Sanal Para Bitcoin Nasıl Alınır Satılır?

   24.04.2020
   Sanal Para Bitcoin Nasıl Alınır Satılır?

   Kripto para olarak da bilinen sanal para bitcoin, artık dünyada yatırım aracı ve alışverişte kullanılan bir para birimi olarak varlığını kabul ettirmiş bulunmaktadır. Sanal para bitcoini yatırım amaçlı veya alışverişlerde kullanmak isterseniz de artık hesap açmak da çok kolay.
   Bitcoin hesabı açtıran ve yatırım yapmak isteyenler anında bitcoin satın alabiliyor ve dilediklerinde bozdurabiliyorlar. Şimdi hafta sonu da dahil olmak üzere 7/24 saat güvenilir ve hızlı bitcoin nasıl alınır ve nasıl satılır detaylarına bakalım.

   BİTCOİN NEDİR?

   Bitcoin’in nasıl alınıp satıldığına geçmeden önce tanımını yapmakta yarar olacaktır. Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kurum ve kuruluş vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital, kripto ya da sanal para birimidir. Uluslararası piyasalarda Dolar ve Avro’ya alternatif olarak görülen Bitcoin’in sembolü ฿, kısa ismi ise BTC’dir.

   EN HIZLI BİTCOİN NASIL ALINIR?

   Kripto ya da sanal para olarak da bilinen bitcoin’i (BTC) en hızlı şekilde almak için öncelikle doğru bir borsadan BTC hesap cüzdanı oluşturulmalıdır. Hesap cüzdanı oluştururken doğru bir borsa olması önemlidir. Çünkü BTC alım satımlarını daha hızlı bir şekilde yapabilmek için hesap cüzdanının müşteriyi düşünen kullanıcı dostu bir yapıya sahip olması gerekmektedir.
   Bu kapsamda size tavsiyemiz BTC borsası Paribu’dur.
   PARİBU, ülkemizde ve dünyada bilinirliği her geçen gün artan dünyanın ilk ve en önemli kripto para birimi olan Bitcoin’in ve diğer kripto paraların en hızlı, en güvenilir ve en kolay şekilde alınıp satılabildiği, Türkiye’nin en yüksek hacimli dijital varlık işlem platformudur. Paribu, hafta sonları dahil olmak üzere sizlere en hızlı şekilde BTC alıp satmanıza, hatta TL çevrilmiş BTC’lerinizi bozmaya olanak sağlamaktadır. Ayrıca BTC cüzdanına göndereceğiniz havale işlemleri ile banka anlaşmanız olmasa dahi ücret ödemezsiniz.

   BTC (BİTCOİN) HESAP CÜZDANI NASIL OLUŞTURULUR?

   Bitcoin’e yatırım yapmak ve bu kapsamda hızlı bir şekilde BTC alıp satmak için öncelikle bir hesap cüzdanı oluşturulmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz Paribu hesabı oluşturarak hafta sonu da dahil olmak üzere tüm işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
   Şimdi belirttiğimiz işlemleri yapabilmek için Paribu hesabı nasıl oluşturulur ona bakalım. Hesap oluşturmaya geçmeden önce şunu belirtmeliyiz ki, Paribu ile mesai saatleri dışında ve hafta sonu işlem yapabilmek için Akbank’ın internet bankacılığına sahip olmanız yeterlidir. Paribu Akbank ile anlaşmalı BTC işlemleri yapmaktadır.

   Paribu hesabı açmak için aşağıdaki işlemler takip edilmelidir:
   – Öncelikle “Paribu hesap oluşturma formu”na giriş yapılmalıdır.
   – Giriş yapılan form doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. (İsim, soy isim, mail ve iletişim bilgileri )
   – Formda belirtilen “Kullanım Sözleşmesini kabul ediyorum” ve “Aydınlatma ve rıza metni kapsamında ileti almayı kabul ediyorum” butonları işaretlenir. Ardından da “HESABIMI OLUŞTUR” butonuna tıklanır.
   – Bu işlemden sonra cep telefonuna onay kodu gelecek ve gelen kod istenilen yere girilmelidir.
   – Daha sonra e-posta adresine gelen onay mail linki tıklanır.
   – E-posta adresindeki onay linki aktif olabilmesi için bazen cep telefonu ile PARİBU adresine giriş yapılması istenebilmektedir. Bu sebeple gelen mesaj dikkatlice okunmalıdır.
   – Bu işlemlerden sonra artık PARİBU hesabı tam anlamı ile aktif hale gelecektir.

