Çek Kırma İşlemi Yapan Bankalar

   24.04.2020
   Çek Kırma İşlemi Yapan Bankalar

   Çek kırdırma işlemlerinizi, factoring şirketler ve çek kırma işlemi yapan bankalar aracılığı ile yapabilirsiniz. Bu yazımızda bankaların ve factoring şirketlerin çek kırma işlemlerini ve aldığı komisyon ücretlerinin detaylarını bilginize sunacağız.

   Elinde çeki olan ve kullanım tarihi gelmeyen çeklerin kırdırılması için bankaların ve factoring şirketlerin ne kadar komisyon aldığı ilgililer tarafından en çok merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Günümüzde birçok firma çek karşılığı iş ve ödeme yapmaktadır. Bu çeklerin acil şekilde paraya çevrilmesi gereken durumlarda yapılması gereken ise çek kırdırma işleminin yapılmasıdır. Bunun için de bankalar ve factoring şirketler ön plana çıkmaktadır. Şimdi çek kırdırma ve komisyon ücretleri ile ilgili tüm detaylara yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz.

   ÇEK KIRDIRMAK NEDİR?

   Çek kırdırma, elde bulunan ve henüz kullanım tarihi gelmemiş çekin en acil şekilde nakit paraya çevrilme işlemine denir. Elinde çek olan kişi tarihi gelmeden bu çekle ne yapabileceğini bilemeyebilir veya bilse de tarihi gelmediği için kullanamayabilir. İşte bu durumda çekini paraya çevirmek isteyen kişi bankalar ve factoring şirketler aracılığı ile çek kırdırma işlemi yaparak çeklerini paraya çevirebilirler.

   ÇEK KIRDIRMA NASIL YAPILIR?

   Çek kırdırma işlemi, bazı bankalar ve factöring firmalar aracılığı ile yapılabilmektedir. Ancak çek kırma işleminde firmalar komisyon ücreti almaktadır ve bu oran normal kredi faiz oranlarına göre oldukça yüksektir. Bundan dolayı çek kırdırmak isteyen kişilerin, komisyon oranını düşük tutan adresleri tercih etmelerinde yarar olacaktır. Aksi halde büyük zarara uğramak söz konusudur.

   ÇEK KIRDIRMAK İÇİN NE KADAR KOMİSYON VERİLMELİ?

   Çek kırdırma komisyon oranları, çekin bozdurulma zamanı, hangi yolla kırdırılacağı gibi durumlara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Çeklerin kullanım tarihi geçmeden bozdurulmasına dikkat edilmesi gerekir. Bunun için de bankalar ya da Factoring firmalara başvurulabilir. Bankalar ya da Factorin firmalar çek kırma işlemi için yüzde 5 ile yüzde 20 oranında komisyon ücreti talep edebilmektedirler. Çeklerin en karlı şekilde kırdırılabilmesi için bankaların ve şirketlerin komisyon oranlarının bilinmesinde fayda olacaktır.

   ÇEK KIRDIRMAK YASAL MIDIR?

   Çek kırdırma işleminin yasal olup olmaması bazı durumlara göre farklılık gösterir. Normal şartlarda çeklerin faturalı bir şekilde bozdurulması gerekir. Bu şekilde bozdurulan çekler için yasal olarak hiçbir problem yoktur. Ancak faturasız şekilde çek bozdurmak suç teşkil eder. Suç teşkil edecek şekilde yapılan işlemlerde hapis cezası almak bile mümkündür. Faturalı çek bozdurma vergi ödendiği de anlamına gelir. Bundan dolayı yasaldır. Fakat faturasız çek bozdurma vergi kaçırma da demek olduğu için suç teşkil eder.

   FACTORİNG ŞİRKETLERE ÇEK KIRDIRMA

   Factöring firmalar aracılığıyla yapılan çek kırdırma işlemi, bankalardan sonra en çok başvurulan yoldur. Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Factoring şirketler BDDK’nin denetiminde işlem yaptıkları için yasal kurumlardır. Ancak buraların da çek kırma işlemlerini faturalı olarak yapmaları gerekiyor.
   İnsanların bu şirketleri seçerken dikkat etmeleri gerekir. Yasal olan şirketlerin yanı sıra yasal olmayan şirketler de mevcuttur. Özellikle işlemlerin faturalı yapılmasına dikkat edilmelidir. Factoring şirketlerin komisyon ücretleri de bir birinden farklılık göstermektedir. Bu hususta da bankaların ve şirketlerin komisyon ücretlerinin bilinmesinde de yarar olacaktır.

