Sicil Affı Çıkıyor Mu?

   24.04.2020
   Sicil Affı Çıkıyor Mu?

   Sicil affını bekleyenleri yine heyecan sardı ve dört gözle sicil affının çıkıp çıkmayacağını bekliyor. Geçen yıl 3 kez kredi sicil affı ile ilgili yasası gündeme gelmişti ancak 3’ünde de değişikliğe gidildi.

   Geçtiğimiz yapılan düzenlemelerle birlikte pek çok emekli, esnaf, çalışanlara yönelik sicil affı çıkmıştı ve vatandaşlar bu aftan yararlanmıştı. 2020 yılında sicil affının çıkıp çıkmayacağını merak eden esnaflar ne şartlar altında yapılacağını merak ediyor.

   SİCİL AFFI YOLDA

   Esnaf ve diğer çalışanların sicil notlarını düzenlemek amacı ile bu yıl sicil affı mecliste gündeme geldi. Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında ekonominin daha fazla olumsuz etkilenmemesi adına açıklanan ekonomik tedbirler içerisinde olan torba yasanın yasalaştırılmasının bir an önce yapılacağı ön görülüyor.

   Meclisten korona virüs tedbirleri kapsamında geçecek olan ekonomik tedbirler paketinin içerisine sicil affı ile birlikte karşılıksız çeklerinde eklenmesi bekleniyor.

   Karşılığı olmayan çeklerin bedelinin onda birinin peşin olarak kalan miktarın ise 12 taksitle olacak şekilde ödenmesi ile birlikte sicil affın da torba yasa içerisine eklendi.

   HANGİ BANKALAR SİCİL AFFINA UYACAK

   Torba yasa ile birlikte uygulanacağı bilinen sicil affı yasası yasalaştırılacak ve bu kapsam tüketiciler ve bir çok esnaf bu aftan yararlanmış olacak. Yasa ile birlikte bankalara olan borcun 6 ay içerisinde kapatılması ya da borcun 6 ay içerisinde yapılandırılması ve bunun sonucunda 5 yıllık kara listesi süresi beklenmeyecek şekilde düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

   Sicil affı yasasının yasalaştıktan sonra bankalara olan ve henüz ödenmeyen borçların tamamının bankalar tarafından silinmesi beklenecektir.

   Esnafların KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi ve bankalara olan borç nedeni ile kara listede olmaları sonucunda sicil affı ile birlikte yapılandırma için başvuruda bulunabilecekler.

   Çalışanlar, emekliler ve esnaflara yönelik çıkarılan sicil affı uygulaması bankalara olan borcun ödenemeden veya yeniden yapılandırılmadan temiz bir sayfa açılması ya da kara listeden silinmesi mümkün olmayacak.

   KREDİ KARTI BORÇLARINA YÖNELİK AF

   Sicil affı yasasının resmi gazetede yayınlaması ile birlikte banka kredi kartlarına borcu olan vatandaşlar borcun tamamını ödemek kaydı ile banklara başvuruda bulunabilecekler. Bankalar eğer sicil affına uymazlarsa tüketiciler hakem heyetine veya yargı yoluna gidebilecekler. Ancak bu düzenlemelerle birlikte bankaların tertemiz bir sayfa açıp kredi teminatında bulunacağı anlamına gelmiyor.

   SİCİL AFFI DIŞINDA KARA LİSTEDEN ÇIKMA YÖNTEMİ

   Bankaların kara listesinden çıkıp sicilinizi temizlemek istiyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz;

   • Borcunuz olan banka ile iletişime geçerek kara listeden çıkma talebinizi iletip bu konuda borcunuzun yeniden yapılandırılmasını isteyebilirsiniz.
   • Eğer varsa diğer bankalara yönelik ödenmemiş kredi kartı bakiyesi ve borç varsa borçları kapatmak gerekir.
   • Eğer borcunuz olan banka, borç yapılandırılması noktasında yardımcı olmuyorsa diğer bankalara borç yapılandırmak için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Torba yasanın meclisten geçmesi için tüm banka borcu olan vatandaşlar büyük merakla gelişmeleri takip ediyor. Sicil affına yönelik atılan bu adımla birlikte pek çok kimsenin yüzü gülecek. Banka borcu olan emekliler, esnaflar ve çalışanlar yasanın meclisten geçip Resmi Gazetede yayınlanması ile birlikte başvurularını bankalara yapabilirler. Bu süreçte bankalara olan borç ya ödenecek ya da yeniden yapılandırılması için talepte bulunulacak. Böylece kişiler kara listeden silinmiş olacaklar. Sicillerinin temizlenmesi adına da büyük bir adım atılmış oluyor. Korona virüs tedbirleri noktasında kişilerin daha fazla ekonomik anlamda mağdur olmamaları adına atılan bu adım uzun zamandır özellikle esnafların beklediği bir gelişmeydi. Bankalar eğer yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte yapılandırmaya girmek istemezlerse kişiler hakem heyeti veya yargıya bu konuyu taşıyabilecekler.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.