Kredi Notunu Artırmak İçin En Etkili 10 Yöntem

   23.04.2020
   Kredi Notunu Artırmak İçin En Etkili 10 Yöntem

   Bankalardan kredi çekmek isteyen ve ret yatını almamak isteyen bir kişinin bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan ilki sicilinin bozuk olup olmadığını bilmek, diğerleri de kara listede olup olmadığını bilmek ve kredi notunun düşük olup olmadığını bilmektir.

   Bankalar diğer hususlara geçmeden önce bir kimseye kredi verecekse öncelikle bu hususlara dikkat etmektedir. Eğer bunlardan biri kötü ise pek çok banka ya hiç kredi vermez ya da çok düşük miktarlarda verir. Şimdi sizlere kredi notunu artırmanın en etkili 10 yönteminden bahsedeceğiz. Kredi notu ve artırma yolları ile ilgili tüm detaylar yazımızın içeriğinde.

   KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

   Kredi notu, uzun yıllar bankalar tarafından kredi verirken bir kriter olarak değerlendirilmesine rağmen özellikle son yıllarda bankalardan ret yanıtları alınmasının çoğalması ile birlikte yeniden gündeme oturdu. Kredi notu, bir kimsenin bankadan çektiği krediyi ödemekte ne kadar düzenli ve ne kadar zamanında ödediği ile ilgili fikirleri ortaya koyuyor. Şimdi kredi notunun nasıl belirlendiğini merak edenler için kısa bir açıklama yapabiliriz.
   Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarının dikkate alınarak oluşturulduğu, kişilerin ödemelerini zamanında yapıp yapmamasına bağlı olarak arttığı ve düştüğü bir değerlendirmedir. Kredi çekip ödemelerini düzenli ve zamanında yapan kişinin notu artarken, ödemeleri geciktiren veya hiç ödemeyenlerin notu da düşmektedir.
   En basiti ile bu şekilde anlatabileceğimiz kredi notuna etki eden ancak çok önemli olan bazı durumlar vardır. Örneğin, kredi veya kredi kartı borcu olan bir kişinin borcunu zamanında ödemesi kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır. Ama bu borçları tek seferde ödeme ile gerçekleştirirse kredi notunu daha da hızlı şekilde yükseltecektir.
   Bu nedenle, kredi notunu arttırmak isteyen kişilerin bu küçük ama önemli detaylara dikkat etmesi gerekmektedir.
   Kredi notu arttırmak için yalnızca ödemelerin zamanında yapılması yeterli olmamaktadır. Bununla birlikte başka önemli hususlar da vardır. Şimdi bankalardan kredi çekerken hiçbir sorun yaşamayacağı kredi puanını yükseltebileceği çok önemli yöntemleri açıklayacağız. Bunun için yazımızı dikkatlice takip ediniz.

   KREDİ NOTUNU ARTIRMA YÖNTEMLERİ

   1- Kredi notu arttırmak için en etkili yöntemlerden birisi kredi kartı kullanmaktır. Eğer kredi kartınız yoksa hemen bir başvurusu yapıp kredi kartı almalısınız. Kredi kartı ile yapılacak olan alışverişlerde borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödemeye dikkat etmelisiniz. Kredi kartı borçlarında taksitli ve tek çekimlere dikkat etmek gerekir. Tek çekimli borçların tamamının ödemesi kredi notunun yükselmesi için yararlı olacaktı. Taksitli borçlar için de dönem taksitinin tamamının ödenmesi faydalıdır. Ödemelerde asgari ödeme tutarı ödenirse bunun kredi notuna çok fazla bir katkısı olmayacaktır.

   2- Kredi ödemeleriniz varsa, bunları son ödeme tarihine yaklaşmadan ödemeye çalışın. Kredi kartlarında olduğu gibi imkanınız varsa, kredi borcunuzu da tek ödeme ile sıfırlamaya çalışın. Toplu ödeme yapan ya da geciktirmeden kredi borcunu ödeyen kişilere banka tarafından her zaman olumlu bakılacaktır.

   3- Kredi kartı limitleriniz çok yüksek seviyelerde ise, bu limitleri daha düşük seviyelere çekin.

   4- Findeks puanının yüksek olup olmadığını ve kredi alacak kadar yeterli seviyede bulunup bulunmadığını test etmek için yeni bir kredi kartı başvurusuna gerek olmayacaktır. Çünkü findeks puanları kısa süreler içinde yükselmeyecektir.

   5- Kredi ya da kredi kartı başvurularından alınacak her ret yanıtı, kredi puanınızın küçük rakamlarda da olsa düşmesine neden olacaktır. Bunun için herhangi bir bankadan ret yanıtı alındıysa tüm bankalar için tekrar tekrar kredi başvurusu yapılmamalıdır.

   6- Kredi notunuz hesaplanırken, eskisine göre artık çok daha fazla araştırma yapılıyor ve değerlendirmelere katılıyor. Bu sebeple sadece kredi kartı ya da bireysel kredi borçları değil faturalar da dahil olmak üzere tüm borç ödemeleri takip altına alınıyor. Bundan dolayı kredi kartlarında gösterilen hassasiyet diğer borçlarda da gösterilmelidir.

   7- Kredi notunuzu yükseltmek için yaptığınız girişimlerin ne kadar etkili olduğunu görmek ve gidişatı etkileyecek farklı adımlar atmak için, Findeks, sisteminde iki ayda bir kredi notu sorgulaması yapmalısınız. Sorgulama işleminden sonra Findeks Risk Raporu almayı da unutmamalısınız.

   8- Bankalar, kredi borcunu zamanında ödeyen müşterilerine iyi gözle bakarken bir de bu bankalara birikim hesabı açmanız sizi bankanın gözde müşterileri haline getirecektir. Kredi çekimlerinizde bir adım daha önde olacağınızdan emin olun.

   9- Bankalara birikim yaptığınızı ve artık finansal yaşamınızı kontrol edebildiğinizi göstermek istiyorsanız, bireysel emeklilik için kayıt yapabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi ile birikim yapan müşteri konumuna geleceğiniz gibi, küçük birikimler ile geleceğinizi de kontrol altına alabilirsiniz.

   10- Son olarak, yapılan tüm çalışmalara ve atılan tüm adımlara rağmen kredi notunuz hala istediğiniz seviyelerde değilse, Findeks sistemi üzerinden danışmanlık hizmetinden faydalanmanız sizin için faydalı olacaktır.

   KREDİ NOTU HANGİ İŞLEMLERDE ÖNEMLİ?

   Yukarıda kredi notu arttırmak için teferruatlı görünse de çok önemli olan yöntemlerden bahsettik. Bu yöntemler, bir insanın finansal hayatını yakından ilgilendirmektedir. Çünkü nakit ihtiyacının yeterli olmadığı durumlarda pek çoğumuz ya bankalardan kredi çekme yoluna ya da çek senet işlemleri ile bu ihtiyacı gidermeye çalışırız.
   Artık senet ile yapılan işlemlerde bile firmalar Findeks ile yapmış oldukları anlaşma gereği kişilerin kredi notunu öğrenme yoluna gidiyorlar.
   Yani ister bankalar isterse şirketler olsun kredili ve senetli işlerde kredi notunu çok önemsiyorlar ve bu yönde sorgulamalar yapıyorlar.
   Bu sebeple, her zaman için bankalara işimiz düşeceğini düşünerek hareket etmeli ve kredi notu arttırmak için yukarıda açıkladığımız hususlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle borç, kredi ve fatura gibi her türlü ödemeleri zamanında ve eksiksiz yapmak bize kredi notunu artırmak için çok fazla katkı sunacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.