   ÇEK KIRAN FACTORİNG FİRMALAR

   Hangi factöring firmaların çek kırdığı sorusuna cevap olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) denetlemesine tabi olan bütün Factoring firmalardır diyebiliriz. Özellikle çok acil çek kırdırmak isteyen kişiler tarafından çokça tercih edilirler. Bankalar kadar araştırmacı olmadığı için de tercih edilebilmektedirler. Çek kırdırmak için tercih edilen bazı factoring şirketlere örnek verecek olursak;
   Tam Factoring,
   Yaşar Factoring,
   Garanti Factoring gibi firmaları örnek verebiliriz.

   FACTORİNG ÇEK KIRDIRMA NASIL YAPILIR?

   Öncelikle çek kırdırmak için hangi Factoring firmasının seçileceği belirlenmelidir. Bu tercih yapılırken de şirketlerin komisyon ücretlerinin bilinmesi gerekir. Burada da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bazı şirketler çek kırma işleminde parayı iki taksit halinde ödeme gibi seçenekleri mevcuttur. Bazılarının fatura kesmediği bilinmektedir. Bu hususlar da insanların tercihini etkileyecektir. Factöring firmalara aracılığıyla çek kırdırmak isteyen biri ilk olarak firma yetkilileriyle görüşme yapması gerekmektedir.
   Bu görüşme sonucunda anlaşmaya varılırsa firmada fatura ile beraber çeki bozdurmalıdır. Çek kırdırma işleminin faturalı olarak gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aksi halde suç teşkil eder. Taksitli olması ise anlaşmaya bağlı olarak gerçekleştirilebilecek bir işlemdir.

   ÇEK KIRMA İŞLEMİ YAPAN DİĞER FİRMALAR

   Çek kırdırmak için bankalar ve yasal factöring şirketler yanında başka yollarda mevcuttur. Bunların başında kuyumcular gelmektedir. Ülkemizde pek çok kuyumcu çek kırma işlemi yapmaktadır. Çek kırma işlemini belirli komisyonlar alarak bu işi gerçekleştiriyorlar.
   Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, kuyumcular çek kırma işleminde fatura vermemektedir bu sebeple yasal bir yol değildir.
   Kuyumcuların yanında başka özel şirketler de çek kırma işlemi gerçekleştirmektedir. Ancak yasal olmadıkları için buralarda yapılan çek kırdırma işlemlerinde çok dikkatli olunması gerekir.

   İŞ BANKASI İLE ÇEK KIRDIRMA

   İş Bankası çek kırdırma işlemi gerçekleştiren bankalardan biridir. Komisyon ücreti de oldukça uygun olan İş Bankası en çok tercih edilen bankadır. İş Bankasında kredi kırdırmak için alınan komisyon ücreti de yüzde 3 olarak belirlenmiştir.

   DENİZBANK ÇEK KIRDIRMA KOMİSYON TUTARI

   Denizbank’ta çek bozdurma komisyon oranı çekin hangi bankaya ait olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Kendi bankasına ait çeklerde daha uygun komisyon ücreti alırken, başka banka çeklerinde komisyon ücreti artmaktadır.
   Denizbank, kendi bankasına ait çekler için 15 TL komisyon ücreti alırken başka bankaların çekleri için miktara göre 25 TL ile 500 TL arasında değişen miktarda komisyon ücretleri alıyor.

   AKBANK ÇEK KIRMA İŞLEMİ

   Akbank, ister kendi bankasının olsun ister de başka bankalara ait olsun çek kırma işlemini gerçekleştiriyor. Ancak farklı banka çeklerinin komisyon ücretlerin de küçük farklılıklar meydana gelmektedir. Buna göre, Akbank genel olarak kendi bankasının çeklerini 16 TL’ye diğer bankalarınkini ise 17 TL karşılığında bozuyor.

   GARANTİ BANKASI’NIN ÇEK KIRMA KOMİSYONU

   Çek kırma işlemi için, Garanti Bankası şube ve başka bankalar şeklinde olan çekler için farklı komisyon ücretleri almaktadır. Aynı şubelerde oluşturulan çekler için 15 TL, farklı şubelerden düzenlenen çekler için ise 35 TL ile 150 TL arasında bir komisyon alınmaktadır. Diğer bankaların çekleri için de yine 15 TL ücret kesintisi yapmaktadır.
   Ayrıca, Garanti Bankası’na ait factöring şirketi de vardır. Bu şirketler aracılığı ile de çek bozdurma işlemi gerçekleştirilebilir.

   QNB FİNANSBANK İLE ÇEK KIRDIRMA

   QNB Finansbank ile çek bozdurmak için verilen komisyon ücreti, aynı şubelerde hazırlanmış çekler için 15 TL’dir. Farklı şubelerden düzenlenmiş olan çekler için ise virman yolu ile yapılacak olan ödemeler için 20 TL, kasa yoluyla yapılacak olan ödemeler için ise 55 TL ödenmesi gereklidir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.