Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri

   23.04.2020
   Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri

   Kredi kullanmak isteyen ancak kredi notunu bilmeyenlerin sıklıkla araştırdıkları konuların başında kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusu gelmektedir. Biz de bu sorunuzun cevabını sizler için araştırdık ve bilginize sunuyoruz.

   Bankalardan kredi kullanılırken veya herhangi bir firmadan senetle alışveriş yapılırken, artık kredi notlarına bakılarak değerlendirme yapılmaktadır. Bu nedenle her zaman kredi notunun yüksekte tutulması büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda bankalardan kredi almak isteyen kişilerin en çok araştırdıkları konu ise “Kredi notumu nasıl öğrenebilirim?” sorusu gelmektedir. İşte, kredi notu sorgulamasının nasıl yapılacağı ve kredi notunun hangi yöntemlerle öğrenilebileceğine dair tüm detaylar yazımızın içeriğinde.

   BANKADAN KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

   Kredi notunun öğrenilebileceği en kolay yollardan biri, bankadan kredi sorgulamasının yapılmasıdır. Bankalar ise kredi notunun nasıl öğrenilebileceği konusunda iki farklı seçenek sunmaktadır.
   Bunlardan ilki banka şubesini ziyaret ederek kimlikle kredi notu sorgulaması yaptırmaktır. Ancak bu işlem için bankalar yüksek ücret talep ettiği için tercih ve tavsiye edilen bir yol değildir.
   İkinci seçenek ise, bankaların internet bankacılığını kullanan kişilerin bu platform üzerinden kredi notu sorgulaması yapmasıdır. Bankanın internet şubesine, kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi bilgileri ile giriş yapılarak krediler bölümünde yer alan kredi notu sorgulama linki tıklanarak Findeks risk raporu talebinde bulunulabilir.

   SMS İLE KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

   Kredi notunu öğrenmenin bir başka yolu da SMS ile kredi sorgulama yoludur. Peki, SMS ile kredi notunu öğrenmek için hangi yolu takip edilmeliyim diye soruyorsanız, öncelikle kullanılan cep numarası operatörünün Türkcell, Türk Telekom (avea) ve Vodafone olması gerekmektedir.
   Bu operatörlere sahip bir cep telefonu numarası kullanıcısı iseniz yapmanız gereken, telefonunuzun kısa mesaj bölümüne 11 haneli T.C. kimlik numaranızı ve 4 haneli doğum yılınızı girerek 1122 numarasına kısa mesaj göndermektir. Kısa mesaj gönderirken T.C. kimlik numarası ile doğum yılı arasında bir boşluk bırakılmalıdır.
   Bu mesajın ardından ilgili operatör, Findeks kredi notu bilginizin de yer aldığı kredi risk raporunuzu en kısa süre içerisinde tarafınıza iletecektir.
   SMS ile kredi sorgulama ücreti tüm operatörler için 9 liradır. Bu ücret faturalı hat kullananlar için faturaya yansıtılır, faturasız hat kullananlar için de mevcut para lirasından düşülerek ücretlendirilir.
   Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız ilgili operatörlerin kredi notu sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

   İNTERNETTEN KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

   İnternet üzerinden de kredi notu öğrenilebilmektedir. Vatandaşın bu yolu kullanırken çok dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü bunun için hizmet verdiğini iddia eden onlarca sahte internet sitesi bulunmaktadır. Kişisel bilgilerin sahte sitelere ulaşmaması için dikkatli davranmak ve hangi internet sitelerinin kullanılacağını bilmek gerekir.
   İnternet üzerinden kredi notu sorgulanacaksa sadece Findeks’in internet sitesi ve bankaların internet siteleri kullanılmalıdır. Bunların dışındaki internet sitelerine itibar edilmemeli ve kişisel bilgiler asla paylaşılmamalıdır.

   FİNDEKS KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

   Findeks Kredi Notunun nasıl öğrenileceğine geçmeden ne olduğuna bakacak olursak; vatandaşın kredi kartı borçları, borç ödeme alışkanlıkları, kredi kullanım yoğunluğu ve kredi mevduat borçlarını hep birlikte değerlendirildiği bir not türüdür.
   Findeks Kredi Notu, 1 ile 1900 arasında değişir. Not 1’den 1900’e doğru ilerledikçe risk seviyesi azalır.
   Kredi notunun öğrenilebileceği en önemli kurum Findeks’tir. Findeks için, kredi notu değerlendirme ve derecelendirme sistemini kuran ve güvenilir olarak devem ettiren tek kurumdur diyebiliriz.
   Bu sistemde “kredi notumu nasıl öğrenebilirim?” sorusunun yanıtı olarak öncelikle kişinin sisteme üye olması gerekmektedir diyebiliriz. Üye olma işi tamamlandıktan sonra kredi sorgulama aşamasına geçilebilir. Üye olmadan paket satın alımı ile de kredi risk raporuna ulaşabilirsiniz.

   Findeks sisteminden bir başkasının kredi notunu öğrenmek de mümkündür. Ancak bunun için onay alınması gerekmektedir. Bu onay da iki şekilde alınabilir.
   Bunlardan ilki kredi notu öğrenilecek kişi, findeks mobil şube veya internet şubesi’nden paylaşım ayarlarını kullanarak, raporunun paylaşılmasını istediği kişinin kimlik bilgilerini paylaşarak ön onay vermesi yoluyla,
   Diğeri de Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube’den kredi notu öğrenilmek istenen kişinin bilgileri girilir ve ilgili kişiye raporun paylaşımı için onay SMS’i gönderilir. Bu SMS’e onay verilmesi durumunda kredi notu öğrenilebilir.
   Findeks kredi notu öğrenme ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için, Findeks internet sitesinden bu bilgilere ulaşılabilir.

   KREDİ NOTUMU EN KOLAY NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

   Kredi notunun nasıl öğrenilebileceği ile ilgili yolları yukarıda detaylıca açıkladık. Ancak kredi notumu en kolay ve en hızlı şekilde nasıl öğrenebilirim diyorsanız, buna verilecek cevabımız cep telefonları kullanılarak öğrenilen SMS kredi notu sorgulama hizmetidir.
   Cep telefonlarından sadece kimlik numarası ve doğum yılı yazılarak kısa mesajla kredi notu öğrenilebiliyor. Yine banka şubelerinde de kimlik bilgileri ile kısa sürede kredi notu öğrenilebiliyor. Banka tarafından Findeks risk raporunuz yazılı olarak size teslim edilerek not ortalamanızı öğrenmeniz sağlanacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.