Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

   23.04.2020
   Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

   Hayvancılık yapmak ve finans için hayvancılık kredisi kullanmak isteyenlere yönelik olarak bankalar 2020 yılı için de küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık kredisi vermeye devam ediyor.

   Uygun faiz koşullarında ve cazip şartlarda hayvancılık kredisi veren bankalar hakkında detaylı bilgi için yazımızın içeriğini takip edebilirsiniz.

   Türkiye’de özellikle kırsal kesimi desteklemek amacıyla bazı üretim kollarına gerek bankalar gerekse bazı kurumlar aracılığı ile hibe ve destekler verilmektedir. Yerelde üretimi artırmak, bölgesel kalkınmayı sağlamak, ülke istihdamına katkıda bulunmak ve üretimin yapıldığı alanlarda ülkeyi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak amacıyla, üreticilere devlet tarafından bankalar aracılığıyla geri ödemesiz hibe destekler, düşük faizli krediler ve uzun vadede ödeme kolaylığı ile finansman destekleri verilmektedir.
   Ülkemizde devlet kurumları üreticiyi doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki farklı şekilde desteklemektedir. Bu destekler direkt devlet kurumları tarafından sağlanan destekler ve aracı kurum olan banalar tarafından ödenen destekler şeklinde gerçekleşmektedir.
   Bu kapsamda devlet, bankalar üzerinden hayvancılık ile uğraşan yerli üreticiye sıfır faizli ve düşük faizli uzun vadeli krediler vermektedir.

   HAYVANCILIK KREDİSİ NEDİR?

   Hayvancılık kredisi, hayvancılık yapan ve yapmak isteyen çiftçilere verile bir kredi türüdür. Hayvancılık kredileri gerek devlet destekli olarak bankalar tarafından verilebileceği gibi gerekse de bankalar kendi inisiyatifleri ile müşterilerine bu krediyi verebilmektedirler. Hayvancılık kredisi, belli şartları yerine getiren çiftçi ve genç girişimcilere düşük faizli ve uzun vadeli ödeme koşulları ile verilmektedir.

   HAYVANCILIK KREDİSİ NASIL ALINIR?

   Çiftçi ve girişimcilerin hayvancılık kredisi almak için öncelikle bu kapsamda kredi sağlayan aracı bir bankayı seçmesi gerekmektedir. Devlet, ödediği destek ve teşvik kredilerini genel olarak Ziraat Bankası üzerinden çiftçilere ödemektedir. Banka düşük faizli ve uzun vadeli ödeme seçenekleriyle çiftçiye kredi imkanı sağlamaktadır. Bununla birlikte başka bankalar da hayvancılık kredisi vermekte ve her bankanın kredi verme koşulları farklı olmaktadır.

   HAYVANCILIK KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

   Hayvancılık kredisi almanın ön şartı, hayvancılık ile uğraşılması gerekmektedir. Hayvancılık kredisi kullanacak olan çiftçilerin yetiştirdiği hayvanlarda kulak küpesi olması ve sisteme kayıtlı olması gerekir. Bankalar tarafından aranan bir başka şart ise vatandaşın çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Ayrıca kredi başvurusu aşamasında bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar kredi başvurusu sırasında hazır bulundurulmalıdır.

   HAYVANCILIK KREDİSİ İÇİN İSTENEN EVRAKLAR

   Hayvancılık kredisi için istenen evraklar bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Farklı bankalarda ipotek, kefil veya teminat gibi ek evraklar talep edilebilmektedir.
   Bankalar, hayvancılık kredisi almak isteyenlerin başvuru yapacakları kredi türüne uygun olarak evrak talebinde bulunmaktadırlar. Kredi türü olarak küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, işletme açma, yem ve barınma yeri kredileri için, farklı evrak türleri talep edilebilmektedir. Tüm evrakların bankaya doğru ve eksiksiz bir şekilde sunulması çiftçinin güvenilirliğini etkileyecektir.

   KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK KREDİSİ İÇİN İSTENEN EVRAKLAR

   Küçükbaş hayvancılık kredisi alabilmek için, girişimcinin banka tarafından istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde bankaya sunması gerekmektedir.
   Küçükbaş hayvancılık kredisi için istenen belgeler:
   – Başvuru sahibine ait kimlik kartı fotokopisi,
   – Çiftçiye ait tarla ya da arsanın tapusu, tapu yok ise kira sözleşmesi,
   – Çiftçinin aylık gelirini gösteren gelir belgesi,
   – Çiftçinin küçükbaş hayvanlarına ait bilgiler.
   Genel anlamı ile bankaların talep ettiği evraklar bu şekildedir. Ancak bazı bankalar ek evrak taleplerinde de bulunabilmektedir.
   Küçükbaş hayvancılık kredisi alınırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;
   Bankalar kredi verirken çiftçinin gelirine kredi puanına bakmaktadır. Ayrıca bankalardan daha önde kredi kullandıysa ödemede sorun yaşayıp yaşamadığına da bakmaktadır
   Kredinin hangi amaç ile istendiği ve ilgili arsa ya da tarlanın amaca uygun olup olmaması da bankalar tarafından dikkate alınmaktadır.
   Öte yandan, arazinin kalitesi, ot çeşitliliği, hayvanlar için yeterli büyüklüğe sahip olması gibi unsurlar da bankaların ekstra olarak dikkat ettiği bazı hususlardır.

