Kredi Notunu En Çok Düşüren Olumsuz Durumlar

   23.04.2020
   Kredi Notunu En Çok Düşüren Olumsuz Durumlar

   Kredi notu, özellikle banka kredileri kullanan veya kullanmak isteyenler için büyük önem arz etmektedir. Çünkü bankalar kredi talebinde bulunan vatandaşlar için ilk olarak kredi notunu dikkate alarak bu talebe cevap veriyorlar.

   Kredi notu, hayatımızda o kadar önemli bir yere sahip olmaya başladı ki artık herkes borç alırken, borç verirken, kredi çekerken kısaca tüm mali işlerde kredi notum düşecek mi çıkacak mı diye düşünmeden edemiyor. Konuyu kısaca özetlemek gerekirse, bankalar vatandaştaki risk düzeyine göre kredi notu değerlendirmesi yapıyor. Borç, kredi ve fatura gibi her türlü parasal ödemelerin zamanında yapılıp yapılmadığına bakarak risk analizini oluşturuyorlar.

   Şimdi herkesin merak ettiği ve hiç kimsenin düşük olmasını istemediği kredi notunu düşüren en önemli nedenleri sizleri için araştırdık ve bilginize sınıyoruz. İşte kredi notunu olumsuz etkileyen ve düşüren çok önemli o nedenler.

   1- DEVLETE OLAN BORÇLAR

   Bir vatandaşın, vergi daireleri, SGK veya herhangi bir devlet kurumuna borcu varsa ve bu borçların ödeme tarihi geçtiyse maalesef kredi notuna bir eksi yazılmaktadır. Bu şekilde devlete borcu olan ve ödemekte zorluk çeken vatandaşların yapması gereken şey, borç yapılandırma fırsatlarını kaçırmadan bir şekilde yapılandırma yoluna giderek borçlarını ödeyip kredi notunun düşmesini engellemektir.

   2- KREDİLİ MEVDUAT HESABI

   Banka hesaplarına ilave olarak açılan kredili mevduat hesabı, her ne kadar lehimize görünse de herkes için olumlu bir durum ortaya çıkarmayabilir. Zamanında ödeme yapanlar ve gerektiğinde bu hesabı kullananlar için faydalı olurken özellikle bilinçsiz kullanıcı ve tüketiciler için bu pek de uygun bir hamle olarak durmuyor.
   Yani özetle, kredili mevduat hesaplarına ait borçları zamanında ödemeyen tüketicilerin kredi notu da gün geçtikçe düşecektir.

   3- KREDİ BAŞVURULARINDA SÜREKLİ RET CEVABI

   Bankalara yapılan kredi başvurularında sürekli ret cevabı alınıyorsa, bu durumda kredi notuna olumsuz etki bırakacaktır. Bir banka kredi vermedi bir başka banka da kredi vermedi ise bunu tüm bankalarda denemek yanlıştır. Bunun yerine öncelikli olarak esnek davranan bankalardan düşük miktarlı krediler kullanmak daha doğru bir hareket olacaktır.

   4- ÇOK FAZLA KREDİ KARTI BAŞVURUSU

   Fazla kredi kartı başvurusu, önceleri herhangi bir problem oluşturmazken Limit Kontrol Sistemi’nin (LKS) hayata geçirilmesi ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bazı düzenlemelerin yapılması ile artık bankalar gelire göre limit belirleyerek kredi kartı veriyor. Banka tarafından verilen limit yeterli gelmedi ve daha büyük limitler için başvuru yapıyorsanız bankadan ret cevabı alırsınız. Bu da dolaylı olarak kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

   5- KREDİ ÖDEMELERİNDEKİ GECİKMELER

   Bankalara olan kredi borçlarının zamanında ödenmemesi veya asgari miktarının ödenmesi kredi notunu çok olumsuz etkileyecektir. Burada önemli olan borcun miktarı değildir. Örneğin geciktirilen borç 50 lira gibi küçük bir miktar da olsa zamanında ödenmesi gerekecektir. Kredi notunun yüzde 30’luk bölümünü bankalara karşı olan borç ödeme alışkanlıklarının oluşturduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

   6- ÇEKLERDE YAŞANACAK SORUNLAR

   Bu madde özellikle ticaretle uğraşan kesimi yakından ilgilendiriyor. Özellikle çekle ödeme yapanların, çekleri zamanında ödemesi, ödediği çeklerin durdurulmaması ve protesto edilmemesi hususunda çok dikkatli olması gerekir. Bu durumlarla karşılaşanlar özellikle Findeks’in çıkarmış olduğu karekodlu çek raporu ile birlikte anında kayda geçecek ve kredi notunun düşmesine sebebiyet verecektir. Dolayısıyla çeklerin zamanında ödenmesi, karşılıksız çeklerin verilmemesi ya da ödenemeyecek çeklerin verilmemesi hususuna azami dikkat edilmesi gerekecektir.

