Askeri Personellere Özel TSK Kredisi

   24.04.2020
   Askeri Personellere Özel TSK Kredisi

   Askeri personellere özel TSK kredisi 2020 yılında da devlet bankaları ve bazı özel bankalar tarafından verilmeye devam ediyor. Bu yazımızda Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve İş Bankası tarafından subay, astsubay ve uzman çavuşlara uygun koşullarda verilen kredi detaylarını bilginize sunacağız.

   Bankalar tarafından askeri personele verilen TSK kredisi ile Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, uygun kredi faiz oranlarından ve diğer avantajlarından yararlanma fırsatı buluyor.
   Askeri personeller için verilen TSK kredisi, düşük faizli ve sıfır faizli olarak ikiye farklı şekilde verilmektedir. Faizsiz kredi kullanılan bankalar İslami Bankalar dediğimiz faiz sistemini kullanmayan bankalar aracılığı ile alınan kredilerdir. Diğer bankalardan kredi kullanacak olan personel 36 aya kadar taksitlendirme fırsatından yararlanacaktır.

   HANGİ BANKALAR ASKERİ PERSONELLERE ÖZEL TSK KREDİSİ VERİYOR?

   Askeri personele uygun faiz koşullarında veya faizsiz kredi veren bankalardan en çok tercih edilenler aşağıdaki gibidir:
   – Ziraat Katılım Bankası
   – Albaraka Türk Bankası
   – Kuveyt Türk Bankası
   – Vakıf Katılım Bankası
   – Türkiye Finans Bankası’dır.

   ZİRAAT BANKASI ASKERİ PERSONELLERE ÖZEL TSK KREDİSİ

   Ziraat Bankası tarafından askeri personellere özel TSK Kredisi ile konut kredisini avantajlı olarak kullanmak mümkün. Bununla birlikte Ziraat Bankası, askeri personel müşterilerinden dosya masrafı da talep etmediğinden en az 500 lira gibi bir miktar da cebinde kalmış olacak. Banka ayrıca, esnek ödeme seçenekleri de sunarken, geri ödeme avantajından da yararlanılmış olacak.
   Konut almak isteyen TSK mensuplarının kaçırmak istemeyeceği bu avantajlı fırsattan yararlanmak için geç kalmış değilsiniz.

   ZİRAAT BANKASI TSK KREDİSİ FAİZ ORANI NE KADAR?

   Ziraat Bankası’nın askeri personellere özel sunduğu TSK Kredisi faiz oranları, diğer vatandaşların kullanmış olduğu kredi faiz oranlarına göre en az yüzde 5 daha uygun olarak belirlenmiştir. Diğer bankalardan kullanılan dosya masrafları için en az 1000 lira alınırken Ziraat Bankası bu ücreti de talep etmemektedir. Bankanın güncel faiz oranları için resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

   VAKIFBANK ASKERİ PERSONELLERE ÖZEL TSK KONUT KREDİSİ

   Vakıfbank tarafından askeri personellere özel konut kredisi kampanyasına sarı panjur ismi verilmektedir. Sarı panjur kampanyasından yararlanmak isteyen müşteriler altı aya kadar taksit erteleme imkanına da sahip olacaklar. Ayrıca kredi tahsil ücreti üzerinden yüzde 1 oranında komisyon indirimi de yapılır.
   Banka, askeri personele özel kullandırdığı kredi faiz oranları diğer vatandaşlara göre çok daha uygundur. Banka ayrıca diğer müşteriler için de avantajlı kredi imkanları sunmaktadır.

   VAKIFBANK ASKERİ PERSONELLERE ÖZEL KREDİ TÜRLERİ NELERDİR?

   Vakıfbank tarafından askeri personellere kullandırılan kredi türleri sayesinde askerlerin her türlü nakit ihtiyacı karşılanmış olmaktadır. Vakıfbank’ın verdiği bu kredi türleri aşağıdaki gibidir:
   – Azalan sarı panjur kredisi,
   – Kentsel dönüşüm kredisi,
   – Ara ödemeli krediler,
   – Anapara sabit sarı panjur kredileri yer alıyor.

   VAKIFBANK TSK KREDİ TÜRLERİNDEN FAYDALANMA KOŞULLARI NELERDİR?

   Vakıfbank tarafından askeri personele sunulan kredi türlerinden faydalanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Sarı panjur isimli kredi imkanlarından faydalanmak için OYAK’a üye olunması şartı aranmaktadır. OYAK, uzun ismiyle “Ordu Yardımlaşma Kurumu”, 1961 yılında kurulan TSK mensuplarının yardımlaşma ve emeklilik fonudur.

   VAKIFBANK TSK KREDİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

   Vakıfbank tarafından askeri personellere özel sunulan kredilerin avantajları arasında;
   – Kredileri 180 aya kadar vadelendirme olanağı,
   – 6 aya kadar taksit erteleme fırsatı,
   – Düşük faiz oranları,
   – Esnek ödeme planları yer alır.

   ASKERİ KREDİ KULLANIRKEN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

   Askeri personelin Vakıfbank’tan kredi kullanırken hazırlayacağı belgeler arasında herkesten talep edilen evraklar yer almaktadır. Bunlar;
   – Nüfus cüzdanı,
   – Gelir belgesi,
   – Varsa ek gelir belgesi yer alır.

   HALKBANK’DAN ASKERİ PERSONELLERE ÖZEL PERSONEL TÜKETİCİ KREDİSİ

   Halkbank, kamu personeline özel olarak 50.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredinizi 60 ay vadeli olarak yüzde 0.98 den başlayan faiz oranları ile sizlere sunmaktadır. Diğer bankalara nazaran en az yüzde 10 daha düşük faiz imkanları ile sunulan bu olanaklardan yararlanmak için banka tarafından istenilen gerekli belgelerin hazır edilmesi gerekir. Banka ayrıca, senelik sigorta bedelini ise diğer bankaların yarısı oranında almaktadır.
   Askeri personele rütbe ayrımı gözetilmeksizin eşit faiz oranları ile kredi imkanı sağlayan Halkbank, normal müşterilerine nazaran maaşlarını kendilerinden almaları durumunda çok daha düşük faiz imkanları ile “Tüketici Kredisi” kullanma imkanı sağlamaktadır. Banka ayrıca bunu 60 ay vade imkanı da sunarak vermektedir.
   Halkbank, güncel olarak vermiş olduğu bireysel kredi faiz oranları ile 50.000 liraya kadar hiç bir ipotek ve kefil göstermeden kredi başvurusunu kabul etmektedir. başvurular ister şubeden isterse de HALKBANK MOBİL uygulaması üzerinden yapılabilmektedir.

   OYAK KONUT BİRİKİM FONU KREDİSİ NEDİR?

   OYAK Konut Birikim Fonu Kredisi, askeri personellerin konut kredisi kullanmaları için oluşturulmuş bir fondur. TSK personeli bu fon ile konut kredisine başvuru yapmaktadır. OYAK her yılın belirli dönemlerinde TSK üyelerine belli miktarlarda ödeme gerçekleştirmektedir.

   OYAK BİREYSEL KONUT KREDİSİNDEN KİMLER YARARLANIR?

   – OYAK üyeliğinde 120 ayını dolduranlar,
   – OYAK Kanunu gereğince “tam ve daimi maluliyet” veya “kısmi maluliyet” yardımına hak kazanarak emekli maaşı sistemine giren üyeler,
   – Emekli maaşı sistemine katılan şehit üye eşleri, konut kredisi imkanlarından yararlanabilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.