   HAYVANCILIK KREDİSİ ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

   Çiftçi ve girişimcilerin hayvancılık kredisine başvuru yapmadan önce banka kredileri ve ödeme şekilleri ile ilgili iyi bir araştırma yapması onlar için faydalı olacaktır.
   Özellikle kamu bankalarından olan Ziraat Bankası, girişimciye 5 yıl boyunca geri ödemesiz krediler verebilmektedir.
   Bu aşamada bankanın verdiği bu 5 yıllık süre için kredilerin faiz oranları ve banka yaptırımlarının iyi araştırılması gerekmektedir.
   Hayvancılık kredisi almadan önce banka kredi poliçesinin iyice araştırılması da girişimcinin yararına olacaktır.
   Bunun için öncelikle kredi kullanılacak bankanın veya Ziraat Bankası’ndan kullanılacaksa Ziraat Bankası ile iletişime geçilebilir ve detaylı bilgi alınabilir.
   Ayrıca, daha önce hayvancılık kredisi almış kişiler ile irtibat kurmak da girişimcinin kredi sürecini planlanması için yararlı olacaktır.

   HAYVANCILIK KREDİSİ VEREN BANKALAR

   Türkiye’de pek çok banka, hayvancılık kredisi kapsamında küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığa yönelik çiftçilere kredi imkanı sunmaktadır. Hayvancılık kredisi kapsamında kredi veren bankalar:
   – Türkiye Ekonomi Bankası,
   – Ziraat Bankası,
   – Şekerbank,
   – Yapıkredi,
   – Vakıfbank,
   – Halkbank,
   – Garanti Bankası,
   – Denizbank,
   – Odeabank,
   – HSBC,
   – QNB Finans Bank.

   ZİRAAT BANKASI HAYVANCILIK KREDİSİ

   Ziraat Bankası, çiftçi ve girişimcilere hayvancılık kredisi veren bankalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Ziraat Bankası’nın verdiği kredi devlet destekli bir kredi türü olup, 5 yıl geri ödemesiz ve sıfır faizli olarak verilen bir kredidir. Banka tarafından verilen hayvancılık kredisinin hayli fazla ve girişimcinin işini kolaylaştırıcı özellikleri vardır.
   Devlet destekli olarak verilen bu hayvancılık kredisi;
   – Sıfır faizli,
   – 7 yıl vadeli,
   – İlk 5 yıl geri ödemesiz,
   – Borç erteleme gibi pek çok özelliğe sahiptir.

   ZİRAAT BANKASI HAYVANCILIK KREDİSİ İÇİN İSTENEN EVRAKLAR

   Ziraat Bankası tarafından hayvancılık kredisi için aşağıdaki evraklar talep edilmektedir;
   – Gelir belgesi,
   – Hayvanlara ait belgeler ve sağlık karneleri,
   – Çiftçi kayıt sisteminde olunduğuna dair belge,
   – Kimlik fotokopisi.

   ŞEKERBANK HAYVANCILIK KREDİSİ

   Şekerbank, girişimciler için hayvancılık kredisi veren bankalardan biridir. Kredileri ise düşük faizli ve uzun vadede geri ödeme seçenekleriyle vermektedir. Kredi başvurusu için istediği evraklar da aşağıdaki gibidir:
   – Yabancı uyruklu olmamak,
   – 18 yaşını doldurmuş olmak,
   – Çiftçi Kayıt Sistemine üye olmak,
   – En az iki yıllık deneyim,
   – Çiftçi olmak.

   GARANTİ BANKASI HAYVANCILIK KREDİSİ

   Garanti Bankası da 2020 yılında hayvancılık kredisi veren özel bankalar arasında yer almaktadır. Banka tarafından 60 ay vade ile verilen hayvancılık kredisi 3 aylık erteleme seçeneği ile girişimcilere sunulmaktadır. Kredi için başvurular banka şubelerinden yapılmak zorundadır.

   YAPI KREDİ BANKASI HAYVANCILIK KREDİSİ

   Yapı Kredi Bankası da bir başka hayvancılık kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Bankadan hayvancılık kredisi almak için öncelikle şubeye başvuru yapılması gerekmektedir.
   Yapı Kredi Bankası, müşterilerine hayvancılık kredisi için 60 ay vade ve düşük faiz imkanları sunmaktadır. Ayrıca bir aylık taksit geciktirme seçeneği de bulunmaktadır.

   QNB FİNANSBANK HAYVANCILIK KREDİSİ

   QNB Finans Bankası, çiftçi ve genç girişimcilere hayvancılık kredisi veren bir başka özel bankadır. QNB Finans Bank, diğer bankalardan farklı olarak hayvancılık kredisinin vadesini 120 ay gibi uzun bir süre olarak belirlemiştir.
   Ödemeler 3 aylık olarak yapılabileceği gibi aylık taksit şeklinde de yapılabilmektedir.
   Banka, başvuruları şubelerinden almakta olup, sadece Türk vatandaşlarına hayvancılık kredisi vermektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.