını yapmak isteyen hangi bankalara başvurmalı. Türkiye’de bitcoin işlemi yapan bankalar var mı bunların detaylarına yazımızın içeriğinde ulaşabilirsiniz.

   Sanal veya kripto para birimi ile ilgili merak edilen ve bu alanda yatırım yapmak isteyenler için bazı araştırmalar yaptık. Şimdi, Türkiye’de faaliyet gösteren Akbank, Yapı Kredi, İş Bankası veya Garanti BBVA gibi bankalarda BTC alım satımı yapılabiliyor mu? Yapılamıyorsa bitcoin alım satımı nasıl yapılır? Bitcoin bozdurmak isteyen ne yapmalı gibi konuların detaylarını bilginize sunuyoruz.

   BİTCOİN KABUL EDEN BANKALAR VAR MI?

   Bitcoin’le ilgili en merak edilen konuların başında Türkiye’de faaliyet gösteren bankalarda bitcoin işlemi yapılıyor mu sorusu gelmektedir. Bu konunun detaylarına dair açıklamaları yazımın detayında sizlere sunacağım.
   Türkiye’deki bankalarda bitcoin işlemi yapılıyor mu sorusuna net bir cevap verecek olursak, hayır Türkiye’de hiçbir banka bitcoin işlemi yapmamaktadır diyebiliriz. Bunun nedeni olarak da bankaların bağlı olduğu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) henüz Türkiye’de bitcoin için mevduat hesabı düzenlemesi yapmaması veya böyle mevzuatında bu yönde bir kanunun olmamasıdır diyebiliriz.
   Bu nedenle Türkiye’de hiçbir banka Bitcoin alım satım işlemi yapmamaktadır.

   AKBANK, GARANTİ BBVA, YAPI KREDİ VE İŞ BANKASI BTC BOZUYOR MU?

   Bu soruya aslında yukarıda net bir cevap vermiştim. Tekrar belirtmek gerekirse, Akbank, Garanti BBVA, Yapı Kredi, İş Bankası ve diğer bankalar da dahil olmak üzere Türkiye’de hiçbir banka şu an itibarıyla BTC alım satım işlemi yapmamaktadır.
   Ancak burada şunu belirtmekte de fayda olacak. Bu bankalar BTC alım satımı yapan borsalarla iş birliği yapıp ücretsiz olarak para transferi gerçekleştirebiliyorlar.
   Bitcoin borsalarının yurt dışında anlaşma yaptığı bankalardan da bahsedecek olursak şu bankaları sıralayabiliriz.
   Exchange Bank
   – Bitfinex: Deltec Bank, Bank of Communications,
   – Bitflyer: Silvergate Bank,
   – Bithumb: Nonghyup Bank,
   – Bitstamp: Gorenjska Banka, Unicredit,
   – Bittrex: Signature Bank,
   – Coinbase: Metropolitan Commercial Bank, Silvergate Bank, LHV Pank, Evolve Bank,
   – Coinone: Nonghyup Bank,
   – Gemini: Silvergate Bank,
   – Kraken: Sİlvergate Bank, Fidor Bank, Evolve Bank,
   – Robinhood Crypto: Apex (BMO Harris Bank),
   – Upbit: Shinhan Bank.

   BTC NASIL SATIN ALINIR? HANGİ BANKALAR BTC ALMAK İÇİN ANLAŞMALI

   Bitcoin’in yatırım için alım satımı gerçekten çok karlı bir iş. Risk barındırmasına rağmen yatırımcısına ciddi oranda paralar kazandırmaya devam etmektedir. BTC alım ve satım yapmak için öncelikle mutlaka bir bitcoin hesap cündanı oluşturulması gerekmektedir. Bu tıpkı bankaların verdiği IBAN numarası gibi düşünebilirsiniz. Bitcoin cüzdanı oluşturmak için de mutlaka bir BTC borsasına kayıt yaptırılması gerekmektedir.
   Şimdi BTC alımı ve satımı ve nasıl yapılır ve TL hesabına nasıl çevrilir adım adım bunlara bakalım.
   BTC alımı ve satımı yapmak için sırasıyla şu yol takip edilmeli:
   – Öncelikle bir BTC borsasına kayıt olunuz,
   – BTC hesap cüzdanı oluşturun,
   – Gönderdiğiniz TL ile BTC alımı yapma talimatı veriniz.
   – BTC bozdurmak için de anlaşmalı banka üzerinden BTC bozdurma talimatı veriniz.