   BİTCOİN (BTC) NASIL SATIN ALINIR?

   Paribu BTC hesabını aktif hale getirdikten sonra bitcoin satın alımına geçilebilir. Satın alım işlemlerini günün 24 saati ve hafta sonları da yapabilmek için Akbank internet bankacılığına sahip olunması gerekir. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi alım satım işlemlerinde bir hesap cüzdanının oluşturulmasını gerektiğini de söylemiştik. Buna ilave olarak oluşturulan hesaba ait bir de cüzdan numarası oluşturulmalıdır. Cüzdan numarası bildiğimiz bankaların IBAN numarasına benzemektedir.
   Cüzdan numarası oluşturabilmek için aşağıdaki işlemler takip edilmelidir:
   – Öncelikle Paribu hesabına giriş yapılır.
   – Hesaba giriş yaptıktan sonra “Yatırım İşlemleri” tıklanır ve açılan sayfada “BTC” şıkkı işaretlenir.
   – Daha sonra “Yeni adres oluştur” işaretlenir.
   Bu işlemlerin ardından BTC hesap numarası oluşturulmuş olacaktır. Hesap numarası aktif hale geldiğinde BTC alım işlemlerine geçilebilir.

   BTC alma işlemi yapabilmek için ise bir TL hesabı oluşturulması gerekir. Aslında Paribu’nun TL hesabı belli ancak kişiye özel bir “TRANSFER AÇIKLAMA” kodunun oluşturulması gerekilmektedir. Bunu yapmak için de yine yukarıda belirttiğimiz aynı sayfadan bu kez BTC değil, “TL” sekmesinin tıklanması gerekiyor.
   TL sekmesine tıklandığında “Havale-EFT” ve “Papara” sekmeleri karşımıza çıkmaktadır. Burada Havale-EFT işlemi yapılacaksa altındaki buton işaretlenir, Papara ile işlem yapılacaksa onun altındaki buton işaretlenir.
   İşaretlemeyi yapıldıktan sonra yine “YENİ HESAP OLUŞTUR” denilmesi gerekiyor. Bu işlemle birlikte firmaya ait IBAN numarası ve kişiye özel “TRANSFER AÇIKLAMA” kodu oluşacaktır. Bu hesaplarda oluştuktan sonra artık BTC satın alabiliriz. BTC satın alabilmek için 5 TL üzerinden istediğiniz kadar hesabınıza havale yapabilirsiniz.

   PARİBU “TL” hesap numarasına para havale ederken “TRANSFER AÇIKLAMASI KODU” ne ise o yazılmalıdır. Para gönderme işlemi 5 ila 10 dakika arasında gerçekleşmektedir. Bu işlem mesaj olarak size geleceği gibi Paribu hesabının sağ üst köşesinde de görülecektir.
   Gönderilen para Paribu hesabına düştükten sonra BTC almak için ekranın sağ tarafında “MARKET” sekmesi tıklanır. Açılan sekmede “BTC AL” butonu tıklanarak alma işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

   BTC (BİTCOİN) NASIL SATILIR?

   Paribu hesabı üzerinden BTC alımı nasıl yapılıyorsa satımı da o şekilde kolayca yapılabiliyor. BTC satma işlemi de yine “MARKET” üzerinden yapılabiliyor. üzerinden hemen BTC sata bilirsiniz. Bozma işlemini yine kolaylık ile ”MARKET” aracılığı ile yapa bilirsiniz. Satma işleminde izlenecek yol alma işlemiyle aynı sayılır. Yukarıda belirttiğimiz ekranın sağ tarafında “MARKET” sekmesi tıklanır. Açılan sekmede “BTC SAT” butonu tıklanınca “Çekim İşlemleri” sekmesi açılacak. Bu sayfadan “çekim işlemleri” tıklandığında çekmek istenen miktar ile IBAN numarası istenecektir. Çekilmek istenilen miktarla IBAN numarası ilgili kısımlara girilerek BTC satma işlemi gerçekleşmiş olacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.