Kadınlar İçin Verilen Devlet Teşvik Kredileri İçin Nereye Başvurulur?

   23.04.2020
   Kadınlar İçin Verilen Devlet Teşvik Kredileri İçin Nereye Başvurulur?

   Devlet tarafından kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere yönelik açıkladığı teşvik kredileri bankalar aracılığıyla verilmektedir.
   Bu nedenle devlet teşvik kredisi için başvuruda bulunmak isteyen kadın girişimciler bankaların talep ettiği şartları yerine getirmekle yükümlüdür.

   Devlet, Genel Destek Programı ve Girişimcilik Programı çerçevesinde kendi işini kurmayı amaç edinen kadın girişimcilere 2020 yılında da desteğini sürdürmeye devam etmektedir. Bu destekler bazı kamu kurumları ve kamu bankaları aracılığıyla verilmektedir. Bununla birlikte bazı özel bankalar da bu konuda genç ve kadın girişimcilere destek vermektedir.

   DEVLETİN KADINLAR İÇİN VERDİĞİ DESTEK KREDİSİ

   Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere kredi desteği veren tek devlet kurumu KOSGEB’dir. KOSGEB, 2020 yılında 18 yaşını doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kadın girişimcilere başvurmaları halinde 50 bin lira geri ödemesiz kredi hibe desteği sağlamaya devam edecek.

   50 BİN LİRA HİBE DESTEĞİ İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

   KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere iş kurma kredisi kapsamında “Uygulamalı Girişimci Eğitimi” almasını ön koşul olarak talep etmektedir. Daha önce bu eğitimi alan girişimcilerin bu eğitimi tekrar almasına gerek yoktur.
   Daha önce bu eğitimi almamış girişimciler, eğitimi almak işin İŞKUR’a veya bağlı bulunulan il ve ilçelerdeki KOSGEB merkezlerine şahsen başvuru yapmaları gerekir.

   Başvuru sırasında girişimciler 20 ile 30 arsında değişen soru testleri ile yeterlilik sınavına tabi tutulmaktadır. Yeterlilik sınavında başarı gösterenler KOSGEB’in kredi desteği için sunduğu ön koşulu yerine getirmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni almaya hak kazanacaklar.

   KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

   KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimi ücretsiz olarak verilmektedir. Eğitimler 15 kişilik eğitim sınıflarında verildiği için başvuru sayısının yeterli olması gerekir. Eğitim için gerekli başvuru sayısı yoksa sayı tamamlanana kadar beklenir. Eğitim tarihleri ise kurumun internet sitesi üzerinden duyurulacak.
   Gerekli sınıf sayısı oluştuktan sonra eğitimini başarılı olarak bitiren girişimci kadınlar kendi iş yerini açma aşamasına gelirler ve iş yeri açma giderlerini karşılamak adına Girişimcilik Destek Programına başvuruda bulunabilirler.

   Kadın girişimcilere yönelik, KOSGEB’den ayrı iş kurma kredisi olarak, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, TEB ve Halkbank da 12 ay ödeme yapmadan 48 ay ile 120 ay vadelerle kredi imkanı sunmaktadır.

   EV HANIMLARINA İŞ YERİ AÇMA KREDİLERİ

   Kendi iş yerini açmak ve daha önceden var olan işini büyütmek için, iş yeri açma kredisine başvuran ev hanımlarının kredi başvuruları ilgili bankalar tarafından değerlendirilir.
   Daha önce iş yeri olan bir girişimcinin kredi değerlendirmesi yapılırken, bu güne kadar olan ticari faaliyetlerinin ne şekilde geliştiği, hangi oranda başarılı olduğu, daha önce bankalara kredi talebinin olup olmadığı, şayet kredi kullanmış ise ödemelerini düzenli yapıp yapmadığı gibi verileri incelenir. İşini büyütmek için kredi başvurusunda bulunan girişimcinin geçmiş ticari faaliyetleri bankalara yol gösterici olabilmektedir.
   Diğer yandan, geçmişte herhangi bir ticari faaliyette bulunmamış olan girişimcilerin kredi değerlendirmesini ise, varsa kredi kartı ödemelerine ve yine daha önce bireysel kredi kullanmış ise bu kredileri zamanında ödeyip ödemediğine bakarak değerlendirmektedir.

   KADIN GİRİŞİMCİLER İÇİN KGF DESTEĞİ

   Kendi iş yerini açarak iş sahibi olmak isteyen kadın girişimcilerin finansman için başvurdukları özel bankalar, Kredi Garanti Fonu kefaleti ile kredi isteklerine cevap verirler. Bu sayede kadın girişimciler sermaye probleminden kurtulmuş olur.

   GİRİŞİMCİ EV HANIMLARINA ZİRAAT BANKASI GİRİŞİMCİ KREDİSİ

   Kendi iş yerini açmayı hedefleyen kadın girişimcileri desteklemek amacıyla, Ziraat Bankası pek çok avantaj içeren “Kadın Girişimcilik Destek Paketi” düzenlemiştir. Bununla birlikte, hazine desteğiyle sağlanan Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet dayanağı ile kadın girişimcilere çok düşük faizle destek kredisi sağlamaktadır.

   GİRİŞİMCİ KADINLAR GİRİŞİMCİ ERKEKLERE GÖRE %20 DAHA AVANTAJLI

   Kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere, devlet tarafından sağlanan 10 puan pozitif ayrımcılık yeni değerlendirme ile 20 puana çıkartılmıştır. Bununla birlikte kadın girişimcilere, 70 saatlik KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrasında, sunumunu yaptıkları iş projesi için 50 bin lira geri ödemesiz hibe kredi ve 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verilmektedir.
   Faizsiz olarak verilen 100 bin liraya kadar olan kredinin, geri ödemesi için ilk 30 ay ödeme yapılmıyor. Sonraki 24 ay içerisinde ise eşit taksitlerle ve son derece uygun koşullarda geri ödeme planı hazırlanmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.