   BTC BORSASINA NASIL KAYIT OLUNUR? CÜZDAN NUMARASI NASIL OLUŞTURULUR?

   Türkiye’de ve özellikle dünyada birçok BTC borsası bulunmaktadır. Ancak hızlı olması ve kullanışlı ara yüz özelliğinden dolayı PARİBU da kullanılabilir.
   PARİBU, ülkemizde ve dünyada bilinirliği her geçen gün artan dünyanın ilk ve en önemli kripto para birimi olan Bitcoin’in ve diğer kripto paraların en hızlı, en güvenilir ve en kolay şekilde alınıp satılabildiği, Türkiye’nin en yüksek hacimli dijital varlık işlem platformudur.
   Bu nedenle Paribu üzerinden BTC ait bütün işlemlerinizi hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilirsiniz. Paribu Akbank ile anlaşmalıdır. Dolayısıyla Akbank üzerinden Paribu BTC cüzdanınıza 7/24 TL gönderebilir ve alabilirsiniz.
   Bu işlemleri yapabilmek için de ilk olarak bir Paribu hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Paribu hesabı açmak ve aktif etmek için sırasıyla aşağıdaki işlemler takip edilmelidir.
   – İlk olarak başvuru formunu doldurulmalıdır. Başvuru formunda isim soy isim ve iletişim bilgileri mutlaka doru yazılmalıdır. Aksi halde işlem yapılamamaktadır.
   – Formu doldurduktan sonra cep telefonunuza gelen onay kodu açılan kutucuğa girilmesi gerekir.
   – Daha sonra da e-postaya gelen mail onaylanmalıdır.
   – Şayet onay işlemini cep telefonundan yapacaksa mutlaka PARİBU sayfasına giriş işlemini cep telefonundan yapılmalıdır.

   Bu işlemler ile artık BTC borsasına giriş yapılmış oldu. Şimdi BTC cüzdan numarasının oluşturulmasına bakalım. Bunun için de aşağıdaki aşamalar takip edilebilir.
   – İlk önce oluşturulan şifre ile PARİBU sistemine girilir.
   – Yukarıdan ” YATIRIM İŞLEMLERİNE ” botonu tıklanmalı.
   – Açılan alt sekmeden BTC bölümüne giriş yapılmalı.
   – Son olarak açılan sayfada “Yeni Adres Oluştur ” sekmesine tıklanmalıdır.
   – Bu işlemlerin ardından BTC hesap cüzdanı oluşmaktadır.

   BTC ALIP SATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

   Kendi adınıza açılmış normal bir banka mevduat hesabı üzerinden Paribu ile BTC alıp satmak çok kolay. Yapmanız gerekenler sırası ile şu şekildedir:
   – Yatırım işlemlerinden TL’yi seçerek size özel oluşturulan “TRANSFER AÇIKLAMASI ” kodunu ve Paribu havale / Eft IBAN numarasını oluşturun.
   – Daha sonra ne kaç TL’lik BTC almak istiyorsanız oluşturulan IBAN adresine TL ödemesini yapınız. Açıklama kısmına ise mutlaka “Transfer Açıklama ” kodunu giriniz.
   – Parayı gönderdiğiniz andan itibaren yaklaşık 2 ile 5 dakika içinde hesabınıza TL düşecek ve size bir bildirim gelecektir.
   – Bitcoin almak için, “market” sekmesinden “al” sekmesi tıklanarak alım yapılır. Satmak için ise “sat” sekmesi tıklanarak bitcoin satımı yapılır. Ayrıca paranızı “Çekim İşlemleri ” sekmesinden sağlayabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.