Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir?

   24.04.2020
   Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir?

   Esnaf, çalışan ve emeklilere yönelik sicil affı yolda. Vatandaşlar torba yasası kapsamında olacak sicil affının ne zaman olacağını merak ediyor. Sicil affından yararlanmanın koşulları nelerdir?

   Esnaflara yönelik verilecek olan faizsiz kredi veren bankaların ardından şimdi de sicil affı gündeme geldi. Meclis’in gündemine gelen sicil affı vatandaşında gündeminden düşmüyor. Bu kapsamda borcu olan esnaflar, kredi kartı ve ihtiyaç kredilerini ödemekte güçlük çekenler için sicil affı getiriliyor. Torba yasa kapsamında bu hafta meclisten geçmesi beklenen sicil affı yasası kabul edildikten sonra Resmi Gazete de yayınlanacak. Sicil affına yönelik kesin bir bilgi olmadığı biliniyor. Resmi Gazete’de ilan edildikten sonra şartların netleşeceği bekleniyor. Af kapsamında vatandaşlar 6 ay içerisinde borçlarını yapılandırıp veya ödedikten sonra borçları silinmiş olacak.

   2020 SİCİL AFFI YASASI

   Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını pandemi olarak kabul edilmesinin ardından virüsün ekonomiye olan etkilerini en aza indirmek için geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi istikrar paketinin devreye gireceğini duyurdu. Ekonomi İstikrar Paketi kapsamında pek çok vatandaş uzun zamandır beklediği yasaların da devreye girmesini bekliyor. Sicil affını sabırsızlıkla bekleyen esnafların gözü meclisten geçecek torba yasada.

   Özellikle esnafların sabırsızlıkla beklediği sicil affı şimdilerde meclisin gündeminde. Sicil affından bu kapsamda emekliler ve çalışanlarda yararlanabiliyor. Sicil affı ile birlikte karşılıksız çek affının da meclisten geçmesi bekleniyor.

   Meclisten geçmesi planlanan sicil affı yasasından bankaya kredi ve kredi kartı borcu nedeni ile sicili bozulanlar, kara listeye girenler, avukatlık ya da icralık olanları kapsıyor. Kredi sicil affı yasasından binlerce vatandaşın yararlanması bekleniyor.

   Kredi sicil affı kapsamında vatandaşlar borçlarını kapatarak ya da yapılandırılarak kişilerin borçlarını kolay olarak ödeyebilme imkanı veriliyor.

   Günlerdir borcu olan esnaf, vatandaş ve sanatkarların kara liste affı ile birlikte yüzü güleceği bekleniyor. Bu yasa ile birlikte vatandaşlar borçlarını ödedikten sonra kara listeden çıkmak için 5 yıl bekleme süresini doldurmaya ihtiyaç duymadan hemen kredi başvurusunda bulunabilecekler. Bir çok bankadan onay geldikten sonra vatandaşlar sicil affından yararlanabilecekler.

   BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

   Kişi yasanın meclisten geçtikten sonra kişiler bankalara gidip 6 ay içerisinde ya tamamını ödeyecek ya da 6 ay içerisinde yapılandırmaya gidecek.  Böylece kişi kara listeden çıkmış olacak.

   Sicil affından yararlanmak için başvuru şartları:

   • Sicil bozukluğuna neden olan borcunun tamamını 6 ay içerisinde ödemek
   • 6 ay içerisinde sicil bozulmasına neden olan borcun yapılandırılması gerek.

   Kredi sicil affı yasası kapsamında başvuru yapmak isteyen kişiler borçlu oldukları bankaya gitmeleri gerekir. Bankalar talepler doğrultusunda şartları sağlıyorsa işlem yapmaya başlarlar. Sicil affı şartlarını sağlıyor olsa bile eğer kişiye yardım edilmiyorsa, kişi hakem heyetin veya durumu yargıya taşıyabilirler. Bu süreçten faydalanmak için kişinin borcu doğrudan silinmiyor. Borç ödendikten veya yapılandırıldıktan sonra kişinin kara listeden çıkmak için 5 yıl şartı varken bu şart ortadan kalkıyor. Ancak sicili temizlense dahi kredi vermek bankaya kalmış bir durumdur. Banka kredi vermek istemeyebilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   1. Alper dedi ki:

    Merhaba Benim vakıf banka borcum vardı avukatlık olmuştum bu borcumu kapattım harc ücretini de ödedim kara listeden çıkmam için ne yapmam gerekir acaba yardımcı olurmusunuz?tşk ederim