Ucuz Et Satan Marketler

   24.04.2020
   Ucuz Et Satan Marketler

   Et fiyatlarındaki yüksek artış bir çok eve etin girmesini imkansız hale getirdi. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından alınan kararla her vatandaşın evine girmesi uygun et projesi başlatıldı. Peki ucuz et nerede satılıyor?

   Bakanlığın ardından Et ve Süt Kurumu tarafından gelen açıklamada da anlaşmalı marketler aracılığı ile uygun et satışının olacağı söylendi. Uygun etlerin hem Et ve Süt Kurumu’nun kendi şubelerinde hem de anlaşmalı marketlerde bulunacağını duyurdu. Kamuoyunda etin bu fiyata satılmayacağı söylenmiş olsa da Bakanlık aldığı karara uygun hareket etti ve uygun et satışını başlattı.

   Güney Amerika, Amerika, Brezilya ve Uruguay’dan ülkemizde ithal olarak getiriliyor. Et ve Süt Kurumu ile birlikte yapılan anlaşmalar sonucundan ucuz et ve kıyma satışını A-101 ve BİM yapacak. Bu iki market dışında şu an için Et ve Süt Kurumlarından gelen karkas etlerinin satışı henüz bulunmuyor. Bim ve A101 marketlerinde etlerin satışı 500 gr paketler halinde oluyor.

   İthal edilen etlere yönelik yapılan sabote çalışmalarında bazı kötü niyetli kişiler etin sağlıksız olduğunu ileri sürerek kampanya düzenlemiştir. Böyle etin satışının önüne geçmeyi hedeflemişlerdir. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise bu bilgilerin asılsız olduğunu satışı yapılan etlerin sağlıklı olduğunu bildirdi. Lezzet olarak da son derece lezzetli olduğunu ve kendilerinin de bu eti tercih ettiklerini belirtti.

   Devletin böyle bir ithalatla birlikte rekabet yapmak gibi bir amacının olmadığını aksine dar gelirli vatandaşların da evlerine et girmesi için çalışmalar başlattığını ifade etti.

   MARKET VE KASAPLARDAKİ ET FİYATLARI NEDİR?

   • BİM ve A101 kıyma kilogram fiyatı: 39 TL
   • Şok market kıyma kilogram fiyatı: 33 TL
   • File market kıyma kilogram fiyatı: 35 TL
   • Onur Market kıyma kilogram fiyatı : 34,99 TL
   • Carrefoursa 51,90 TL
   • Migros 45,95 TL
   • Mahalle kasaplarında ise ortalama kıyma kilogram fiyatı 32 TL ile 45 TL arasında bir değişiklik göstermektedir.

   Devlet tarafından gelen açıklamada ülkemizde yeteri kadar hayvancılık faaliyetinin desteklendiğinin bunun yapıldığı takdirde karkas ete ihtiyaç kalmayacağını böylece yerli üreticiyi desteklemek için gerekiyorsa yapacaklarını ifade ettiler.

   Kurun artmasının ardından et ve kıyma fiyatlarında da büyük bir artış olduğu görüldü. Kırmızı etin fiyatının artmasının ardından alış fiyatlarında da artış olduğu ortaya çıktı. İthal etlerde bir fiyat artışı olmazken kasaplarda bulunan kırmızı etlerin fiyatları 50 TL ve üzerine çıktığı görüldü.

   Karkas etinin şu an için sadece A101, BİM ve Et ve Süt Kurumu tarafından satıldığı biliniyor. Dar gelirli sofralarına et getiremeyen insanlar bu aşamada bu marketlerden uygun et alarak evlerine et getirmiş oluyorlar. Hayvancılığı ülkemizde desteklendiği biliniyor. Yerli üreticinin buna daha fazla önem vermesi demek ithal ete gerek kalmadan yerli besi hayvanlarımızın her kesimden ailenin sofrasında yer alması anlamına geliyor. Ancak gerek hayvan bakımında kullanılan ham maddenin fiyatında ki artış gerekse pahalılaşma ile birlikte yerli besi hayvanlarının fiyatlarının da bu kadar yüksek olması üretici için normal görülüyor.

   Devletin çiftçi yardım ve destekleri ile ilgili detaylı bilgi almak için gerek KOSGEB gerekse ilgili Bakanlıklar ile iletişime geçilebilir. Böylece desteklerden faydalanarak hayvancılığı ilerlemesini çiftçinin zarar etmeden hatta kar ederek kazanması sağlanmış olur. Hem yerli sermaye hem ülke hem de vatandaş bu durumda kalkınmış olacaktır. Süreçle ilgili gelişmeler oldukça bilgilendirmeleri yapılıyor olacak. Et ve kıyma fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen kişiler marketlerin online sitelerinden veya marketlere giderek de bilgi alabilirsiniz.

   ETİKETLER: , ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.