   7- KİRACILARIN KİRAYI ÖDEMEMESİ

   Kredi notunu düşüren bir başka neden de herhangi bir yerde kirada bulunulduğu ve kirasının ödenmediği durumda gerçekleşiyor. Kiracı oturduğu yerin veya kiraladığı herhangi bir yerin kirasını mülk sahibine ödemiyor veya geç ödüyorsa ve bu nedenle mülk sahibi ptotesto, ihtarname, icra vs. yollarına başvurduysa bu da kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

   8- KREDİ KARTI LİMİTLERİNİ ZORLAMAK

   Kredi kartlarının limitleri alışverişlerde sürekli zorlanması dolayısıyla yetersiz bakiye uyarısı verecektir. Bankalar tarafından verilen limit alışverişlerde sürekli aşılmak isteniyor ve uyarı alıyorsa bu da kredi notunu olumsuz etkileyecektir.

   9- KREDİLİ MEVDUAT HESABI LİMİTLERİNİ ZORLAMAK

   Bankalar tarafından hesaba ek olarak tanımlanan kredili mevduat hesabından çekilen kredinin zamanında ödenmemesi kredi notunu düşürdüğünü söylemiştik. Buna ek olarak kredili mevduat hesabına tanımlanan kredinin bir anda tamamının da çekilmesi kredi notunu olumsuz etkileyecektir. Örneğin hesabınıza tanımlı 5 bin liralık bir KMH’nin bir anda çekilmesi kredi notunuzu sarsabilir.

   10- KREDİ KARTI ÖDEMELERİNDE SON TARİHİ GEÇİRMEK

   Kredi kartı kullanıcılarının, kredi kartı borçlarını zamanında ödememesi ve bunu alışkanlık haline getirmesi de kredi notunu olumsuz etkileyecektir. Kullanıcılar bazen çok küçük miktarlı ödemeleri önemsemediği için zamanında ödememe veya hiç ödememe gibi davranışlarda bulunuyorlar. Bu miktar 1 lira bile olsa kesinlikle zamanında ödenmelidir. Bankalar miktara değil zamanında ödemeye dikkat etmektedirler.

   11- ASGARİ TUTAR ÖDEMEYİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMEK

   Kredi kartı kullanıcılarının yüklü miktarlardaki aylık ödemesinde dikkat etmeleri gereken en önemli husus, aylık asgari ödemelerin süreklilik hali almamasıdır. Bankalar kullanıcılara her ay düzenli olarak kredi kartı ödeme ekstresi göndermektedir. Kullanıcı bunun tamamını değil de asgari ödeme tutarını öder ve bunu alışkanlık haline getirirse bu durum da kredi notunun olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sürekli asgari ödeme tutarını değil borcun tamamının ödenmesine dikkat edilmelidir.

   12- BANKALARLA HİÇ İŞİ OLMAMAK

   Normal şartlarda bankalardan kredi kullanmamak, hatta bankada hiç işi olmamak gayet iyi bir şeydir. Ancak günü gelir de kredi kullanmak durumunda kalırsanız veya ileride kredi çekmeyi düşünüyorsanız bu durumda şartlar değişmektedir. Çünkü bankalardan hiç kredi kullanmamış veya kredi kartı almamış kişinin kredi puanı sıfır olarak görünmektedir. Eğer ileriye dönük bir kredi çekme düşünceniz var ise en azından bankaya bir hesap açmak ya da bir kredi kartı çıkarmak mantıklı olacaktır.

   13- BORÇLANMA HACMİ

   Bir tüketici birden fazla bankaya borcu varsa ve bu borçlar gün geçtikçe artıyorsa kredi riski de artıyor demektir. Borcu normalin dışında artan birinin kredi notu düşürülmektedir. Bu yüzden borç miktarına ve ödeme palanına dikkat etmek gerekmektedir.

