2020 Engelli Raporu Hesaplama

   24.04.2020
   2020 Engelli Raporu Hesaplama

   Engelli kişilerin alacakları raporlarla birlikte o kişilere pek çok haklar da verilmektedir. Engelli raporlarının ve heyet raporlarının nasıl hesaplandığı pek çok kimse tarafından merak edilmektedir. Engelli raporunun hesaplanması için mevcut programları bulunmaktadır. Rapor oranları hesaplanırken açıkçası bir formül vardır. Bu formül kullanılarak hesaplamalar yapılmaktadır. Bu formüle Balthazard adı verilmiştir.

   ENGELLİ RAPORU HESAPLAMA

   Yaralanma, terör veya kaza gibi nedenlere bağlı olarak kişilerin bir engeli oluşmuşsa ve bu kişi yetişkin bir kişi ise rapor oranları Balthazard formülü üzerinden yapılmaktadır. Bu hesaplama yapılırken en önemli ayrıntı engel oranlarının iyi bilinmesi gerekir. 2019 yılında Erişkinler için Engellilik Değerlendirmesi Hakkında yönetmelik 30692 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Yönetmeliğe eklenmiş olan 2. Maddede birden çok engeli ya da hastalığı bulunan kişilerin engel oranlarının nasıl hesaplanacağı yer almaktadır.

   İnternet ortamında oluşturulmuş pek çok sistemle Balthazard formülü ile engel oranı hesaplanabilmektedir. Bu sistemlerden en doğru sonucu alabilmek için bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurmak son derece önemlidir. Özellikle 65 yaş ve üzeri kişiler için hesaplama farklı şekilde yapıldığından hesaplama sırasında yaşın doğru şekilde girilmiş olması çok önem taşır ve yanlış girildiğinde sonuçlar sağlıksız olacaktır. 65 yaş ve üzerine kişiler için engellilik oranı hesaplanırken formüle yüzde 10 oranı mutlaka eklenmesi gerekir.

   Engel durumu olan ve engel oranını hesaplamak isteyen kişiler bu programlardan yardım alabilirler. Bu yazılımlar gayet basit bir şekilde bilgileri girip sonucu elde edebileceğiniz sistemlerdir. Birden fazla özür olması durumunda ise bu programlardan yine yararlanılabilmektedir.

   BALTHAZARD HESAPLAMA TABLOSU

   Balthazard hesaplama tablosu ise birden çok engel durumu olan kişilerin engel oranlarının hesaplaması için kullanır. Hesaplama sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur ki engel durumuna en çok sahip olunmasını sağlayan orandır. Hesaplama da başlangıç noktası en büyük orana sahip engeldir.

   Engelli raporu oluşturulurken Balthazard cetveli oluşturulmuştur. Bu cetvel oranlara ulaşabilmek için tıklayın.

   ENGELLİ RAPORU NASIL HESAPLANIR?

   Hesaplama yapılırken en çok dikkat edilecek unsur en büyük engel oranı olmalıdır. Oluşturulan kurullar aracılığı ile her bir hastalık için oranlar ayrı ayrı ifade edilecektir.

   Hesaplamalarını Balthazard formülü kullanarak yapabileceğiniz gibi hesaplama cetveli kullanarak da yapabilirsiniz.

   ENGELLİ RAPORU HANGİ HASTALIKLARA VERİLİR?

   • Sinir sistemi
   • Onkoloji
   • Kas ve iskelet
   • Zihinsel, ruhsal hastalıklar
   • Kulak, burun, boğaz
   • Deri
   • Görme
   • İşitme
   • Solunum
   • Sindirim
   • Yanıklar
   • Hormon
   • İdrar yolları
   • Kadın hastalıkları gibi hastalıkların muayenesi yapılarak engel oranları belirlenir.

   HANGİ HASTANELERDEN ALINIR?

   Engelli raporu almak için hastaların tam teşekküllü bir hastaneye gitmesi gerekmektedir. Rapor verme yetisi her hastanede bulunmuyor. Devlet tarafından belirlenen hastanelere rapor verme yetkisi verilmektedir ve sadece bu hastanelerden rapor alınabilmektedir. Bu hastanelerde rapor verebilmek için heyet kurması gerekir. Kurulan kurulda bulunan doktorların gerekli tetkikler sonrasında uygun buldukları kişilere rapor vermektedirler.

   RAPOR NASIL ALINIR?

   Öncelikle kişinin devlet tarafından rapor verebilme yetkisine sahip hastaneye müracaat etmesi gerekir. Çocuklar için engelli raporu alınması gerekiyorsa çocuklar ile birlikte vasilerinin de başvuru yapması gerekir. Raporun verilebileceği günler bulunuyor. Bu günlerde kurul toplanıyor. Kurulun toplanacağı günleri yakından takip edip öğrendikten sonra erken saatte hastaneye giderek sıra almak işinizi kolaylaştırmaktadır. Hastaneye giden hastanın kurul raporu için bir dilekçe yazması gerekmektedir. Dilekçeler toplu olarak toplanır ve kurul heyetine teslim edilir. Kayıt sırasında da gerekli tüm sorular sorulur. Bu sırada dikkat edilecek en önemli nokta dilekçeyi raporu almak isteyen kişinin bizzat kendisinin yazıyor olması gerekir. Kişi sağlık kontrollerinin yapılması için ilgili birimlere yönlendirilir ve muayeneler sonrasında ilgili yerleri doktorlar kaşeler. Evraklar rapor görevlisi olan kişiye teslim edilir. Raporu hastanın kendisi alabileceğini gibi yakını aracılığı ile de alabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.