Temel İhtiyaç Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

   24.04.2020
   Temel İhtiyaç Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

   Korona virüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler ve mücadele noktasında her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Kamu bankaları gelir seviyesi düşük vatandaşlara destek kredisi müjdesinde bulundu.

   Temel destek kredisi kapsamında vatandaşların belli bir süre daha rahat yaşama imkanı sunulmuş olacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada emekli maaşına bağlı olan gelirleri aylık 5 bin TL’den az olan vatandaşların yüzünü güldürecek bir haber verdi. Emekli vatandaşlarla birlikte yardım edilecek diğer kişilerin aylık gelirlerinin 5 bin TL’nin altında olması durumunda temel ihtiyaç kredisine başvuracaklarını bildirdi. Peki temel ihtiyaç kredisinin geri ödemesi nasıl olacak?

   10 BİN TL’YE KADAR NAKİT DESTEĞİ

   Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın yaptığı açıklama emekli, dar gelirli, asgari ücret alan ve serbest meslek sahibi olan kişilerin kamu bankaları aracılığı ile temel ihtiyaç kredisinden faydalanabileceklerini duyurdu.

   Sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı açıklamada Bakan Albayrak; “Ekonomik İstikrar Kalkanı adımları çerçevesinde bütün kurumlarımızla, vatandaşımıza yardımı sürdürüyoruz. Bununla ilgili olarak kamu bankalarımızla aylık 5 bin TL’nin altında geliri olan vatandaşlarımız için Temel İhtiyaç Desteği’ni uygulamaya soktuk” açıklamasını yaptı. Yapılan açıklamada geliri 5 bin TL’den az olanların bu kampanyadan yararlanabileceklerini duyurdu.

   Temel ihtiyaç desteği orta ve az gelirli vatandaşların asgari geçini sağlamak adına kira, elektrik, su, doğalgaz ve diğer acil harcamaları için düzenlenmiş bir maddi yardım kampanyasıdır.

   Bir ailenin aylık kazanç eğer 5 bin TL’nin altında ise yani asgari ücretle çalışanlar, emekliler ve serbest meslek sahiplerinin yararlanabileceği ve en fazla 10 bin TL’ye kadar destek alma imkanı sunan kampanya da geri ödemelerini vatandaşlar isterseler 6 ay sonra da yapabilecekler. Ve bu desteğin vadesi 36 ay olarak belirlenmiştir.

   GERİ ÖDEMESİ NASIL OLACAK?

   Gelir seviyesi orta ve az olan vatandaşların faydalanacakları temel ihtiyaç desteği kapsamında kredilerin ödemesinin nasıl olacağı pek çok vatandaş tarafından oldukça merak ediliyor.

   10 bin TL almak isteyen vatandaşlar eğer 6 ay ödeme yapmadıkları takdirde geri ödemeleri 30 aylık süreçte aylık olarak 376 TL olacaktır.

   7 bin 500 TL almak isteyen vatandaşlar ise eğer 6 ay ödeme yapmak istemedikleri takdir de geri ödemeleri 30 aylık süreçte aylık olarak 282 TL olacaktır.

   5 bin TL almak isteyen vatandaşların ise 6 ay ödeme yapmadıkları zaman geri ödemeleri 30 ay için aylık olarak 188 TL olacaktır.

   Konu ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar bu kredileri alabilecekleri bankalarla iletişime geçebilirler. Peki hangi bankalar bu kredileri verebiliyor?

   1 Nisan’dan itibaren başvuruların başladığı Temel Destek İhtiyaç Kredisi kapsamında  şu an için üç bankadan destek alınabiliyor. Bu bankalar Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’dır. Başvurular online olarak mobil uygulamalardan ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek. Onaylanan miktarları vatandaşlar bankalara gitmeden ATM’ler üzerinde de alabilecekler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.