   14- SİGORTASIZ ÇALIŞMAK

   Kredi kullanmak için bankaların aradığı en önemli şart bir gelirin olması ve sigortalı olarak çalışılmasıdır. Sigortasız çalışan birinin kredi çekebilmesi neredeyse imkansızdır. Bir de SGK’sız çalışmak resmi olarak çalışıyor görünmediğinden dolayı kredi notu da olumsuz etkilemektedir.

   15- KEFİLLİK DURUMLARI

   Herhangi bir tanıdığınızı veya arkadaşınızın çektiği krediye kefil olduysanız bu kredi notu için olumsuz bir durumdur. Ancak, kredi sahibi kredisini ödemez de kefil olduğunuz için ödeme sizden talep edilirse ve siz de bunu ödemezseniz banka ile aranızda hukuki süreç başlatılırsa bu durumda kredi notu ciddi şekilde düşecektir. Kefillik en az borç sahibi kadar çekilen krediden sorumludur. Herhangi birine kefil olurken bu hususa da dikkat edilmesi gerekir.

   16- HESABINDA PARA BULUNDURMAMAK

   Banka hesabında para bulundurmamanın kredi notunu olumsuz etkilediği konusunda her hangi bir veri yok. Ancak hesapta para bulundurulması kredi notu için bir avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle az miktarda da olsa hesapta para bulundurulması kredi notu için faydalı olacaktır.

   17- KREDİ BAŞVURULARINDA GELİR DÜZEYİNİ YÜKSEK GÖSTERMEK

   Türk milleti tarafından yapılan en büyük yanlışlıklardan biri, yüksek miktarda kredi çekebilmek için ön başvurularda aylık maaşını veya gelirini gerçekten farklı olarak yüksek göstermektir. Banka tarafından da gelir belgesi istenince gerçek ortaya çıkacak ve bunun soncunda da başvurunuz reddedilecektir. Bu şekilde yalan beyan yüzünden kredi talebinden ret yemek kredi notunun düşmesine sebep olacaktır.

   18- SABİT İKAMETGAH SAHİBİ OLMAMAK

   Sabit bir ikameti olmayan ve sürekli ikamet adresi değiştiren kişi bankalar tarafından riskli kişiler arasında görülmektedir. Şahsımızla ilgili olmayan nedenler haricindeki sürekli adres değişikliği kredi notunu düşüren nedenlerdir. Bu nedenle kredi başvurularında en son bulunulan adreste ne kadar kalındığı sorulmaktadır.

   19- İCRAYA DÜŞMEK

   Herhangi bir borçtan dolayı icralık olmak elbette ki kredi notunu olumsuz etkileyecektir. İcralık olmak tabii ki de kredi notunu etkileyecektir. Bir insan icralık olduysa ya bir çek veya senet ödenmemiş ya da bir kredi borcunu ödememekten dolayı icralık olmuştur. Bu şekilde icralık olan kişiler riskli olduğu için kredi notu düşecektir. Bunun için borçlu iseniz icralık olmadan ödemenin bir yolunu bulmalısınız.

   20- BAŞKASI ADINA KREDİ ÇEKMEK

   Başkasının adına kredi çekildiyse ve bu kredi ödenmediyse bu bankalar için bir bahane olarak kabul edilmemektedir. Eğer çekilen kredi ödenmiyorsa bunun muhatabı krediyi çekendir. Ödenmeyen kredi borçları dolayısıyla banka ile hukuki süreç başlar veya ihtar çekme gibi durumlar olursa bundan kredi notu olumsuz etkilenecektir.
   Dolayısıyla başkası adına kredi çekilirken çok dikkatli olunmalı. Başkasının ödemediği borç yüzünden kendi kredi notunuzu düşürebileceğinizi unutmamalısınız.

   21- İFLAS DURUMUNA DÜŞMEK

   Kredi notunu düşüren bir başka sebep de ticaretle uğraşan bir kişinin iflas etmesidir. İflas eden bir gerçek ya da tüzel kişinin kredi notu iflastan dolayı olumsuz etkilenecektir.

   Sonuç olarak; bir kişinin kredi notunu düşürmemek için yukarıdaki hususlara azami dikkat etmesi gerekir. Bu güne kadar yapılan değerlendirmelerde kredi notunu düşüren sebepler olarak en çok bu maddelerin etkili olduğu ortaya konulmuştur. Özellikle kredi çekme durumunda olan ve gelecekte kredi çekmek isteyen kişilerin ret cevabı almamak için bu hususlara dikkat etmesi gerekir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.