Vergi Borçlarında Yapılandırma Nasıl Yapılır?

   Vergi Borçlarında Yapılandırma Nasıl Yapılır?

   Devlet tarafından 7143 sayılı kanuna göre vergi borçları yapılandırılabiliyor. Bu noktada vergi dairelerine gidilerek borçlara yönelik yeniden yapılandırılma yapılabiliyor.

   Vergi daireleri üzerinden vergi borçları yapılandırılabildiği gibi interaktif olarak İnteraktif Vergi Daire veya e-devlet üzerinden de veri borcu ödenebildiği gibi yapılandırılabiliyor.

   VERGİ BORCU NEDİR?

   Devlet tarafından karşılıksız olarak vatandaştan alınan ödenektir. Devlet vatandaştan aldığı vergilerle birlikte vereceği hizmet için finansman hazırlamış olur. Vergilerin takibini ise vergi daireleri yapar. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı vergi borcunu ödeyememiş olan kişiler devlete karşı vergi borcu oluşmuş olur. İşte geçmişe yönelik biriken bu borçlara yönelik bir yapılandırmanın olacağı yönünde haberler meydana gelmiştir ve yapılacak olan düzenlenmenin henüz süresinin uzatıldığı ortaya çıktı. Yani vatandaşlar bu düzenleme ile birlikte borçlarını yapılandırabilecekler. Yapılandırma işi ise borcun yeniden taksitlendirilmesi anlamına gelir. Borcunu peşin olarak ödemek isteyen kişilere ise indirim yapılmaktadır.

   VERGİ BORCUNDA YAPILANDIRMA

   7143 sayılı kanunda da yer aldığı gibi aşağıdaki başılar vergi yapılandırması ve affını kapsamaktadır;

   • Trafik para cezası ve cezai işlemlere yönelik önemli oranda indirimler yapılır.
   • Motorlu Taşıtlar Vergisi için vatandaşa ödeme kolaylığı
   • Ödemesi geciktirilmiş vergi borçlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranına göre yenileme yapılır.
   • Eczaneler için ceza ve faiz olmadan stokları ile ilgili işlemler yapılır
   • Vergi artırımı ve Matrahta vergi incelmesinden muafiyet söz konusu olur.
   • Vergi borcunu peşin ödemek isteyenler için Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi üzerinden hesaplaması yapılacak ve tutan tutara ek olarak yüzde 90 oranında indirim yapılacaktır.
   • Faizsiz ve cezasız olarak işletme kayıtları usulüne göre yapılacaktır.
   • Aslında bağlı olmayan usulsüz cezalara yönelik cezalarda yarı yarıya indirim yapılacaktır.
   • Milli ekonomiye kazandırılan yurt içi ve yurt dışı varlıkların ülke ekonomisine kazandırılması sağlanacaktır.
   • Barış yoluna gidilen vergi borçlarında yüzde 80 oranından indirim uygulanacaktır.

   VERGİ BORCU YAPILANDIRILMALARI NEREDEN YAPILIR?

   • E-devlet: Vergi borcu olan ve ödemek isteyen kişiler e-devlet üzerinden vergi borcuna yönelik yapılandırma yapabilirler. E-devlet üzerinden vergi borçlarını ödemek isteyenler veya yapılandırmak yapmak için tıklayın.
   • Gelir İdaresi Başkanlığı: İnternet sitesi interaktif vergi dairesi olarak işlem görmektedir. Vergi borcu olan vatandaşlar borçlarını ödemek için bor platform üzerinden borçlarını ödeyebilirler. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden online olarak vergi borcu ödemek için tıklayınız.
   • Bulunduğunuz yere en yakın vergi dairesine giderek vergi borcu ödemesi yapılabilir.
   • Posta yolu ile yine başvurulara yapılabilmektedir.
   • Motorlu Taşıtlar Vergisi için görevlendirilmiş vergi daireleri veya Mal Müdürlüklerine başvurular yapılabilmektedir.

   Vatandaşlar borç sorgulamalarını sms yolu ile de yapabilmektedirler. TCKN yazıp bir boşluk sonrasında anne kızlık soyadının ilk iki harfini yazıp 1189’a gönderirseniz. Ne kadar vergi borcu olduğu ortaya çıkıyor.

   PEŞİN ÖDEMELERE AVANTAJLAR

   Vergi borçlarını peşin ödeyecek vatandaşlara yönelik pek çok avantajlar bulunmaktadır. İlk taksit ödemesine ne kadar erken başlanırsa o kadar rahat olacaktır. Aynı zamanda ilk taksitlerini hemen ödemeye başlayan  borçlu bireylere yüzde 90 oranında indirim yapılmaktadır. Peşin değil ancak taksit ödeme imkanını seçen kişiler ise erken ödeme yapanlara yönelik avantajlar katsayı uygulanmayacaktır. İndirimler sadece peşin ödeme seçeneğini kullananlar için olacaktır.

   Taksitlerini zamanında ödeyenler için 2. Taksitten yüzde 50 indirim uygulanacaktır. Peşin ödeme yöntemini seçenler için borcun yüzde 90 değil yüzde 10’u tahsil edilecektir. Taksitle ödeme durumlarında ise borcun yarısı tahsil edilecektir. Ancak bu durum Ekim veya Kasım aylarında belirlenen günlerde ödeme yapıldığında gerçekleşir.

   Vergi yapılandırması ile ilgili yetkililerden açıklama geldiğinde haberlerimizde mutlaka yer alacaktır. Detaylı ve fazla bilgi için takipte kalın.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.